معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

مخصوصا” در جمع آوری تاریخ طبرستان زحمت بسیار کشید و نسبش به مبارک که یکی از متفذین آمل و اول مسلمان این شهر است می رسد. جلد نهم اسفار صدرالمتألهین به چاپ جدید که از اول باب هشتم کتاب نفس تا آخر آن می باشد و درس آن در روز یکشنبه ۲۳ شعبان المعظم مطابق با پنجم آذر ماه ۱۳۴۶ هجری شمسی بطور کامل پایان پذیرفت.کتاب توحید بحار مجلسی. این مسیر از روبروی پلیس راه بیستون وارد خاکی شده و از دست چپ دیواره بیستون زا، پاکوب ها شروع و ادامه می یابد تا به محل چشمه می رسد.

هرکول روی پوست شیری به حالت نیمه خوابیده قرار گرفته و جامی را در دست چپ خود نگه داشته است و پشت سرش، یک کتیبه، درخت زیتون و گرز حک شده است. ● حیات وحش کرمانشاه وجود کوهها، جنگلها، بیشهزارها، سرابها و تالابها و مراتع مناطق مناسبی را برای رشد و پرورش گونههای مختلف گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه به وجود آورده است. مکان بسیار با صفا و دارای آب بسیار گوارا بطوریکه بهترین آب استان مرکزی را دارا می باشد.

و در جایدیگر می نویسد: “امیر نظام الدین نامی از اجداد ایشان از حوادث ایام بھ صفاھان آمده بود. ابتدا پزشک مخصوص ابوعبدالله بریدی حاکم اهواز بود و بعد از مرگ وی در حدود ۹۷۰ میلادی پزشک دربار رکنالدین دیلمی شد. برای تهیه بلیط فقط به باجه مخصوص مراجعه کنید. تبریک میگویم.. فقط اگر مطالب و اماکن تاریخی و تفریحی با عکس همراه باشند .. دیگر کارتان عالی خواهد شد.. را از دست داد.احتمالاً نه شاه ایران و نه تزار روسیه، عهدنامه گلستان را قطعی تلقی نمیکردند عباس میرزا آن را فقط آتشبسی موقت میدانست و خود را برای جنگی دیگر آماده میکرد، در این زمان حکومت ایران ابوالحسن خان شیرازی سفیر سابق ایران در لندن را به سنت پترز بورگ فرستاد تا درخواست کند که به تصحیح خطوط مرزی اقدام شود، اما وزیر خارجه روسیه درخواست ایران را رد کرد، با وجود اینگونه رفتار سرد و دو پهلو از جانب دولت روسیه و فشار روحانیون و اینکه در مه ۱۸۲۶ (اردیبهشت ۱۲۰۵) سپاهیان روسیه میرک محلی در خانات ایروان را اشغال کردند و ایرانیان نیز در برابر، دریاچه گوکچا را گرفتند و این بهانۀ جنگهای دوم ایران و روس شد که در آغاز، سپاه ایران موفقیتهای زیادی بدست آورد اما به خاطر کمی تجهیزات، سپاه ایران شکست خورد و در ترکمن چای عهدنامۀ دیگری بر ایران تحمیل شد که علاوه بر شهرهایی که در پی عهدنامۀ گلستان از ایران جدا شده بود شهرهای جدیدی به همراه غرامت ۲۰ میلیون روبلی به ایران تحمیل شد.سالیان متمادی بود که یک بیماری مزمن که دستگاه گوارشی و کلیههای عباس میرزا نائب السلطنه را مورد حمله قرار داده بود، مزاج این شاهزاده نیرومند و مقتدر را از حال اعتدال خارج ساخته و باعث شده بود او از لحاظ بنیه ضعیف شود و لزوم مداوا و درمان فوری و مستمر را ایجاب میکرد ولی متأسفانه اشتغالات جنگی و سیاسی و حرکتهای مداوم او برای امنیت دادن به شهرهای ناامن و سرکوبی گردنکشان اجازۀ استراحت و معالجه را به او نمیداد و معالجات طبیب او کورمک نیز مأثر واقع نشد و بعد از برگشت از زیارت حضرت رضا (ع) در سال ۱۲۴۹ هـ دچار استفراغهای پی در پی گردد که مربوط به کبد او میشد و احتمالاً با سم مسموم شده بود.

عمل و الالقاب، تحریر دیگری از شش فصل است که توسط همان مصحح و به ضمیمهٔ همان کتاب انتشار یافته است. استدراک بر تشریح الافلاک شیخ بهایی تألیف علامه شعرانی کتاب «الاصول» مشهور به اصول اقلیدس صوری به تحریر خواجه طوسی که حاوی پانزده مقاله در حساب و هندسه است که همه مسائلش به براهین ریاضی مبرهن است.اُکَرمالاناوس به تحریر خواجه طوسی،اُکَر ثاوذوسیوس در مثلثات و اشکال کروی به تحریرخواجه طوسی،شرح علامه خفری بر «تذکره فی الهیه» محقق طوسی در علم هیئت که شرحی استدلالی است بر مسائل هیئت.

از اجله مجتهدین و مروجین دین بوده از خدمت شیخ بزرگوار شطخ محمد حسن صاحب جواهر درجه علیای فقاهت داشت . این مرد مدارج خدمت را در نهایت صداقت و عزت نفس و علو طبع طی کرد و به پاس خدمات صادقانه خود به دریافت تقدیرنامه و نشان پیام از طرف نخست وزیر وقت نائل آمد. در پی آزار و اذیت مسیحیان در زمان دقیانوس، اصحاب کهف بعد از مدتی مخفی کردن دین و اعتقاد خود، از ظلم حاکم روزگار به ستوه آمدند و بر اساس الهامی که از خداوند دریافت کردند چون به غار رسیدند.

شیخ خلیفه با توجه به یکی از اعتقادات شیعیان اثنی عشری یعنی مسئله مهدویت و اعتقاد به ظهور امام زمان«عج» و نیز با به میان کشیدن این بعد اعتقادی، مردم را برای مبارزه با ظلم و جور حکام بسیج میکرد.بر همین اسا س موضع مخالفان وی نیز بر پایۀ دو بعد عقیدتی و سیاسی اجتماعی قرار گرفته بود. عالم ربانی آیهاللّه حاج ملا علی کنی از جمله شخصیت های بزرگ و نامی جهان تشیع و عالمی حافظ و شیخی که ایران در زمان خود مریدش بودند و احترام ویژه ای داشت و از بزرگان امامت و رهبری مردم جهان در عصر قاجار به شمار می آید.ایشان فقیهی وارسته‚ شجاع و با نفوذ بود که با تلا ش و اقدامات شجاعانه اش‚ در مقابل بی تدبیری ها و سوء مدیریت حاکمان وقت ایستاد و از اسلام و استقلال کشور دفاع کرد.این فقیه مجاهد‚ در محله کن واقع در شمال غرب تهران و در یک خانواده مذهبی در خانواده دیده به جهان گشود.

البته پیشنهاد من برای دیدن از برج : ابتدا از دهکده ییلاقی درازنو در چندکیلومتری این برج می باشد .بسیار باصفا واز مناظر طبیعی بکر برخورداره . وی هم اکنون استاد دانشگاه امام حسین می باشد .گروه : علوم انسانیرشته : علوم سیاسیگرایش : روابط بین المللاوضاع اجتماعی و شرایط زندگی : اسماعیل منصوری لاریجانی در۱۳۳۷ درروستای رینه لاریجان درخانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود .تحصیلات رسمی و حرفه ای : اسماعیل منصوری لاریجانی دوره ابتدایی را در زادگاه خود درروستای رینه لاریجان به دبستان رفت و سپس برای ادامه تحصیل به تهران آمد و دردبیرستان نظام مافی دررشته علوم طبیعی به تحصیل ادامه داد وی در ۱۳۵۶ وارد مجتمع علوم بیمارستانی شد و دررشته علوم آزمایشگاهی به تحصیل پرداخت .

سلام با فرا رسیدن عید نوروز خیل عظیم بازدید کنندگان از این آرامگاه با شکوه که میراث بزرگ نیاکان پاک این سرزمین است دیدن می کنند. وی تعلیقات و حواشی بسیاری بر کتابهای فقهی و کلامی و اصولی نوشت که بهترین آنها حاشیهای بر “شرح لمعه” تا کتاب طهارت ، است. در ۱۳۰۹ مجدداً از طرف کامران میرزا نایب السلطنه که حکومت مرکزی با وی بود به حکومت گیلان رفت و مدت سه سال در این قسمت باقی ماند. سبب این نامگذاری ظاهراً سکونت جمعی از خواجهسرایان حرم سلاطین سلجوقی یا صفوی در این ناحیه بوده است و «خواجه» در اثر کثرت استعمال به «خواجو» تبدیل شده است.نام تمام استادان و مشایخ علامه خواجویی در دسترس نیست؛ اما نام برخی از آنها بدین شرح است:شیخ محمدجعفر بن محمدطاهر خراسانی اصفهانی (متولد ۱۰۸۰ هـ.ق)؛شیخ بهاءالدین محمد اصفهانی، (متوفی ۱۱۳۷ هـ.ق)؛شیخ حسین ماحوزی بحرانی.از رویدادهای مهم عصر ملا محمداسماعیل خواجویی، فتنه افغانها در ایران و به ویژه اصفهان بود.

سنگنبشتهٔ بیستون بر سنگهایی از جنس آهک ایجاد شده که از آثار رنگ لعاب قهوهای مانندی که پس از همراه شدن با ذرات اکسیده شده آهک و همچنین بقایای سربی که در چند سطر نخست اثر دیده شدهاست به نظر میآید در پایان کار برای افزایش طول عمر اثر تمام نمای آن را با اندودی ناشناخته پوشاندهاند. در بعضی لایه های آن گره هکهای چرتی و فسیل شکم پایان ، جلبک و مرجان دیده می شود. وی تا پنج سال ، یعنی تا پایان عمر اتابک مزبور در کنف حمایت او بسر میبرد و پس از وفات وی و جلوس پسرش اتابک ابوبکربن سعد باز در مرتبت خود باقی بود.

فقر و نداری در مدت تحصیل بر زندگی اش سایه افکنده و رفیق ایام تحصیل او شده بود. در روزهای آغازین ورودش به تهران مدتی را در سختی و فشار زندگی کرد‚ تا این که دو کتابی را که خود نوشته بود‚ به چاپ رساند و از درآمد حاصله‚ زمین متروکه ای را خریداری و به کار کشاورزی و امرار معاش پرداخت. به دستور شاه جهان مرقدى برایش ساختند که سى هزار روپیه هزینه داشت و براى مخارج مقبره، دهى وقف کرد که سالانه سه هزار روپیه درآمد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید