منظومه شمسی – ویکی نجوم

مریخ یا بهرام بعد از کره زمین، چهارمین سیاره نزدیک به خورشید است. برای یک دور چرخش کامل نپتون دور خورشید حدود 165 سال زمینی زمان لازم است و یک روز در نپتون معادل 19 ساعت روی زمین است. برای ترویج تمام پیشرفت های علمی، تدارک دیدن منابع و اطلاعات نجومی برای مردم و دعوت آنها برای بهره مندی از زیباییهای آسمان شب ، این روز گرامی داشته می شود و شعارهای اصلی با مضامین بردن نجوم به میان مردم، آسمان را نگاه کنید و به بالا نگاه کنید برای آن انتخاب شده اند که اکنون شعار بردن نجوم به میان مردم راهنمای اصلی برگزار کنندگان این مراسم است که از سوی برخی از گروهها به مدت 1 هفته برگزار می شود.

پدرم اکبر که خدایش بیامرزاد میگفت : اون موقع من هفده هیجده سال داشتم و رفیق و همسایه دیوار به دیوارمان که نامش قاسم سیاره بود دو سال از من بزرگتر بود . این کار شب های زمستون ما پشت کرسی و شبهای پر ستاره تابستون تو ایوون و زیر نور لامپا بود .قاسم از پدرش یاد گرفته بود وهر از گاهی دور ازچشم بابا دو بیت شعری میگفت وتو دفترچه بغلیش یادداشت میکرد . اخه خدا بهش یه دختر داده بود که اسمش رو گذاشتته بود پروین و روشیشه عکاسخونه هم با خط خوب عمو حیدری که خدابیامرز یه دستم بیشتر نداشت بزرگ نوشته بود : عکاسی پروین .قاسم کار روتوش عکس رو خیلی خوب میدونست و رو شیشه عکس ها ویا رو فیلم ها خوب کار میکرد وبا مداد سوسمار روی میز شیشه مورب که یک دایره روشن وسطش بوداصلاح میکرد ، بهمین خاطر مشتری خیلی داشت .در کنار عکاسی هنر شاعری رو هم تکمیل کرده بود و با تخلص ” آشفته ” شعر می سرود.

جونو خیلی به مشتری نزدیک میشود و در نتیجه میتواند اندازهگیریهای کاملا دقیقی انجام دهد. در مقابل، یک گانگستر میتواند به من حمله کند، مرا زندانی کند و داراییام را به زور از من بگیرد؛ اما ادعا هم نخواهد کرد که عملش از نظر اخلاقی درست یا از لحاظ سیاسی مشروع است. بدین شکل او و تیمش برای نوشتن هر چهار فیلمنامه جدید و جزئیاتی مانند ایجاد شخصیتها، محیط، موجودات و گرههای داستانی زمان کافی داشتند و این موضوع میتواند در انتها تاثیر بسیار مثبتی روی منسجم بودن داستان و جهان سازی پاندورا ایفا کند. اقیانوس ها گرمای خورشید رو جذب میکنند و اون رو به جو میفرستد که در سراسر جهان پراکنده شود.

در ارتفاعات این قمر، مولکولهای متان و نیتروژن بر اثر برخورد با نور فرابنفش خورشید و ذرات پرانرژی تجزیه میشوند. اکسیژن و نیتروژن گازهای اصلی جو زمین هستند. یعنی هر یک سال در مریخ تقریبا دو سال بر روی زمین محسوب میشود. مریخ با سرعتی کمتر از زمین حرکت میکند و هر یک بار که به دور خورشید میچرخد، معادل ۶۸۷ روز در زمین است. وی ادامه داد: سیاره سرخ بهرام شامگاه سه شنبه ۲۲ مهر در هنگام غروب خورشید از افق شرق طلوع می کند و نیمه شب این تاریخ به بیشترین ارتفاع در آسمان می رسد و سپس هنگام طلوع خورشید در بامداد فردا، سیاره سرخ در افق غرب غروب می کند و در طول تاریکی قابل مشاهده و بررسی است.

عتیقی ادامه داد: این تصویر کاوشگر Hope با ۶ موتور، حدود ۱.۵ تن وزن و ابعاد ۳در ۸ متر با صفحات خورشیدی است. عتیقی تصریح کرد: شرایط مداری سیاره بهرام و زمین در همه مقابله ها یکسان نیست و امسال شرایط به مراتب بهتری داریم زیرا فاصله سیاره سرخ با زمین حدود ۶۲ میلیون کیلومتر است؛ لازم به یادآوری است که در شهریور سال ۱۳۸۲ که مقابله مطلوب رخ داد نیز شرایط بسیار خوب رصدی برای این سیاره فراهم شد. جو بازی بسیار طنزگونه و در عین حال هیجان انگیز است که باعث می شود در کنار دارا بودن ویژگی های سبک شوتر به عنوان یک سرگرمی برای فراغت گزینه مناسبی باشد؛ چیزی که کمتر مشابه آن را در بازی های دیگر دیده ایم.

ابرهای گسسته در آن به صورت موضعی ایجاد میشوند که به همراه چرخش سیاره، در میان جوّ آن جابهجا میشوند. پای سربازان و نیروی ارتش روس و انگلیس به همراه روسپیان مجاری به تهران باز شد . با این حال ، فاصله بسیار کمی نیز وجود دارد – این سفر حدود 5 ساعت طول خواهد کشید و دردسر زیادی برای شما به همراه خواهد داشت. نظریهای وجود دارد مبنی بر این که سالها پیش یک جسم بسیار بزرگ به این سیاره برخورد کرده و این برخورد چنان قوی بوده که جهت چرخش اورانوس را به کلی تغییر داده است. اما از آنجا که بعدها در همین منطقه تعداد زیادی اشیاء دیگر نیز یافت شدند دانشمندان دریافتند که سرس جزو اولین دسته از اشیایی است که در نهایت به عنوان سیارکها (شبه ستاره) شناخته شدند.

تهران- ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سیاره سرخ بهرام بامداد فردا (چهارشنبه ۲۳ مهر ۹۹ ) پس از حدود سه سال در ساعت ٢ و ٣٠ دقیقه بامداد، بار دیگر به وضعیت مقابله میرسد، وضعیتی که تا شهریور ۱۴۱۴ تکرار نمی شود. مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان این که در وضعیت مقابله امسال سیاره سرخ منظره بسیار جالبی را برای مشاهده کنندگان فراهم می کند و از درون تلسکوپ های قدرتمند آماتوری نیز بسیار شگفت انگیز دیده می شود، یادآور شد: این سیاره شبانگاه ۲۲ مهر تا بامداد چهارشنبه ۲۳ مهر، به روشن ترین حالت رسیده که تا شهریور سال ۱۴۱۴ چنین شرایطی تکرار نمی شود.

در آن زمان، تعریف آخری باعث جنجال بسیار شد. این پدیده باعث شده است تا زهره داغ ترین سیاره منظومه شمسی لقب بگیرد. وی افزود: فاصله زمانی میان مقابله و نزدیک ترین فاصله سیاره سرخ با زمین، میان ۱۰ دقیقه تا حداکثر هشت و نیم روز با یکدیگر متفاوت است. وی یادآور شد: از آنجایی که مدار سیارات دایره کامل نیست و بیضی نزدیک به دایره است، نحوه قرارگیری اجرام از جمله سیاره بهرام نسبت به زمین به گونه ای است که هر چند مدت کمترین فاصله را با یکدیگر ایجاد می کنند و از سوی دیگر با توجه به گردش یکساله زمین به دور خورشید که این زمان برای سیاره سرخ حدود ۲ سال زمینی طول می کشد، مقابله یا رویارویی سیاره بهرام با زمین هر ۲۶ ماه یک بار تکرار می شود و این در شرایطی است که در برخی رویارویی ها سیاره سرخ در فاصله دوری نسبت به زمین قرار دارد برای مثال در شبانگاه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۰، هر چند سیاره سرخ بهرام در وضعیت مقابله بود اما بیش از ۱۰۰ میلیون کیلومتر با زمین فاصله داشت، درحالیکه در مقابله مطلوب ۵ امرداد ۹۷ سیاره مریخ حدود ۴۵ میلیون کیلومتر نسبت به سال ۱۳۹۰ به زمین نزدیکتر بود ضمن آنکه در مقابله مطلوب امرداد ۹۷ سیاره سرخ پایین تر از ماه کامل قرار داشت و در آن شب طولانی ترین ماه گرفتگی کامل قرن ۲۱ رخ داد.

اکتشافات گالیله ثابت کردند سیارهها به دور خورشید میچرخند نه زمین. 1. برهم کنش های گرانشی میان مشتری و اقمار گالیله ایش وجود دارد که باعث پدیده موسوم به اصطکاک و گرمای گرانشی در زیر سطح و حتی هسته پاره ای از این اقمار شده است . نقش سیاره مشتری در منظومه شمسی چیست؟ اطلاعات به دست آمده توسط پیمایشگر سراسری (Global Surveyor) نشان می دهند که برخی از قدیمی ترین سنگهای موجود در سیاره مریخ در شرایطی شکل گرفته اند که میدان مغناطیسی شدیدی در محیط وجود داشته است. یا با هواپیما و اینجور چیزا که روی پرده کشیده بودند.

او از چهل سالگی سرود و تخلصش ” پریش ” بود و مضامین شعرش اجتماعی و درد مردم و در چهارچوب طنز و با لهجه شهرضایی میسرود و بی دردان و بی رگان جامعه را غلغلک میداد . پدر و پسر همه وقت و همه جا رقیب بودندو ایکاش در این اخری رقابت را کنار میگذاشتند ، بیماری را میگویم ، درد و رنج را که هنرمند و شاعر به خاطر احساسات رقیق ، درد جامعه را بیش و زودتر ازهمه لمس میکند . در اغلب موارد تنها یک سیاره به دور ستاره در گردش دیده شده است که احتمالا سیاره پوشیده از گاز و بدون سطوح سخت است.

دیدگاهتان را بنویسید