معلومات مختصر در باره افغانستان

بهگزارش دیلی میل، تصاویر منتشر شده از فوران دوباره این آتشفشان نشان می دهد که خاکسترهای سوخته همه مناطق روستایی در اطراف آتشفشان را فرا گرفته است. به گزارش برنا؛ در سفر وزیر ورزش و جوانان به کوهدشت، دکتر سید حمید سجادی از بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی رازی در دست احداث این شهرستان بازدید کرد. با این حال کوههایی دیگری نیز وجود دارند که مدعی لقب «بلندترین قلههای زمین» هستند. از انجایی که این این منطقه و مردمش قدمتی پیش از تاریخ دارند نمیتوان آن را به دوره خاصی از تاریخ نسبت داد در ادوار گذشته شهر کوهنانی رونق بسیار فراوانی نسبت به وضعیت کنونی داشتهاست.بناها و لوحهای کشف شده مربوط به پیش از اسلام نشان از وجود سیستمهای اقتصادی همچون بانک و خدماتی مانند وام را دارد.

این روستا از لحاظ طبیعت به شدت متنوع است از سویی فاصله ای کوتاه تادریا دارد و از طرفی مختوم و منتهی است به جنگل و کوهستان .به یک معنا هم بعضا هوایی شرجی در تابستان دارد و از سویی آب و هوایی سرد و بعضا خشک در زمستان دارد .این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۸۶ نفر بودهاست.

این شهر مرکز بخش کوهنانی از توابع شهرستان کوهدشت است. سراب بیستون چشمهای که از دل زمین میجوشد و آب آن در برکهای نه چندان بزرگ جمع میشود وجود این سراب زیبل یکی از دلایل اصلی استقرارهای انسانی از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر در این نقطه بوده و در دوران تاریخی نیز به عنوان محل اتراق مسافران و کاروانیان در مسیر مرکز و غرب ایران به بینالنهرین مورد استفاده قرار میگرفته و در واقع بیشتر آثار تاریخی بیستون پیرامون این سراب قرار دارند.- غارهای بیستون، در دامنه کوه بیستون چند غار به نامهای مرتاریک، مر دو در، مرخِر و شکارچیان وجود دارد وهمگی مربوط به دوره پارینه سنگی میانی هستند و موادی چون استخوانهای انسانی و جانوری و ابزارها و تراشندههای سنگی و استخوانی در آنها کشف شده برای نمونه، در غار شکارچیان (عکس مقابل) استخوان حیواناتی مانند گوزن، غزال، گاو وحشی و گراز به دست آمده ،گمان میرود که شکارچیان از این غار به عنوان پناهگاه موقت استفاده میکردهاند و پس از قصابی شکارها، آنها را به اقامتگاه اصلی میبردهاند.

باید بدانید حدود ۵۰۰ آتشفشان در اندونزی وجود دارد که ۱۲۹ عدد آنها فعال هستند و سالانه بازدیدکننده های بسیاری از سراسر دنیا برای تماشای آنها به این کشور سفر می کنند. در این مدت تا شیرپلا نیز نمیتوانستم بروم. همانا این سه کوه، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید می گویند و برای دوستان و محبان آل محمد صلی الله علیه و آله استغفار می کنند. فقط به یاد داشته باشید که برای این کار، روزهای وسط هفته را انتخاب کنید. به گزارش خبرگزاری فارس از خرمآباد، سید حمید سجادی در شورای اداری با اشاره به اینکه سیزده پروژه ورزشی در شهر سالن کوهدشت در حال پیگیری است، عنوان کرد: از جمله این پروژههاچمنهای مصنوعی، زمین چمن طبیعی، استخر، و سالن سرپوشیده دو هزار نفری از جمله پروژههای در حالا پیگیری است.

سجادی به عنوان نماینده رئیس جمهوری پروژههای در دست احداث شهرستان کوهدشت را مورد بازدید قرار خواهد داد. گروه استانها- اشتغال و تکمیل پروژههای نیمه تمام مهمترین مطالبه مردم کوهدشت در سفر رئیس جمهور به استان لرستان است. تفتان تنها کوه آتشفشانی فعال در ایران است که چهار قله و سه دهانه آتشفشان دارد. کوهنانی یکی از شهرهای استان لرستان در جنوب غرب ایران است.مردم این شهر به زبان لکی صحبت می کنند. اطراف کوهنانی کوههایی قرار دارد که از شرق ماه کوه، از شمال کوه بازگیر (باج گیر)، از جنوب کوه نثار و از غرب کوه بزرگ گور هستند.

بیشتر این محصولات برای صادرات به استانها و کشورهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. دراینجا ما به روش استخراج معادن دیگر مانند معدن سنگ یا معدن طلا و گوگرد و … به گزارش خبرنگار مهر، سید حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان صبح جمعه از بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی شهرستان کوهدشت بازدید کرد. به گزارش خبرگزاری برنا از لرستان؛ روز جمعه در سفر وزیر ورزش و جوانان به کوهدشت ، دکتر سید حمید سجادی از بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی رازی در دست احداث این شهرستان بازدید کرد.

در آن روز دوستان، برخی دشمن برخی دیگرند، مگر پرهیزگاران. به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا مبلغی روز سه شنبه بیان کرد: بهداشت و درمان در هر جامعهای یک مسئله مهم است که بر سایر موضوعات، تقدم دارد. اي كاش ميدانستيم كه اينگونه آثار، كلمات و نوشتههاي شناسنامهي يك قوم را تشكيل ميدهند و در واقع ميتوان هويت و فرهنگ و اصالت سرزميني را از آيينهي ديوارهاش به تماشا نشست اما دريغ و درد كه با دست بيرحم ندانمكاري صاحبان و وارثان اين شناسنامهي زيبا و ناميرا خط بطلان و نابودي كشيده شده و روز به روز ميرود تا ثابت شود ما مردمي هستيم با پيشاني پيشينهاي بلند كه براي داشتههاي پر از افتخار خود كمترين ارزشي قايل نبوده و در حال تيز كردن تبر زنگ زدهاي هستيم تا شاخههاي اين درخت ستبر هويت و تاريخ خود را بيرحمانه از ريشه بركنيم.

رئیس مجمع نمایندگان لرستان با اشاره به عدم وجود دستگاههای پرتو درمانی در استان، بر ضرورت افزایش پایگاههای اورژانس تاکید کرد. وی با اشاره به تجهیز بیمارستان امام خمینی کوهدشت، افزود: طی یکسال گذشته تجهیزاتی مانند دستگاه اکسیژن ساز «سی. وی افزود: این حادثه بر اثر رعایت نکردن اصول ایمنی و نشت گاز در یک منزل مسکونی در شهرک امام خمینی (ره) شهر کوهدشت رخ داده است این مسئول اظهار کرد: مصدومان این حادثه به بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت منتقل شدند و پس از اقدامات درمانی اولیه ۴ نفر از حادثه دیدگان این آتش سوزی به بیمارستان شهدای عشایر خرمآباد اعزام شدند.

ایسنا/لرستان مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کوهدشت گفت: حادثه انفجار گاز ۸ عضو یک خانواده کوهدشتی را راهی بیمارستان کرد. مسئول آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کوهدشت گفت: حادثه انفجار گاز ۸ عضو یک خانواده کوهدشتی را راهی بیمارستان کرد. گروه استانها- مسئول بنیاد علوی شهرستان کوهدشت با اشاره به اهداء دستگاه اکسیژن ساز به بیمارستان امام خمینی (ره) کوهدشت گفت: بستههای معیشتی بین نیازمندان توزیع شد. گروه استانها- نماینده مردم کوهدشت و رومشکان در مجلس با اشاره به ضرورت تسریع در عملیات اجرایی فاز دوم بیمارستان رازی کوهدشت گفت: این بیمارستان از ۱۶۰ به ۲۵۰ تختخوابی ارتقا یافت.

وزیر ورزش و جوانان گفت: کنارگذر و تکمیل چهار خطه کوهدشت- خرمآباد همچنین سد معشوره از جمله درخواستهای مردم شهرستان کوهدشت بود. دو بیمارستان گهر دورود و رازی کوهدشت با جمعیت بالغ بر ۲۰۰ هزار جمعیت اما هنوز تکمیل نشدهاند، انتظار میرود این مراکز به زودی ساخته شوند. وی افزود: دو بیمارستان گهر دورود و رازی کوهدشت با جمعیت بالغ بر ۲۰۰ هزار جمعیت اما هنوز تکمیل نشدهاند، که انتظار میرود این مراکز به زودی ساخته شوند. آب و هوای این منطقه در تمام ایام سال بسیار لذت بخش و مطبوع است. آن جناب با احدی مباحثه ننمود مگر این که بر او غلبه یافت و ید طولایی در علم جدل داشت.

