معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

موسسان حزب شخصیت های شناخته شده از میان سیاستمداران، علما، صاحبکاران، خادمان علم و فرهنگ، نماینده گان رشته های کشاورزی و صنایع هستند. در حال حاضر در تاجیکستان حزب کمونیست، حزب بازسازی سیاسی و اقتصادی و حزب خلق و حزب دمکرات تاجیکستان شاخه شادمان یوسف اجازه فعالیت رسمی دارند. گروه اقلیت به رهبری «شادمان یوسف » است.هفته نامه « عدالت » که در دوشنبه پخش می شود و نشریات منطقه ای آریانا، بامداد و شهادت توسط ارگان های این حزب منتشر می شوند. هنگامی که پارسیان وارد ایران شدند، در سر حدّ این دولت جوان و پرجنبش با تشکیلات ملوک الطوایفی آن قرار گرفتند و از تمدن وی چیز های بسیاری اخذ کردند.

این امر ناشی از سنتهای مشترک تاریخی، فرهنگی و مذهبی بوده در حالی که عده ای دیگر این جریان را تلاش ایران برای اعمال نفوذ در جمهوری آسیای مرکزی و مقدم بر همه تاجیکستان یگانه کشور فارسی زبان در آسیای مرکزی می دانند و معتقد هستند که ایران برای ایجاد دولت اسلامی شبیه خود در تاجیکستان تلاش می کند. اگرچه خاستگاه دین اسلام کشور عربستان است، اما اسلام به تدریج همه کشورهای آسیای غربی را دربر گرفته و سپس به آسیای مرکزی و مشرق و جنوب شرقی آسیا نیز راه یافته است.

روابط تاجیکستان با جمهوری اسلامی ایران ـ تاریخچه روابط سیاسی روابط ایران و تاجیکستان تا قبل از فروپاشی شوروی از کانال مسکو انجام می شد، اما بعد از استقلال این کشور ارتباطات به طور مستقیم و بدون واسطه انجام می شود. تلویزیون اما در پایان حکومت سردار داوود در سال ۱۳۵۷ به میان آمد. برنامه این حزب برقراری یک حکومت دمکرات در تاجیکستان و خودمختاری اداری بیشتر منطقه بدخشان است.

این حزب یک سازمان اجتماعی و سیاسی بوده و به خاطر اجرای اصلاحات عمیق دموکراتیک و صلح و ثبات مبارزه خواهد کرد. این کشور به علت اشتراک در زبان، فرهنگ، مذهب و میراث فرهنگی و تاریخی مشترک به ایران روی آورده و قصد دارد هویت فرهنگی خود را احیاء کند. مجموع طول 947 رودخانه تاجیکستان بیش از 28 هزار کیلومتر است مهم ترین رودهای تاجیکستان عبارتند از: رودخانه سيردریا (سیحون): كه از شمال این کشور می گذرد. به عبارت دیگر جمهوری تاجیکستان دارای آب و هوای بری است که در آن تفاوت بین گرمای شب و روز و تابستان و زمستان قابل ملاحظه است.

سطحی نگری، جزمگرایی و الگو برداری از دیگران آن پیامدهای طبیعی چنین نظام آموزشی ای بوده ا ند که امروز به مثابه بیماری مزمنی مانع روشن بینی و روشن اندیشی و هسته ی تعصب و تعند مرامی را به وجود می آورد. فرمود: بی تابی من برای این است که درسم تعطیل شده است”.آیت اللّه میرزا هاشم آملی علاقه ویژه ای به حضرت امام رحمه الله داشتند و همواره از رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با عنوان “امامُ المسلمین” یاد می کردند.

3- حزب نهضت اسلامی:این حزب که از مدتها پیش به صورت مخفیانه مشغول به فعالیت بوده در تاریخ 26 اکتبر 1991 پس از ازادی تشکیل احزاب به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این حزب مخالف یک رژیم ریاست جمهوری بوده، اعتقاد به تشکیل یک سیستم هدایت جمعی داشته و خواهان برقراری روابط با جوامع پامیری افغانستان و چین و تقسیم زمینها و کارخانجات میان کشاورزان و کارگران است.

پس از تحولات 93-1992 فعالیت این حزب غیر قانونی اعلام شد، رهبران ان با سایر احزاب مخالف ائتلاف کرده و اپوزیسیون دولت تاجیکستان را تشکیل دادند. اعضای این حزب معتقد به اسلام به عنوان یکی از عناصر تشکیل دهنده فرهنگ ملی تاجیکها هستند. این فورانها را نمیتوان از فورانهایی که دودکش مسدود دارند مجزا نمود. به جز مقاطع کوتاهی در زمان نادرشاه و شاه عباس که منطقه تحت نفوذ ایرانیان درامد ازبکان تا تسلط روسها بر منطقه درقرن 19 قدرت را در دست داشتند. بر پایه داده های آماری، در سال 2 هزار و 100 تا 3 هزار و 165 ساعت آفتاب دارد.

به طوری که مسیر 3 ساعته تا پناهگاه بیش از 8 ساعت زمان نیاز دارد. در کوهستانهای این کشور، خط برف دایمی از 3800 تا 5200 متر واقع است. 5- حزب لعل بدخشان: این حزب رسما از ماه می سال 1992 شروع به فعالیت کرد.بسیاری از شخصیت های مهم علمی، سیاسی و فرهنگی شهر دوشنبه مانند اکبر شاه اسکند اف از اعضای آن هستند.این حزب از حمایت همه پامیری ها برخورداراست.رهبر آن اتابک امیر بکف و هفته نامه « باختر» ارگان این حزب است. رهبر این حزب سید عبدالله نوری و معاون اول ان حاج اکبر تورجان زاده است.

رهبر آن عبدالملک عبدالله جان اف است. در این راستا فرهنگستان مشترکی میان ایران، افغانستان، پاکستان، کشور های آسیای مرکزی برای احیاء و تقویت زبان فارسی در منطقه ایجاد شده است. در سفر امام علی رحمانوف رئیس جمهور تاجیکستان به جمهوری اسلامی ایران که در 25/4/74 صورت گرفت، دوازده توافق نامه و سند همکاری در زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به امضا رسید و فصل جدیدی در مناسبات دو کشور آغاز شد. خیابانی که سفارت ایران در ان واقع شده است از ماکسیم گورکی به خیابان تهران تغییر نام داد. که بیرونی آن تبدیل به حسینیه شده که محل برگزاری در کلاس درس و پذیرایی از میهمانان بوده که از نظر معماری در نوع خود بی نظیر است و به همان سبک قدیمی مانده است و نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

تشکون،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. این امر برای توسعه اقتصادی این کشور که محاط در خشکی و دور از آبهای آزاد است، بسیار حایز اهمیت است. در 16 اکتبر 1924جمهوری خودمختار تاجیکستان به سطح جمهوری متحد ارتقا یافت و اراضی خجند را نیز که قبل از این تاریخ جزءازبکستان بود را به مالکیت خود در آورد و جمهوری شوروی سوسیالیستی تاجیکستان پا به عرصه وجود گذاشت تا سپتامبر 1991 پس از فروپاشی اتحاد شوروی به عنوان یک واحد سیاسی مستقل اعلام استقلال کرد و به موازات سایر جمهوری ها با رسمیت یافتن عضویت آنها در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل به کشور های مستقل جهان پیوست.

پس از سقوط طالبان بیش از ۶۰ کشور جهان قول کمک به این کشور را دادند که به فاصله ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ ، ۸٫۹ میلیارد دلار به این کشور کمک بلاعوض کنند. حداقل و حداكثر ارتفاع از سطح دربا: سیردریا در شمال کشور 300 متر قلّه اسماعیل سامانی در شرق کشور 7495 متر رودهاي مهم: تاجیکستان از لحاظ تعداد رودخانه، در میان جمهوری های اعضای اتحاد کشور های مشترک المنافع، در مقام ششم و از لحاظ تامین آب در یک کیلومتر مربع پس از کشور گرجستان در مقام دوم قرار دارد. وسعت گنبد در حدود 3666 هکتار بوده و ارتفاع قله ی آن 1490 متر از سطح دریا می باشد , و حدااقل ارتفاع آن از سطح دریا نیز 70 متر است.

دریاچه واقع در دامنه شمالی سبلان و در جوار بلندترین قله، به احتمال زیاد باقی مانده فوران آتشفشان است. جریانهای بزرگ گدازه از دامنه شرقی این قله جاری است که در دامنههای شمالی نیز این چنین جریانات گدازهای با مخروطی شیب تند به وجود آمده است. اکنون پرسش اين است که نيروهاي تيرانداز مستقر در بالاي کوه رمات، بايد کدام منطقه را حفاظت مي کردند و با تيراندازي خود، مانع از نفوذ دشمن از کدام ناحيه مي شدند؟ در حال حاضر مشکلات اقتصادی زیادی گریبانگیر تاجیکستان است و جامعه تاجیکستان در شرایطی است که به شدت تحت تاثیر مسائل اقتصادی قرار دارد و اماده است در زمینه اقتصادی از پیشنهاد هر کشوری استقبال کند و به سمت ان حرکت کند.تا امروز معاهدات و تفاهم نامه های زیادی بین ایران و تاجیکستان در زمینه های اقتصادی امضا شده است و لیکن بعلت بروز جنگهای داخلی در آن کشور، بیشتر آنها معوق مانده است.

کوه بیستون یکی از تاریخی ترین کوههای ایران است که همواره در افسانه های مختلف از آن یاد شده و شعرا و نویسندگان با داستانهایشان به ابهت این کوه زیبا افزوده اند. ـ روابط فرهنگی ایران در تاجیکستان های فرهنگی بسیاری داشته است. در اين بافت اليوين ها و پيروكسن ها به صورت اسكلتي، داربستي يا زنجيره اي ديده مي شوند. جهت رشته کوههای سهند اکثراً شرقی – غربی است ولی در مجموع کوههای سهند به صورت شعاعی در جهت مساوی کشیده شده اند .

بیشتر روابط اقتصادی میان ایران و تاجیکستان توسط بخش خصوصی صورت می گیرد، به طوریکه یک کارخانه چرم سازی در منطقه کولاب توسط بخش خصوصی ایران احداث شده است. هنگامی که گفتند آتشفشان های ایران را نام ببرید اولین گزینه دماوند است. در اطراف چشمه پاچنار کوه صفه اصفهان، پوشش گیاهی زیبایی شامل درختان چنار و بوتههای سرسبز بوجود آمده بود که به همین دلیل از زمان دور نام این چشمه را به عنوان پاچنار انتخاب کردند. اکنون پرسش اين است که چرا سپاهيان مشرک که در جنگ احد و احزاب از مکه به مدينه مي آمدند، به جاي اينکه از قبا وارد شوند، اين شهر را دور مي زدند و از شمال به محدوده مدينه نفوذ مي کردند؟

تیم ما شاید جزء خوششانسترین تیمهای صعودکننده بود که توانست از هر دو مسیر این قله زیبا و سرسخت دیدن کند. درست در همین زمان امیر بخارا به گسترش قلمرو خود پرداخت و در سال 78-1877 موفق شد «قره تگین» و «درواز» را تصرف کند به این ترتیب پیش از پایان قرن 19 قسمتهای شمالی تاجیکستان در قلمرو حکومت روسیه و جنوب آن زیر فرمان امیر بخارا درامد که خانات بخاراخود تحت الحمایه روسیه بودند.

دیدگاهتان را بنویسید