معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

به این دو جمله ی برگرفته از اوستا نگاه کنیم: «کوههای آب ریزان را میستاییم و میستاییم ستیغ کوهی را که تو بر آن روییدی.» کوه نزد ایرانیان ارزشی فراوان داشته و گاه آن را پرستیده اند. بیستون یک با جداسازی خارجیان و ایرانیان، آن هم به روشی تبعیض گرایانه – یعنی اسکان خارجیان و البته مسئولان فدراسیون در هتل کاروانسرا و اسکان ایرانیان در خوابگاه نامناسب هلال احمر (۱) عملا فرصت گفتگو و همفکری و تبادل اطلاعات را از هر دو طرف گرفت. اما جدا از زمان بر شدن پروژه هزینه ها و تخلف پیمانکار و شرکتی که در این قسمت مشغول به کار است نادیده گرفته می شود و در حال حاضر پروژه به دست همان شرکت در حال اجراست که این نشان می دهد برای مسئولان این قضیه بی اهمیت است.

این داده ها نشان می دهند که قره بابا در هزاره دوم قبل از میلاد محل زیست انسان چه به صورت موقت و چه به صورت دائم بوده است. تصویر بالا مربوط به ارتفاع ۳۵۰۰ متری و تقریبا ابتدای این مسیر می باشد. غالب فعاليت هاى زمين شناسى و معدنى صورت گرفته مربوط به سالهاى 1960 تا اواخر دهه 1970 است که توسط روس ها انجام شده است. مطالعات فنى اقتصادى انجام شده بر روى کانسار آينک حاکى از آن است که 25 درصد اين کانسار قابليت استخراج روباز را داشته و ساخت يک کارخانه کوچک در کنار آن با صرفه است.

تاریخ ساخت بنای اولیه بقعه معلوم نیست ولی در طول سالیان متمادی مرمت و بازسازی شده که یک بار هم به همت حاج شیخ جابر فاضلی خویی صورت پذیرفته است.بنای فعلی در ابعاد تقریبی 13×10 متر است و پلانی مستطیل شکل دارد و سطح آن حدود یک متر از سطح صحن بالاتر است. داستانهاي بسیاری در مورد دلیل پیدایش این اثر ارزشمند وجود داره؛ بعضی از قصد نوشتن وصیت نامه داریوش اول میگویند، بعضی معتقدند این مکان برای نگاشتن داستانهاي تاریخی خسرو پرویز ساسانی ساخته شده و خیلی از ایرانیها هم باور دارند کـه فرهاد تراش اثر فرهاد کوهکن، قهرمان داستان نظامی گنجوی بوده کـه از عشق شیرین، همسر خسرو پرویز این دیوار را بـه این شکل از دل کوه بـهوجود آورده اسـت.

این خلاصهای از داستان بود. در دوره روشنگری اشاره به داستان اصحاب کهف چندان فراگیر نبود اما شرح این داستان با ظهور عصر رومانتیسیزم احیا شد. ثانیا به نظر می رسد در کوه تدفینی به همراه هدایا بوده که این نوع تدفین مربوط به عصر آهن است یعنی قبل از میلاد مسیح. جنس درها و پنجره ها از آهن و نعل درگاه آن ها قوسی شکل است. چندین معبد مخروطی شکل این بنا را تشکیل داده اند و برای بودایی هایی پرستشگاهی بزرگ به حساب می آید. این رشتهکوه حوزههای بزرگ آبگیر افغانستان را در مناطق مرکزی تشکیل داده است.

پایههای این پل از سنگتراش خورده و ملات سنگی ساخته شده است و بخشی از سد ساسانی بیستون به شمار میآید. نام بیستون از واژه بغستان بـه معنی جایگاه خدایان می آید. ارتفاع کوه بیستون ۲۷۸۰ متر از سطح دریا می باشد. در پى کانى زايى کروميت، اکتشاف در زون افيوليتى ائوسن کابل در استان لوگار به نتيجه رسيد و ده زون نزديک به سطح با 180 هزار تن کروميت و عيار 2/42% کشف شد. ارتفاع قله این کوه در افغانستان ۶۶۵۰ متر بوده که بنام تیراج معروف است و از سطح آب دریا ۸۳۰۰ متر ارتفاع دارد . این منطقه با آب و هوای معتدل باعث رشد میوه ها و مرکبات گوناگون شده و ساکنان و روستاییان را از ثمره ی درختانش بهره مند ساخته است.