گروه استانها – تعدادی از پرستاران جوان کوهدشتی این روزها در اقدامی خودجوش و خیرخواهانه، علیرغم شیفتهای سنگین بیمارستانی در ساعتهای استراحت با مراجعه به منزل بیماران کرونایی به صورت رایگان نیازهای درمانی و مراقبتی بیماران را انجام میدهند. نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لرستان دژ محکم دفاع از آرماهای نظام است، افزود: با این وجود بسیاری از بیماران این استان برای درمان روانه دیگر استانها میشود که این زیبنده نیست.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با بیان اینکه سال گذشته برای بیمارستان دوم کوهدشت ردیف استخدامی گرفتیم، بیان کرد: ۳۵ میلیارد تومان اعتبار به این بیمارستان تخصیص داده شده همچنین قرار است از محل ماده ۵۶ نیز ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر در نظر گرفته شود. ۴- اسامیبرخی اماکن در اطراف کوه آرارت نیز میتواند با ماجرای طوفان و کشتی نوح مرتبط باشد؛ خود کوه آرارات در میان ارمنیها به کوه «ماسیس» معروف است که به معنی «مادر جهان» است، «نخجوان» به معنی «محل فرود» است، «اچمیادزین» به معنی «فرودگاه» یا «کسانی که فرود آمدند» است، «آرگوری» (Arghuri) نشان دهنده «پرورش درخت مو» است که میتواند یادآور کاشت درخت مو توسط حضرت نوح(ع) پس از پایان طوفان، آنطور که در کتاب مقدس به آن اشاره شده باشد، دهکدهای نزدیک به محل کشتی وجود دارد به نام «محشر» که میتواند یادآور مجازات جهانی مردم دنیا باشد- هم اینک دولت ترکیه با اعزام گروههای باستان شناس، کشتی را مورد حفاظت قرار داده و برخی از یافتههای باستان شناسان برای حفاظت و مراقبت بیشتر، مورد توجه ویژه قرار گرفته اند.

مجتبی بیرانوند در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در چند هفته گذشته وضعیت این شهرستان قرمز بوده، اضافه کرد: در حال حاضر نزدیک به ۷۵ بیمار کرونایی در بیمارستان امام خمینی(ره) کوهدشت بستری هستند. اما کسی که مرتکب امر کفرآمیزی شود و بر آن بمیرد، برای همیشه در دوزخ خواهد بود و عمل وی باطل می گردد؛ چون منافقان به رسول الله صلی الله علیه وسلم می گفتند: «نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّهِ»: «ما گواهی می دهیم که یقیناً تو فرستاده ی الله هستی». ایشان با ابداعاتی که در نحوه انگشت گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیمهای تار انجام داده از تار صدائی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقندند زیباترین صدای تولید شده از ساز تار است.وی با قریحه بی مانندش ملودیهای بسیار لطیف و زیبا ساخته، استفاده از ظرفیتهای تار در صدادهیهای متنوع، سکوتهای سنجیده، آفرینش جملاتی فارغ از قالبهای ردیف، جوابهای کوتاه و مؤثر، اجرای ماهرانه انواع کششها و مالشهای طولی و عرضی (که ریشه در روشهای ویولن نوازی ایرانی دارد)، تکیه بر خیال آزاد و قدرت ایجاد موقعیتهای خلسه آور هنگام تکنوازی و آفرینش کوکهای گوناگون اختصاصی از ویژگیهای برجسته هنر نوازندگی استاد میباشد.فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون گلپا، ایرج، تاج اصفهانی، دلکش, غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان، محمودی خوانساری، روح انگیز همنوازی داشتهاست و در چند فستیوال بینالمللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانستهاست ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند.

آرارات کوچک و بزرگ بوسیله یک خط الرأس به هم پیوند داده می شود. من منحیث یک نیمه کارشناس محیط زیست با تاید از پشنهاد داکتر یارمحمد من هم دو پیشنهاد به اداره حفاظت محیط زیست افغانستان دارم . به من گفتند، قومندان امین و ابراهیم با خلقی ها سازش کرده و می خواهند تسلیم نیروهای دولتی شوند. مردم روستای برسه به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن میگویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. گروه استانها- وعده احداث و اتمام بیمارستان رازی کوهدشت پس از گذشت ۷ سال به ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی به یکی از آرزوهای مردم این شهرستان تبدیل شده و مردم همچنان در انتظار تحقق این وعده هستند.

مردم شهر کوهنانی به زبان لری گویش لکی صحبت می کنند. وی ادامه داد: با جذب اعتبارات ردیف ملی و با فراهم شدن مقدمات زیرساخت به زودی این بیمارستان کلنگ زنی می شود. از اینرو، منطقهی حاصلخیز و پرآب سلسله جبال ارمنستان و اطراف کوه آرارات را یکی از نواحی مناسب برای سکونت انسان اولیه و رشد دامداری و کشاورزی پس از دوران یخ بندان کرهی زمین دانستهاند.وجود معادن طبیعی و رشد صنعتی ناشی از طبیعت مستعد منطقه، بعدها در طول تاریخ و در عصر آهن و مفرغ نیز سبب شکوفایی استعداد ساکنان این ناحیه شد. میان کوه رمات تا ((کوه احد))، مقداری فاصله است که اکنون ((مسجد حمزه)) در میان این دو کوه واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید