مغرورتر از اورست/«کی 2» امپراطور دستنیافتنی «قراقرم»، نماد اقتدار پاکستان +تصاویر- اخبار بین الملل تسنیم

مناطق مختلف این کشور اغلب پوشیده از کوهاست اما در جنوب و جنوب شرقی مناطق پستی نیز وجود دارد. بدخشان در شمال شرقی افغانستان واقع است. یک بخش این استان تحت نام بدخشان روسیه و بعدا منطقه خودگردان کوهستانی بدخشان شوروی با مرکزیت شهر خاروغ به روسیه تعلق گرفت ، و بخش دوم با مرکزیت شهر فیض آباد به امارت افغانستان پیوست . در سال ۱۸۹۶ یک بخش از این منطقه تحت نام «بدخشان» با مرکزیت شهر «خاروغ» به روسیه تعلق گرفت و بخش دوم با مرکزیت شهر «فیضآباد» به امارت «افغانستان» پیوست. اکثریت ساکنان این منطقه را «تاجیکان» تشکیل داده و به زبان دری حرف میزنند.

تاریک می شود. ودر زبان دری پای بزرگ را ارائه میکند. شخصیتهای فرهنگی: این ولایت دارای شخصیتهای فرهنگی مهم در ادبیات دری فارسی بوده که مهمترین آنها پرتو نادری ، لطیف پدرام ، سمیع حامد و شجاع خراسانی میباشند . مردم بدخشان دارای اصلیت آریائی بوده و از اصیلترین قبایل ساکن در افغانستان میباشند . مردم و قوم موسی به بهانه اینکه موسی(ع) تکالیف مشکلى براى آنان آورده، بناى نافرمانى و سرکشى گذاشتند، خدا هم فرشتگان را مأمور کرد، تا قطعه عظیمى از کوه طور را بالاى سر آنها قرار دهند. معنی آفتاب است و در مجموع معنی کوه آفتابی را دارد.

بدخشان در مجموع یک ولایت کوهستانی و زلزله خیز است. در مارس ۱۸۹۵ به موجب توافقاتی که میان بریتانیا و روسیه در لندن صورت گرفت، بدخشان میان افغانستان و امارت بخارا تقسیم شد و بر پایه این توافق بدخشان کوهستانی تابع بخارا باقی ماند و سرزمینهای جنوبی مسیر آمودریا به افغانستان (ولایت بدخشان) پیوست. همهٔ کشورها حق دارند بر طبق قوانین رفت و آمد در تنگه ها با کشتی از آ ن عبورکنند. ترانسپورتی امکان رفت وآمد به نقاط مجاور میسر میباشد. هرچه از نقطه قطب با 6 ماه روز يا 6 ماه شب به سمت مدارهاي قطبي پيش مي رويم از تعداد روزهاي 24 ساعته يا شب هاي 24 ساعته كاسته مي شود چنان كه نقاط واقع بر مدارهاي قطبي 66 درجه و 33 دقيقه تنها يك روز يا شب 24 ساعته در طول سال وجود دارد.

میشوند. در پایان مراسم، پدر و مادر، فرزندان یا برادران نزد چراغ آیند و دست به نور چراغ برده، بر روی میمالند. در بین ۸۰۰۰متریها الههی دیگری نیز وجود دارد؛ “الههی فیروزهای” یا همان کوه “چواویو”. همچنین در بین ۲۸۰ هزار تا ۶۰۰ هزار سال پیش در کوه دماوند تعدادی فوران های آتشفشانی دیگر رخ داده است. 3- فاصله بین بعضی مراکز ولسوالی ها و مرکز به دو هفته میرسد اما حکومت هیچگونه توجه در زمینه نکرده است .به همین علت این ولایت بلند ترین سطح مرگ و میر مادران را دارد تنها شفاخانه مرکزی بدخشان برای مردم غیر قابل دسترس است.

مردم ده پایین از این پیشنهاد و این حرف ناراحت شدند، چند روزی گذشت تا اینکه تصمیمی گرفتند. او بی تردید از دیدن شرایط حاکم بر این آثار کهن و بی بدیل ، دست برچهره خواهد گذاشت وازغم خواهد نالید. مساحت بدخشان افغانستان 47403 کیلومتر مربع بوده و جمیعت آن بالغ بر یک میلیون و هفتصدو پنجاهزار نفر است ، اکثریت باشندگان این استان را تاجیکان تشکیل داده و به زبان فارسی حرف میزنند .در بدخشان زبانهای دیگری به نام زبان های پامیری هنوز زنده هستند ، و مردم به آنها تکلم مینمایند .

مساحت آن ( 47,403 ) متر مربع دارای ( بیشتر از یک میلیون ) نفوس میباشد که هم سرحد به کشور پاکستان , تاجکستان , چین و ولایت تخار میباشد. طول این پل حدود 150 متر و عرض آن نزدیک به 7 متر می باشد. بنا بر نقلی از امام علی(ع) شهری که اصحاب کهف در آن ساکن بودند اِفِسوس (اِفِسُس) نام داشته است. نهایتا ساعت ۸ بامداد بر فراز قله با شکوه آرارات به ارتفاع ۵۱۳۷ متر قدم نهاده و پس از شادی و پایکوبی و گرفتن عکس و فیلم فرود نیم روزه خود را به کمپ اصلی آغاز کردیم.

تورغر کوه دوم بزرگ ننگرهار است که در قسمت جنوبی این ولایت قرار گرفته است که از درونته آغاز و تا شرق کابل امتداد مییابد. در شمال شرق افغانستان موقعیت داشته که درای 28 واحد اداری (ولسوالی) میباشد. در نتیجه برسیهای که اخیراً در مورد نفت در افغانستان صورت گرفته است ، این استان را دارای زخایر بزرگی نفتی تثبیت نمودهاند . 10-ویژگی های کوه های تالش را بنویسید. دریاچه (در فارسی افغانستان جهیل ) های آن شیوا ، سرغیلان زرقل و چقمقین نام دارند .

سیب بهارک و چارمغز سرغیلان درین ولایت از شهرت خوبی برخوردار است. رودخانههای مهم آن عبارتاند از رود کوکچه ، واخان ، انجمن ، وردج ، تگاب ، تنگی شیوا ، پامیر ، جرم ، چاهیل در سرغیلان ، آغرده در غارسپان ، غوری سنگ ، درواز ، راغ . مواد داخل سنگ کره با نفوذ به داخل گوشته داغ، تحت فشار، ذوب می شود. اين گدازه ها تنها در دامنه هاي كم شيب دماوند مشاهده مي شوند و مقدار آنها از ساير سنگ ها كمتر است. هدف ما از تشکیل شورای نظار این بود که نظام جدیدی را باید به وجود می آوردیم، تا سوق، اداره و جهت دادن به آرمان های ما را در نظر داشته باشند.

ولایت بدخشان یک منطقه کوهستانی بوده و بعضی نقاط آن هموار و قسمت اعظم آن از تپه ها و کوه ها و دره ها تشکیل گردیده است. در سال 1917 بعد از پیروزی انقلاب بلشویکی در روسیه ، بدخشان روسیه به شوروی در تشکیل جمهوری شوروی سوسیالیستی شوروی تعلق گرفت . این استان با جمهورهای تاجیکستان ، پاکستان و ولایت سیکیانگ جمهوری چین دارای مرز مشترک است . جنوب شرق آن با پاکستان همسرحد میباشد. 2- رشته کوه زاگرس در حد فاصل دشتهای خوزستان و عراق تا نواحی مرکزی ایران یکی دیگر از مهمترین رشته کوههای ایران شکل گرفته که از شمال غرب تا جنوب شرق گسترده شده.

بَدَخشان سرزمینی شامل پارهای از شمال خاوری افغانستان و جنوب خاوری تاجیکستان میباشد. ولایت بدخشان 53 فیصد منابع آبی افغانستان را داراست . دارد. بادهای سرد و شدید هم در زمستان باعث برف کوبه می شود وراه ها را مسدود میسازد. دفاتری که تا به حال و در طول این چندین سال در طرح های برگذار شده ارائه شده اند انتظار و توقع داوران را به شدت بالا برده است زیرا طرح های خلاقانه بسیار زیادی در آنها وجود داشته که واقعا باعث تحیر میشدند. • 1- عدم اشتغال و کار باعث شده تا فقر به حالت زندگی مردم مسلط شود.

هماینک به سبب فقر فزایندهٔ مردمان این سرزمین و کمبود انرژی و نبود برق، بسیاری از درختان کهنسال همچون درختان گردو و توت برای تولید گرما قطع شدهاند. بدخشان دارای کوههای بلند و رودخانههای خروشان است ، فراوردههای عمده این استان گندم ، جو ، جودر ( گندم سیاه )، جواری ، و ارزن است ، از جمله میوههای این ولایت توت و چارمغز ، زردآلو ، آلوبالو و سیب آن مشهور است . «بدخشان» دارای کوههای بلند و رودخانههای خروشان و درههای سرسبز و جنگل است و از محصولات کشاورزی آن میتوان به گندم، جو، ذرت و ارزن و میوههای درختی همچون گردو، توت، زردآلو و سیب اشاره کرد.

در این بخش از آفریقا بدلیل بلند و در دسترس بودن و همچنین توجه زیاد به کوههای این بخش اطلاعات زیادی در دست می باشد. ↑ «وقتی شهرت و زیبایی کار دست “سمندر” داد/ ساکن آبشارها را دریابیم». روزي ايشان به مناسبتي درباره چگونگي دوران تحصيل چنين فرمود:« در مشهد درس حاج آقا حسين قمي مي رفتم، خيلي روان و ساده مطالب را بيان مي فرمود، با خود گفتم:ايشان که درس خصوصي براي ما نمي گذارد پس خوب است که ديگر درسش را ادامه ندهم. از این رو اثبات شده است که این بنای نیمهساز، به دوران ساسانی تعلق دارد.

برای این جریانها هیچ کابوسی بالاتر از بازگشت طالبان به قدرت وجود ندارد؛ گروهی که ولایت به ولایت، دره به دره و کوه به کوه با این جریانها جنگیده و طرفین دهها هزار کشته و محروج متحمل شدهاند. دره های بدخشان تنگ و اکثراً صعب العبور می باشد. 19-چرا کناره های افریقا برای ساخت بندر وپهلوگرفتن کشتی ها مناسب نیست؟ 5-کیفرهای قیامت،عادلانه است و جز نتیجه کار خود انسان نیست.

اکثر مردم این ولایت باسواد بوده و به ارزشهای دینی خود سختگیر اند . آنها روی خود را در روشنی ِ پاک میشویند. روسیه و انگلیس «آمودریا» را به عنوان مرز طبیعی پذیرفتند. پس از فروپاشی «اتحاد جماهیر شوروی» ایالت شمالی به عنوان بخشی از کشور تاجیکستان تعیین شد. کویر، بخشی از بیابان است و بهنمکزارهای پف کرده ای گفته می شود که تبخیر شدید، عامل اصلی شکل گیری آن است .بخشبزرگی از دشت کویر، بیابان واقعی است؛ یعنی میانگین بارش ساالنه آن از 50میلیمتر کمتر است. بایگانیشده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۶.

دیدگاهتان را بنویسید