این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۱ نفر بودهاست. بعد از بازدبد از هتل تهران و چند هتل دیگر، بالاخره قرار شد به هتل اصفهان برویم. این معدن به اساس شواهد موجود باستانشناسی از قبیل خت سنگهای معدنی ذوب شده ، اونگ های میده کردن سنگهای مسدار و وسایل قدیمی ذوب مس تاریخ دیرینه دارد واسخراج ان احتملآ به دوران قبل از اسلام مربوط میگردد. همچنین ابزارهای سنگی معماری و آثار سکونت روستانشینی اولیه مربوط به دورههای فراپارینه سنگی، پارینه سنگی میانی و پارینه سنگی جدید در غار «بیستون»، غار «مرخریل»، غار «کولیان»، غار «قبه»، غار «وزمه»، غار «کل داوود»، غار «ورواسی»، غار «آواز» و پناهگاه «ورکینی»، پناهگاه «دیون»، تپه «چیاجانی»، تپه «تووه خشکه»، تپه «ورگر»، تپه «سراب» و تپه «آسیاب» در شرق و «غار دواشکفت» در شمال شهر کرمانشاه پیده شده است که حاکی از تاریخ کهن این مرز و بوم است.

داده های سطحی تاریخ هزاره قبل از میلاد را نشان می دهد و آیا این جا امامزاده ای دفن شده است؟ فوسیل های منطقه سیغان این کوه که بالای رسوبات ریولیت بجا مانده است و دارای نباتات لیاس است نشان دهنده آتشفشان های دوره تریاسیک در این منطقه می باشد. نام پارسی باستان این کوه بَغستانَ و بگستانَ به معنی جایگاه خدایان و در نوشته های یونانی بگیستانُن (اُروس) می باشد. نام شهری است مشهور از خراسان و آن از شهرهای قدیم است و همچو استخر فارس و آنرا قبّةالاسلام خوانند ولقب آن بامی است، گویند برامکه از آنجا بودهاند.

و همچنان که مرو را مرو شاهیجان گویند آنرا بلخ بامیان گفتند. ق. اسدبن عبداﷲ قسری کرسی خراسان را از مرو به بلخ منتقل کرد و این شهر رونق یافت. آن را نوبهار خوانند و جای بازرگانان است و جائی بسیار نعمت است و آبادان، و بارکدهٔ هندوستان است و او را رودیست بزرگ از حدود بامیان برود، و به نزدیک بلخ به دوازده قسم گردد و به شهر فرود آید، و همه اندر کشت و برز روستاهای او بکار شود، و از آنجا ترنج و نارنج و نیشکر و نیلوفر خیزد، و او را شهرستانی است با بارهٔ محکم و اندر ربض او بازارهای بسیار است.

این یافته بسیار نتایج ما را دگرگون نمود و سوالاتی پیش روی خواننده گذاشت. اگر ترک ها روزی نظر خوبی نسبت به ما نداشته باشند مقصودشان این خواهد بود که حائل و نوار کردنشین را که بین آذربایجان و ارض روم است برطرف نمایند. حتی اگر علاقه ای به طبیعت گردی ندارید، خبر خوش آنجا است که جاذبه های هرمز تنها به مکان های طبیعی محدود نمی شود، در این جزیره می توانید از دیدنی های تاریخی و باستانی هم لذت ببرید.از این دیدنی هایی می توان به سیاه چال قلعه، تنگه هرمز، موزه نادعلیان، جنگا مانگرو، قدمگاه خضر و …

خسرو پرویز چگونه توانست رقم زننده این افسانه شود؟ در کتاب خسرو و شیرین نقل شده که تبر او از یک درخت انار ساخته شده بود و جایی که او تبر را پرت کرد ،یک درخت انار با میوه رویید که بیمار را شفا می داد. ابو عبدالله عصامه یا عصام از بزرگان علم و از نیکو ترین مردان علم و داد زمان خود بود از زندگی او اطلاعاتی در دسترس نیست. و اگر چنین دعا و آرزویى در کار نبوده باشد، از جمله الطاف خاص الهى به جوان مردان کهف این است که ایشان در دولت حقه قائم آل محمد، علیه السلام، برانگیخته مى شوند و در رکاب حضرت ا ش خواهند بود.

ق. بسرکردگی احنف بن قیس بود. بلخ را احنف بن قیس از جانب عبداﷲ بن عامر بن کریز، در عهد عثمان بن عفان فتح کرد. شهری است مشهور که از بناهای سلاطین قدیم عجم بوده و سالها لهراسب و گشتاسب در آنجا زیستند و در آنجا آتشکده ساخته بودهاند. را می توان نام برد که هر کدام با هیجانات خاص خود، گردشگران زیادی را جذب می کنند. اگر بخواهیم نام یکی از برترین مقاصد ماجراجویی جهان را بیاوریم، مجموعه جزایر کوک می باشد که برای ماجراجویی با داشتن غارها و جزایر مرجانی، مسیرهای پر پیج و خمی که بقاهای انسانی در آن ها بی شمار به چشم می خورد، حرف اول را می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید