معمایی کشف نشده

به اين ترتیب پوشش گياهي حاشيه كوير در مهار و كنترل كوير نقش بسيار تعيين كننده اي دارد زيرا اغراق نيست اگر بگوئيم اوج پيشروي كوير در همين نوار از خاك هاي معمولاً سنگين و حاوي آب شور كم عمق اتفاق مي افتد، چون در اين نوارها نمك از طريق آب زيرزميني سطحي و طوفانهاي شديد و انتشار از سطح خاك، اطراف خود را آلوده ساخته و براحتي مزارع و دشتهاي اطراف خود را آسيب ميرساند نوشته شده توسط sAeed در پنجشنبه پنجم دی 1387 ساعت | لینک ثابت | نظر بدهید چگونگي پيشروي كوير عامل گسترش كوير را بايد در فاكتورهايي كه شوري منابع آب و خاك را سبب مي شوند بررسي كرد.

پروفسور گیرشمن پس از کشف غار میرملاس و هومیان با مشاهدهي عکسها و اسلایدهای آن، چنین اظهار نظر کردهاست:« کشف نقاشیها در یک غار لرستان مطلبی حایز اهمیت است، طی تمام تجسسهایی که در بارهي کاوشهای مربوط به غارهای میهن شما انجام یافتهاست اعم از آنچه اینجانب در کوههای بختیاری به عمل آوردهام و یا آنچه پروفسور كون (coon) در بیستون و البرز و کوههای خراسان معمول داشتهاست همچنین آنچه به وسیلهي دانشمندان آمریکایی در افغانستان صورت پذیرفته در هیچجا نقاشیهایی بر روی بدنهي سنگ کوهستان دیده نشدهاست و از اینجا اهمیت موضوع به خوبی روشن میگردد.» (آثار باستاني و تاريخي لرستان، استاد ايزد پناه، جلد نخست، ص ۳۵۳) این کوهها رمز و رازهای فراوان در خود دارند و شاهد غمها و شادیهای مردمان چند ده هزار سالهي این دیار هستند.

یکی از کوههای مشهور و مهم مدینه کوه اُحُد است که در شمال شرقی مدینه و یک فرسخی مسجدالنبی قرار دارد . در این تپه، دو نوع گور دیده شده است. در اين محوطه سنگهاي حجاري شده با نقش شير بالدار و درخت زندگي و همچنين قطعات سفالي از نوع سفال لعابدار با نقش كنده زير لعاب متعلق به قرون 7 و 8 هـ . اين نوع آثار براي جهانيان آنقدر گرانبهاست كه يونسكو دربارهشان اينگونه شعار ميدهد: -۱ هرگز آنها را لمس يا خيس نكنيد. نگارههاي ميرملاس و هوميان در شهرستان كوهدشت نياز به محافظت و توجه جدي داشته و بايد براي جلوگيري از نابودي بيشترشان دست به كار شد كما اينكه «سيمره» بارها اين موضوع را متذكر گرديده اما از سوي مسؤولين مسؤول از جمله ميراثفرهنگي كه پاسداري و نگهداري اين ميراث كهن بر دوش وظيفهشان قرار دارد تا كنون گامي كوچك برداشته نشده و تنها در جلسات و …

در پایان این قسمت بیفزاییم که مراغی در قرن هشتم درباره اماکن متبرکه موجود در منطقه احد چند نکته را آورده که قابل توجه است. سال و محل تولد، هم چنین سال وفاتش بر ما معلوم نیست، اما با توجه به تاریخ احادیث کتاب بشاره المصطفی، چنین می نماید که قریب به نیم قرن (سال ۵۰۸-۵۵۳) فعالیت علمی داشته است. زمانی که فشار گاز و سنگهای مذاب در هسته زمین افزایش پیدا میکند، به شکل فوران گدازه و مواد مذاب بروز پیدا میکند. مسئله دیگری که در پایان آزمایش متوجه می شوید این است که حجم مواد اولیه شما نیز افزایش یافته است.

پاسخ داد: تا آنجا که می­دانم در شعر عطار از آن یاد می­شود و کوهی است که پرندگان پس از سختی­های فراوان به آنجا می­رسند و در پی یافتن سیمرغ، متوجه اصل وجودی خودشان می­شوند و به خاطر همین است که گفته­اند: هفت شهر عشق را عطار گشت/ ما هنوز اندر خم یک کوچه­ایم، چون عطار شاعر بزرگی بوده و اهل عرفان که حقیقت زندگی را به ما نشان می­دهد. انسداد دهانه غار ثنایا اقدام تازه ای است که سلفیها به آن مبادرت ورزیده و مرحله دیگری از حمله به تاریخ اسلام را آغاز کردهاند.

از مرز بازرگان تا شهر “دوغوبایزید” که هتل ما در آن قرار داشت،۴۰ کیلومتر فاصله است. گفتني است كه مشابه اين سنگنگارهها در غارهاي كركس و لاسكوي فرانسه و التاميراي اسپانيا وجود دارد اما آنها حتي براي دور بودن از تنفس بازديد كنندگان، در محفظههاي شيشهايشان قرار داده و اينجا در اوج بياهميتي مردم و بيتوجهي مسؤولين ذيربط ميرود تا جز سايباني سياه و سوخته چيزي از آن ديوارهي عظيم باقي نماند. بعدها هنر همین مردم به تدریج تکامل یافت و به نسلهای بعد منتقل شد تا اینکه در هزارهي نخست پیش از میلاد تجلی این هنر قدیمی با چنان مهارت و تکامل ویژهای بر روی اشیای برنزی لرستان ظاهر شدهاست که از لحاظ تکنیک و صنعت به عنوان نشانهای از هنر فلز کاری و به نام برنز لرستان معروفیت جهانی پیدا کردهاست.» اندازهي صورتها در نگارههای سنگی میرملاس بین ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر و اغلب با نقشهای حیوانات به صورت نیمرخ است.

هر آن زمین که بامر حق آنرا زلزله خواهد رسید مرا فرماید تا رگی از رگهای خود بجنبانم که با آن زمین پیوسته تا آنرا زلزله افتد ( کشف الاسرار ج 9 ص 274: و جهت اطلاع بیشتر از این کوه ر. ج:علامه طباطبائی در تفسیر «جودی» میفرمایند: «الجودیّ مطلق الجبل و الارض الصلبه»،( طباطبائی، محمد حسین، المیزان، ترجمه محمد باقر موسوی، قم، انتشارات اسلامی، 1363ه ش، ج 10، ص 230) یعنی جودی همان مطلق کوه سخت است و در ادامه برای تایید قول خود میفرمایند: «چند تن از دانشمندان آمریکا، به راهنمایی عدهای از ارتشیان ترکیه، در قسمتی از قلههای کوه آرارات، واقع در قسمت شرقی در ترکیه ارتفاع 1400 پایی به چوبهایی دست یافتند که طبق محاسبات و قرائن قطعات متلاشی شدهی یک کشتی قدیمی است که در این محل وجود داشته است.

اين کمربند شامل 3 کانسار معروف مس و 35 کانى زايى ديگر است که مورد شناسايى قرار گرفته اند. بطوريكه حصار مكشوفه بنابر وضعيت كوه ساخته شده و در كنار پرتگاههاي كوه عملكرد تدافعي آن را مشخص تر نموده است . معلومات ریاست معادن ولایت بدخشان نیز نشان می دهد که در مربوطات ولسوالی های کران و منجان، زیباک (قسمت دره توپخانه)، قسمت یفتل پائین سنگلیچ اشکاشم ولایت بدخشان، نشانه های معدن سلفر وجود دارد؛ اما کمیت آن تا کنون مشخص نشده است. وی اقتصاد تک قطبی کوهدشت را از دیگر مشکلات توسعه شهری دانست و گفت : اقتصاد کوهدشت بر پایه کشاورزی و دامپروری بسته شده است و همین امر سبب شده که درآمد مردم در نوسان باشد و به موازات آن شهرداری در سالهایی که خشکسالی باشد نمیتواند از مردم انتظار پرداخت عوارض به موقع را داشته باشد .

چشمه ي آب سرخ آن يكي از عجيب است . مک بورنی استاد دانشگاه کمبریج در آن زمان در بیان اهمیت این نقوش چنین آوردهاست: «نقوش دورهي تاریخی که شامل گروههای اسب سوار و مناظر جنگ و جدال و شکار حیوانات با تیر و کمان است و قدمت آنها به ۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد میرسد و بدین سبب که هنر اسب سواری نخستین بار به وسیله ایرانیان و مقارن با تاریخ یاد شده در این منطقه معرفی شدهاست، نمیتوان تاریخ نقوش پیش گفته را به دورهي قدیمیتری مربوط دانست.

به گونهاي که شاید بتوان این شهرستان را تجلیگاه هنر ایرانی و سنگنگارههای ناب نامید. خوب است بدانيم كه در شهرستان كوهدشت علاوه بر سنگنگارههاي ميرملاس غار ديگري وجود دارد كه از ارزش و شهرت جهاني برخوردار است. این رشتهکوه حوزههای بزرگ آبگیر افغانستان را در مناطق مرکزی تشکیل داده است. کوهستانی در روستای کوهستان، واقع در 6 کیلومتری بهشهر، کشاند؛ شوقی که سبب شد وی مدارج تحصیلی را به سرعت طی کند و در مدت زمان کمی به سطوح عالی حوزه برسد.

دیدگاهتان را بنویسید