معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

پیامبر اسلام در بالای کوه حرا و در غار حرا جبرائیل را دید و پبام الهی را شنید. شما می توانید در خانه با ترکیب دو ماده جوش شیرین و سرکه نیز آزمایش کوه آتشفشان را انجام دهید. در خاور میانه به عنوان بلندترین کوه شناخته شده است که بلندترین قله آتشفشانی در آسیا را با ارتفاع ۵۶۱۰ متر به نام خود ثبت کرده است. این غار، یک غار طبیعی است و در فصل تابستان تکههای شفاف یخ از سقف آن به شکل ستون طبیعی آویزان میشود، این تکههای یخ به اثر قطرههای آب که از سقف این غار میریزد، ستونهای زیبایی را تشکیل داده است که هر سیاحی را به یاد یخهای قطب جنوب میاندازد.

سیاحان در تمام فصول بهویژه فصل تابستان برای تفریح به این مکان زیبا میآیند و از مناظر طبیعی آن لذت میبرند. طالب پس از اصفهان به کاشان رفت و در آنجا اقامت گزید و همانجا ازدواج کرد. آرام آرام آفتاب به سمت غروب رفت. به جهت مرگ اردشیر بن حسن حکمران مازندرانی که ممدوح ظهیرالدوله فاریابی بود دلتنگ شد و از استرآباد به خوارزم رفت و چندی در آن سامان زیست.

من و احمد و حسن منصور کمی عقب تر از بقیه حرکت می کردیم. سرانجام من همراه با یکی از دوستانم به خاطر پیدا کردن نشان حوضها از دیگران جدا شدیم و پیش رفتیم. در این حال حضرت فرمود: انگشترش را برای من بیاورید. بنابراین جای این پرسش هست که چرا مشرکان در جریان احد از شمال وارد این شهر شدند نه از جنوب؟ ۳- دریای اندراب :از کوتل خاواک سر چشمه گرفته از شرق به غرب جریان دارد وقراء ده صلاح اندراب ، سنگ پیران، بنودشت ، امرد ، باجکگاه ، خنجان ، گازان را سیرآب میکند.

این قبر متعلق به کیست؟ یکی از آن ها متعلق به صاحب بقعه، جناب سید حسن بابا ودیگری مربوط به فرزندش می باشد. در ذیل چند تصویر از کوه هایی نشان می دهد که در بالای آنها قبوری مربوط به قبل از میلاد دارند که شبیه قره بابای خراجو است. در جواب سوالات بالا باید گفت: اولا تاریخ کارکرد کوه بر می گردد به هزاره اول قبل از میلاد مسیح پس فرض دوره اسلامی دانستن کوه مردود است. داده های سطحی تاریخ هزاره قبل از میلاد را نشان می دهد و آیا این جا امامزاده ای دفن شده است؟

حمزه عموی پیامبر، سعد بن عباده و نعمان بن مالک با این گروه موافق بودند؛ با این استدلال که ماندن در شهر نشانه ضعف مسلمانان دانسته میشود و دشمن را گستاختر میکند و تجربه نشان داده است تا در بیرون شهر با دشمن نجنگند، دشمن از ایشان دست نخواهد کشید. وقتی به فضایی که ما را احاطه کرده بود، متمرکز شدم و خود را رها کردم در آن فضای بهتانگیز، احساس کردم در عالمی که اکنون قرار داریم، هیچ غم و گزندی نیست؛ هر آنچه هست، آرامش و لذت و پاکی و طراوت است. سرزمین مازندران در اوستا به عنوان سرزمین دیوان و دشمنان یاد شده و هیچ ارتباطی با سرزمین آریانها و کتاب مقدس آنها ندارد.

به این دو جمله ی برگرفته از اوستا نگاه کنیم: «کوههای آب ریزان را میستاییم و میستاییم ستیغ کوهی را که تو بر آن روییدی.» کوه نزد ایرانیان ارزشی فراوان داشته و گاه آن را پرستیده اند. و آیا این دورهم آمدن ها، تأثیری بر شما گذاشت؟ این یافته بسیار نتایج ما را دگرگون نمود و سوالاتی پیش روی خواننده گذاشت. در قله این کوه بهنام شاهفولادی ۲۴ حوض خورد و بزرگ نیز قرار دارد که منظره بسیار جذابی را پدید آورده است و در زمستانها یخ میبندد. با این وجود، پمپاژ آن گاز خطرناک است و هنگام پر شدن مخازن متان، همه مسافران باید از وسیله نقلیه خارج شوند.

نکته : کوهنوردان می بایستی قبل از ورود به منطقه مجوز های لازم را کسب و به وسیله یک راهنمای محلی این قله را صعود کنند. بیایید به سوى این منبع آب حیات که قرآن و عترت است. در اطراف مدار رأسّ السرطان و رأسَ الجدی، به دلیل سنگینی و فرونشینی هوا، کمربند پرفشارّ جنب حاره ای تشکیل میشود و دارای آب و هوای گرم و خشک است. دکتر کردوانی گفت: پیش از اعلام میزان گرمای گندم بریان گمان می شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با ۷/۵۷ درجه سانتی گراد حرارت گرم ترین منطقه کره زمین باشد، اما امروز مشخص شده است که گندم بریان در بیابان لوت با دمایی بیش از ۶۷ درجه سانتی گراد در سایه، گرم ترین نقطه کره خاکی است.

آب و هوای کوه بابا در تابستان گرم و در زمستان فوقالعاده سرد و برفگیر میباشد. هوای قله شاه فولادی، بر خلاف تصور ما، خیلی سرد و خنک بود. لذا مرتفع ترین بخشهای کوهستان نیز در اغلب اوقات سال ، فاقد هوای سرد کوهستانی است . توصیف شرایط و وضعیت اصحاب کهف، قرن شانزدهم در فرهنگ کلیسای پروتستان عمومیت یافت و جان دون از شعرای قرن شانزدهم شعری در این رابطه سروده است. دامنه های کوه بابا شرایط بسیار خوبی برای پرورش دام در آن محل دارد. در این بخش برای گردشگرانی که قصد سفر به شهر جاشک و شهرهای جنوبی ایران را دارند، شرایط جوی این شهر آورده شده است.

پلنگ، آهو، بز کوهی، گرگ، خرگوش، روباه، موش و همچنان باز شکاری و کبک از جمله حیوانات و پرندگانی است که در این قله زندگی میکنند. نیمهی شمالی رشته کوه زاگرس در دورهی ایران باستان محل زندگی مادها بوده است. بنابراین دی کرومات آمونیوم یک جامد یونی با نقطه ذوب بالا است که در آب محلول است و به عنوان یک ترکیب اکسید کننده واکنش شدیدی با ترکیبات کاهنده می دهد.

با تشکر از سایت مفید و خوبتون، عکسا از جاذبه های گردشگری ندارین که رو سایتتون بگذارین؟ در نوشتههای پهلوی آگاهی چندانی از این قهرمان به دست نمیآید و تنها در رسالهی ماه فروردین روز خرداد، آمده است که در روز خرداد(روز ششم) از ماه فروردین، منوچهر و ایرش شیباگتیر، سرزمین ایران را از افراسیاب پس گرفتند. »(41) جالب این است که: بخاری این حدیث را در باب «مناقب عثمان» و جزو فضائل او نقل کرده است. مجلسی او را به مجلی درس فراخواند و به علت استعداد ذاتی خود و کوشش فراوان مورد توجه مجلسی قرار گرفت به طوری که دخترش آمنه بیگم را که زنی عابد و فاضل بود به همسری او در آورد .ملا صالح در تاریخ ۱۰۸۱ هجری در اصفهان دار فانی را وداع گفت و پیکرش در تکیه مادر شاه زاده اصفهان در کنار مقبره ی علامه مجلسی به خاک سپرده شد،خاندان او آملی و از چلاو به نام کنگرج بوده اند که بعدها به خنگه و خنکدار معروف شده اند که به ساری مهاجرت کرده اند.

پس قهر بابا یک تدفین دوره آهن داشت بعدها در دوره های اسلامی روحانی روستای خراجو در آنجا دفن می شود و کم کم تبدیل به امامزاده شده است. شاه فولادی، اخیراً به یک مکان تفریحی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است. 15% از اين کانسار داراى خواص متالوژيکى است. این یخشار از ارتفاع ۵۴۸۶ متری آغاز میشود. دروس مقدماتی را در خدمت بعض اساتید فراگرفت و سپس از محضر سید محمد مجاهد بهره برد و سرانجام در محفل علمی سید علی طباطبایی معروف به صاحب ریاض، تحصیلات خود را به پایان برد.این دانشور محقق، پس از آنکه بهره کافی را از محضر صاحب ریاض برد، سفری علمی به شهرهای مختلف ایران و عراق آغاز کرد.

این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیّت آن ۶۷۷ نفر بودهاست. کوه،از همهء اشیاء طبیعت به آسمان نزدیکتر است.همین ویژگی کافی است که به کوه وجههء تقدس ببخشد.کوه از سویی رمز اعتلای روحی است و از دیگر سو،برترین صحنهء بروز مقدسات آسمانی،و در نتیجه مرکز خدایان،است.لذا انسان قدیم از کوههای بلند که ترس و اضطراب را در جان او میریخت و خانهء خدایان شمرده میشد واهمه داشت.

این ساحه تاکنون میزبان شش مسابقه بینالمللی اسکی و دهها مسابقه ملی و محلی اسکی بوده است. غار یخ قازان که در کمر کوه پایههای بابا وجود دارد و یکی از شاهکارهای طبیعت در این ولایت است، تاکنون کسی نتوانسته به انتهای آن برسد. به لحاظ معدنى کشور افغانستان پتانسيل فعاليت هاى بسيارى را داشته و تاکنون اکتشافات زمين شناسى و معدنى به طور سيستماتيک و گسترده بر روى آن انجام نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید