مفهوم ضرب المثل کوه به کوه نمیرسد آدم به آدم میرسد – ❤️ هاب گرام

بعد از آن، به شهر و زادگاه خود برگشت و از آنجا به خراسان رفت و در مرو شاهجهان به ملازمت بکتش خان استاجلو حاکم این شهر رسید و بنا به روایت فخرالزمانی، مثنوی ای به وزن خسرو و شیرین به نام او سرود و در همان، از بکتش خان اجازه ی بازگشت به مازندران و دیدار خویشاوندانش را خواست؛پس از خارج شدن از مرو که پیش از سال ۱۰۱۷هجری و یا نزدیک به این تاریخ بود، به سوی هندوستان به راه افتاد و بعد از اینکه مدتی در هند سرگردان بود، سرانجام به قندهار و به ملازمت میرزاغازی خان ترخان که به «وقاری» تخلص می کرد، رسید و مدتی در خدمت او در آسایش و رفاه به سر برد و چند قصیده ی مشهورش را در مدح او سرود .که دارای سه مطلع و قصیده ای بسیار طولانی است.

در آنجا هیچ گونه جاده با خط آهنی وجود ندارد و تنها راه ممکن بالا رفتن از دامنهها و صخرهها با پای پیاده است. بنابراین بهجز در قطب جنوب، بئر تأویل تنها منطقه در جهان است که هیچ کشوری ادعای مالکیت آن را ندارد. از سال ۲۰۰۸ میلادی برنامههای مدیریتی متعددی در راستای حفاظت از این ذخیرهگاه تنظیم شد اما واقعیت این است که سابقه حفاظت از واخان به سالها پیش از این بازمیگردد. جنگ ایران و توران سال های سال برنده ای نداشت پس از مدت ها جدال و ستیزه،بنا شد تیراندازی از خاک ایران،تیر رها کند،محل فرود آمدن تیر مرز ایران و توران باشد.

حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱، شعله جنگ را در افغانستان شعلهور ساخت. 17-چرا در شرق وجنوب شرقی آسیا بلایای طبیعی و کوه های آتشفشانی بیشتر است؟ منطقه حفاظت شده واخان عرصهای پهناور شامل کوههای بلند و چندین هکتار علفزار طبیعی در قلب ارتفاعات شمال شرقی افغانستان است که در عین حال از تنوع­ زیستی باارزشی نیز برخوردار میباشد . سرچشمه رودخانه آمودریا تامین کننده آب این منطقه است اما مهمتر از آن تلاقی کوههای هندوکش و پامیر است که سبب شده تا تنوع­ جغرافیایی، گیاهی و جانوری خارقالعادهای در این منطقه رقم بخورد. فیلم اکشن تخیلی آلیتا: فرشته جنگ به تهیهکندگی جیمز کامرون و کارگردانی رابرت رودریگز نزدیکترین چیزی است که از زمانِ آواتار تاکنون، شبیه به پُرفروشترین فیلمِ سابقِ باکس آفیسِ دنیا داشتهایم.

امروزه مدیران منابع طبیعی در سرتاسر دنیا به شدت از جانب دولتها و موسسات حفاظتی در فشار هستند که تاکید سنتی خودشان را از حداکثر تولید کالا (مثل حجم الواری که برداشت میشود) و خدمات (مثل تعداد بازدیدکنندگان پارکها) برداشته و چشمانداز وسیعتری را مدنظر قرار دهند که شامل حفاظت از تنوع زیستی و حفاظت از فرآیندهای اکوسیستمی باشد. مجله جغرافیای ملی (نشنال جئوگرافی) در سال ۲۰۰۸ میلادی در بخش سفرهای ماجراجویانه، سفر به واخان را یکی از ۲۵ سفر خارقالعاده در دنیا توصیف کرد. رییس اداره محیط زیست بامیان میگوید که سال گذشته در ولایت پنجشیر نیز یکی از یخچالهای طبیعی فرو ریخت که برخی مناطق اطرافش را زیر آب فرو برده بود.

واخان یکی از فقیرترین مناطق در یکی از آسیب ­دیدهترین کشورهای جهان است و علت تعداد اندک گردشگران این منطقه نیز همین موضوع است. یکی از عوامل نابودی پوشش گیاهی چرای بی رویه و خارج از ظرفیت مراتع میباشد . شکار غیرمجاز و چرای بیرویه از جمله آسیبهای ناشی از فعالیتهای انسانی هستند که واخان را تهدید میکنند. خوشبختانه این منطقه با تهدیداتی همچون برداشت بیرویه چوب و الوار روبرو نیست و مهمترین دلیل آن هم این است که منطقه واخان بالاتر از خطر رویش درختان میباشد. کارشناسان بر این باور هستند که طرح مدیریتی جامع پارک هنوز تکمیل نشده اما ایده اصلی کماکان مبتنی بر ایجاد بخشهای متعدد جهت ساماندهی کاربریهای گوناگون است.

توجهات گسترده گردشگران و مهمتر از همه ایجاد شغل برای مردم محلی، کاری است که نه تنها دولت افغانستان بلکه حتی مردم محلی را در اجرای این قبیل طرحها مصممتر میسازد بنابراین بخش مهمی از انگیزه مردم محلی در واخان را هم همین مساله زمینهسازی میکند. لاجورد برای دفن کردن و آراستن فراعنه در مصر باستان مورد استفاده قرار می گرفت و به عنوان سنگی متعلق به سلطنت و معنویت نسبت به سایرین برتری پیدا کرده است. لازم به ذکر است که در نواحی جنوبی صحرای آفریقا، پیشتر تعداد ۱۱ گونه از گربهسانان گزارش میشد اما پس از آن که شکارچیان یوزپلنگها و ببرها را مورد تهاجم گسترده خود قرار دادند، تعداد گونههای باارزش نیز به ۹ مورد کاهش پیدا کرد.

مردمان افغانستان از هراس طالبان، مشقت عبور از سختترین موانع، حتی کوهها و درههای صعبالعبور را به جان میخرند تا به جایی امن پناه ببرند که خود و نزدیکانشان بتوانند زندگیای به دور از جنگ را تجربه کنند. همچنین خواص لاجورد باعث ارتقای دور آگاهی شهودی، افزایش عمق مراقبه، فعال نمودن چشم سوم و ارتقای توانایی فرد برای رویا بافی و درک راهنمایی های شهودی می شود. شواهد نشان مىدهد بهرهبردارى از معادن لاجورد بدخشان در این کشور از بیش از 6500 سال قبل شروع شده است که قدیمىترین تجارت معروف سنگهاى قیمتى جهان به حساب مىآید.

واخان (Wakhan)، یک منطقه کوهستانی و بسیار ناهموار از پامیر، هندوکش و قراقروم (شن سیاه) است که در ایالت بدخشان افغانستان واقع شده است. آژانس حفاظت محیطزیست ملی افغانستان (National Environmental Protection Agency) این تصمیم را پس از مشورت مقدماتی با ساکنان این منطقه اتخاذ کرد. مدیر آژانس در مصاحبهای که با مجله جغرافیای ملی (نشنال جئوگرافی) داشته، همچنین بر این موضع تاکید داشته که حفاظت از محیط ­زیست و حیات­ وحش میتواند ابزاری برای برقراری صلح و بالا بردن ظرفیت و توان افراد محلی باشد. به گفته زاهلر این پارک ملی میتواند زمینهساز ساخت راههای جدید و بالطبع ورود گردشگران بیشتر باشد که از این طریق حتی مردم منطقه هم منتفع شوند.

حال اگر ارگانهای دولتی، موسسات حفاظتی خصوصی، صاحبان مشاغل و مالکان زمین با یکدیگر برای تحقق اهداف کلی مدیریت اکوسیستمی همکاری کنند، طبیعتا تاثیر آن خیلی بیشتر از زمانی خواهد بود که هر کدام از آنها بخواهند جداگانه فعالیت کنند. از آن جا که زمینهای این منطقه مرتفع است لذا کشاورزی در آن محدودیتهایی دارد و همین امر باعث شده که گرایش بیشتر به سمت دامپروری باشد و نه کشاورزی.

خداوند قادر متعال پس از این درخواست به موسی (ع) فرمان داد تا به کوه طور رفته و در آن جا سی روز را روزه بگیرد و به عبادت بپردازد. در این جا شاید لازم است که یک تعریف مختصر از پارک ملی ارائه شود: «پارکهای ملی نمونههای برجستهای از سیماهای زمینشناسی، بومشناسی، جغرافیایی و چشماندازها هستند که به لحاظ ملی حائز اهمیت میباشند. در منابع جغرافیایی سدهٔ ۴ق پنجشیر شهری بر فراز کوه، دارای بوستانهای بسیار و با حدود ۱۰هزار تن جمعیت وصف شده است. با وجود این که جمعیت جهانی پلنگ برفی (Snow leopard)، بیش از ۲.۵۰۰ فرد تخمین زده میشود اما اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (آییوسیان) این گونه را سال گذشته آسیبپذیر توصیف کرد.

بنابراین کشورهایی که در این منطقه واقع شده اند، همواره در معرض بلایای طبیعی چون زمین لرزه، سونامی و فعال شدن کوه های آتشفشانی هستند. 6 مارس 2012 – هر دو تیم تلاش کننده در گاشربروم یک برای صعود زمستانی این قله به امید صعود قله در روز پنج شنبه در کمپ یک مستقر شده اند. حاکم روستای بالاکوه از ماجرا با خبر شد و برای تسلیم به روستای پایین کوه رفت .حاکم پایین کوه به حاکم بالاکوه گفت : یادت میآید آن روز به من گفتی کوه به کوه نمیرسد ؟

کونزیت برای اولین بار در سال 1902 میلادی توسط یک معدن شناس به نام George F. Kunz، در کشور امریکا کشف شد. پس از ارتقاء امکانات و قابلیتهای مورد نیاز یک مؤسسه آموزشی، از اواخر سال ۱۳۷۶ دو دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی بهطور منفک از هم مجوز تأسیس دریافت نمودند و از سال تحصیلی ۷۹-۱۳۷۸ نیز رسماً فعالیت آموزشی خود را آغاز کردند. در حالی که به عنوان مثال، قاره آفریقا با آن وسعت و طبیعت مثالزدنیاش درست همین تعداد گونه گربهسان وحشی را در خود دارد. مردم واخان ناامید، افسرده و درماندهاند و حضور گردشگران حتی با این تعداد قلیل هم بر زندگی این مردم تاثیرگذار است.

حیات ­وحش این منطقه به شکل خارقالعاده و تحسین برانگیزی متنوع است. برخی قسمتهای واخان قرار است که صرفا ذخیرهگاه حیات ­وحش باشد و برخی قسمتهای دیگر هم با رعایت استانداردها به سایر کاربریها اختصاص داده خواهند شد. دولت افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی عنوان کرد که واخان پس از بند امیر بامیان عنوان دومین پارک ملی این کشور را به خود اختصاص خواهد داد. زاهلر معتقد است که حتی این امکان به مردم محلی داده شده که در خارج از زمینهای این پارک بتوانند برای خود مسکن تهیه کنند. نامبرده در سالهای ١٣٣٨ یا ٣٩ (تردید از حضرت استاد است) به رحمت ایزدی پیوست.

مدیریت اکوسیستمی یک سیستم مدیریتی است که ذینفعان متعددی دارد و هدف اول آن حفاظت از اجزاء اکوسیستم و فرآیندهای آن در درازمدت است در حالی که نیازهای کنونی جامعه هم رعایت میشود. زاهلر میگوید: «دورنمای افغانستان برای بسیاری از افراد یک کشور خشک و عاری از هر گونه جذابیت است اما باید به خاطر داشت که این کشور زیستگاه ۹ گونه از گربههای وحشی است. چشمه آب در آبادي ماست ، چرا باید آب را مجانی به پایین کوه بدهیم؟ اگر بخواهیم از نظر موقعیت جغرافیایی تجسمی از این منطقه داشته باشیم، باید بگوییم که واخان در بخش انتهایی شمالشرقی افغانستان واقع شده و در گذشته هم کریدوری بوده که مسافران را از حوزه تاریم (Tarim Basin)، غرب جمهوری خلق چین به بدخشان افغانستان میآورده.

دیدگاهتان را بنویسید