معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

پس از نیم ساعت معطلی وسایل را به داخل هتل بردیم و هر دو نفر در یک اتاق ساکن شدیم. با بالا رفتن هر چه بیشتر اکسیژن دریافتی آنها کاهش یافته و بدن آنها در معرض مخاطراتی از جمله بیماری ارتفاع قرار میگیرد. در ادامه مسیر قله جنوبی در ارتفاع ۸۷۵۰ متری قرار دارد. که علامت مسیر شمالی کوه اورست می باشد. مسیر شمالی در سمت شمال کوه در تبت آغاز می شود.هیات ها به سمت رودخانه رانگبوک می روند و بیس کمپ را در آنجا برقرار می کنند. جایی که کمپ دو یا بیس کمپ پیشرفته در آن برقرار می شود.

این محل کمپ پیشرفته می باشد. به طور معمول کوهنوردان ۲ هفته را در بیس کمپ می گذارنند تا هم هوا شوند. در زیر قله ، منطقه ای وجود دارد که به “دره رنگین کمان” معروف است ، پر از اجساد مرده ای است که هنوز هم وسایل زمستانی با رنگ روشن به تن دارد. به طور کلی شبها خنکتر و روزها گرم تر است. آب هاى سطحى و زیرزمینى در تماس با سنگ هاى داغ گرم مى شوند و سپس در اثر چرخه به سطح راه مى یابند و چشمه هاى آب گرم را تشکیل مى دهند.

در یک روز صاف و بدون باد این قسمت می تواند بی نهایت گرم باشد! مردم آلبانی از ادیان و اقشار مختلف، از آن زمان پنج روز از سال را (20 تا 25 آگوست) در این مکان مراسم می گیرند و از ارتفاع 2417 متری بالا می روند، ذبح می کنند، غذا می پزند و به نام حضرت قمر بنی هاشم (ع) در میان فقرا و بی نوایان توزیع می کنند. در سال ۱۸۲۹ اولین فاتح آرارات، «فردریش پراووت» پس از دو بار شکست، آرارات بزرگ را فتح کرد. ورود ايشان به حوزه نجف زماني بود که حوزه در اوج شکوفايي علمي و معنوي به سر مي برد و استوانه هاي بزرگ فقاهت و عدالت بر کرسي تدريس تکيه زده بودند و حضور آن بزرگان خود فرصت مناسبي را فراهم آورده بود که آن فقيه والامقام مباني فقهي خويش را هر چه بهتر تقويت و استوارتر سازد.

آن شاگرد پیرمرد که آرزوی مال اندوزی در سر داشت یک روز که بازار خلوت بود، تصمیم گرفت که پیرمرد را به قتل برساند و همه دارایی او را جمع کند و از شهر بغداد به جای دیگری فرار کند. با وجود ریسکها، اورست هر ساله صدها نفر از کوهنوردان از جای جای جهان را به سمت شیبهای خود میکشد. این کوه به وسیله فشار بین صفحات اوراسیا و هند شکل گرفته و هر چهار سال یک اینچ رشد می کند.

مهندس حسینی در ابتدا ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید و پا نهادن به بهاری دوباره گفت : شهرداری و شورای شهر کوهدشت تمام تلاش خود را برای میزبانی از مسافرین نوروزی به کار گرفته اند تا روزهای خوشی را برای آنان رقم بزنند. به همین دلیل طالبان به شدت نگران و وحشت زده از وضعیت موجود هستند و جرأت مقابله با مردم به پا خواسته را نیز ندارند به طوریکه در ویدئوهای منتشر شده از قیام مردم کابل ملاحظه میشود که آنان هیچ اقدام خشن یا تیراتدازی به سمت جمعیت ندارد در حالیکه تا دیروز در سادهترین موقعیتها برای کنترل مردم از چوب و شلاق استفاده میکردند.

بنابراین، در اختیار داشتن کوه آرارات کوچک، حکمیت ما را در منازعات گرد بهتر تثبیت می کند، در صورتی که اگر این کوه را از دست بدهیم، نه فقط نقطه راهبردی مهمی را از دست داده ایم، بلکه کردها نیز از ما سرخورده می شوند و به جلب توجه و مساعدت دیگران روی خواهند آورد. به روایت اسناد تاریخی روز بیدار شدن اصحاب کهف پس از خواب سیصد و نه ساله، ۳۱ دسامبر است و رومیان معتقدند این اتفاق در چنین تاریخی رخ داده است. از دیگر فعالیتهای ایشان در آن دوره، تدوین لایحه قصاص بود که همواره مورد نفرت دشمنان انقلاب و ملی گراها بود.استاد جوادی آملی، سفرهای گوناگونی به کشورهای مختلف جهان، با انگیزههای تبلیغی و سیاسی انجام داده است.

در قدیمیترین طبقه این غار مقدار زیادی ابزار سنگی از عهد «لوآلوای جدید» یا «اوریتیک قدیم» کشف شده است. در جدول زیر یک طبقه بندی از هوای قله اورست را می بینید. بعد از قله جنوبی، کوهنوردان یک لبه چاقویی را دنبال می کنند که به نام تراورس کورنس معروف است. در کنار آن غار مسجدي است و در نزديکى مسجد، قصري بهنام رقيم و در قسمت شمالى غرناطه شهري قديمي به نام دقيوس وجود دارد . برجهای یخی، شکافها از خطرات این قسمت هستند. برای دیدن این آبشار از اردیبهشت ماه تا فصل پاییز باید به این منطقه بروید.

امروزه صدها نفر هر سال، به لطف رشد دانش، تکنولوژی و زیرساختهای جذاب که توسط تورهای تجاری که بزرگراههایی برای صعود به کوههای بلند ساخته شده است و با قبول ریسک و پرداخت هزینه های بالا راهی کوه میشوند. هنگامی که بر دامنه ی هر یک از کوههای این سرزمین و سرزمین های دیگرگام می نهیم نیروی نامرئی که پیوستگی عجیبی با احساس غرور وپیروزی دارد به خود می خواندمان؛ و با هر قدمی که از فرودی بر فرازی می نهیم سرافرازی کوه بیشتر در ما متبلورمی شود انگار که با کوه یکی می شویم .بریدن از زمین ، اوج گرفتن و دیدن این همه زیبائی در کوهستان که گویی غبارزیستن در شهر را از جان خسته می تکاند ، بسیار لذت بخش است .در کوه انسان به عظمت هستی و قدرت لایزال پروردگار بیشتر پی می برد وهر انسان عاقل و متفکری را به یاد سوره اعراف می اندازد که فرمود (ای انسانبرای تو زمین و آسمان و آنچه در خشکی ها و در دریاهاست آفریدیم تا از آن لذت ببری) آری هوای لطیف و سکوت و آرامش کوهستان و مناظر زیبای آن روح تازه ای به آدمی می بخشد .

شهرى که اصحاب کهف در آن ساکن بودند بنا بر روایتى که در بحارالانوار از حضرت على، علیهالسلام، نقل شده است «افسوس» نام داشت که افسوس پیش از میلاد مسیح یکى از شهرهاى معروف جهان بوده که معبد معروف «دیانا» که از عجایب هفتگانه بوده در این شهر قرار داشتالبته در کتب مختلف و تفسیرهاى گوناگون از شهرهاى دیگرى به نامهاى مختلف منجمله «فیلادرفیا» و کوه «آنجلس» به میان آمده که در سریال «مردان آنجلس» به کارگردانى آقاى فرجالله سلحشور شاهد استفاده از این اسامى بودیم.

خوشبختانه در کمپ ۱ آب وجود داشت و از این نظر مشکلی نداشتیم. یکی از مهمترین نگرانی های کوهنوردان در اینجا، وزش باد است. قله اورست که در زبان نپالی ساگارماتا و در تبتی چومولونگما خوانده میشود در بین مرز تبت و نپال و در تاج هیمالیا قرار گرفته است. پل بیستون و آثار پراکنده دیگری در بیستون قرار دارد . اگرچه رسیدن به بام جهان یک فعالیت سخت و خطرناک به دلیل ارتفاع بسیار بالای آن، ریزش یخ، بهمن و طوفان میباشد، اما این قله در عرض ۲۸ درجه و نزدیک به ناحیه استوایی قرار دارد. اگرچه این سیستم هم معایب و خطرات خاص خود را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید