مواد مذاب کوه آتشفشان چیست؟

از دشت دریاسر می توان قلل مختلفی را جهت صعود بر گزید از جمله قله سیالان، کندیگان، خانه بن، یان، کنگر چال، سید کل، و علم کوه 4850 متری تخت سلیمان هم نیم نگاهی دارد، در مسیر های مختلف کوه های بلند، سخره های ستبر و دیوار های متعدد جهت دوست داران کارهای فنی پیمایی و سنگ نوردی، عاشقان را به خود جذب می کند. آب و هواي قله در بهار: خنک و بارانی ،تابستان : نیمه معتدل و گرم، پاییز : سرد و زمستان : خیلی سرد و برفی جبهه شمالی آن در اکثر مواقع مسیر صعود می باشد و در فصل زمستان بایستی به صورت کاملأ فنی اجراء شود از ضلع جنوبی کاملأ چیدمان قله به صورت صخره ای می باشد .

برای رسیدن به مسیر جبهه جنوبی باید از مسیر جاده تهران به آمل (جاده هراز) ابتدا به «شهر پلور»(در 70 کیلومتری تهران)برویم و سپس با وسیله شخصی و یا بوسیله نیسان های کرایه ای به سمت شهر رینه و محلی به نام «گوسفند سرای احسانی»حرکت کنیم. در سمتی از تکش روستای کوده که کنار رودخانه ای کرشمه ای مفتخر ایستاده، رودخانه ای که دیدن ماهی هایش انسان را به اشتها می آورد، با نام جدید ایثار ده با درختان مازو و گردو، خود نمایی میکند، ناگه روسکی قهوه ای (سمور کوچک محلی) با آن بدن دراز قشنگش ما را به تماشا می گیرد.

پس از حدود دوساعت کوه پیمایی به روستای با شکوه آرود رسیده، امامزاده ای سفید در امتداد محلی با صفا و خانه های نیلی و چشمه آبی زلال و دشتی سبز، اینجا آرود افسانه ای است. پس از حدود یک ساعت راه پیمایی، چشمه ای وجود دارد که آب گورای آن بسیار دلپذیر است، و حدود دو ساعت بعد به دشت زیبای چرکاکوتی رسیده که عاری از درختان بلند می باشد و به همین دلیل دید مناسبی به قلل سیالان و خط الراس آن و همچنین قلل شاه رشید و داکو دارد.

از روستای خانیان جاده سه هزار به سمت غرب و جنوب حرکت کرده و بعد از 45 قیقه پیاده روی به دشت تیراز و امامزاده عوض رسیده که دید مناسبی به یالهای جنگلی شمال رشته کوه البرز دارد. جاده سه هزار کنار رودخانه خروشان سه هزار قرار دارد که از پر آب ترین تند آبهای ایران بزرگ است، و بستر آن در بعضی نقاط به 150 متر می رسد. روستای کلوان در41 کیلومتری شهر کرج در محور کرج به چالوس قرار گرفته است در کیلو متر 33 جاده کرج به چالوس بعد از سد با رسیدن به روستای سیرا وارد فرعی سمت چپ شده وبعد از 8 کیلومتر با گذر از روستاهای اویزر و آیگان به روستای کلوان با مردمی بسیار خونگرم رسید.باحرکت از روستای کلوان وسوار شدن بر یالی که به قله منتهی میشود بعد از طی 4.5 کیلومتر به جانپناه کهار مي رسيم که در ارتفاع 3190 متری قرار دارد وظرفیت تقریبا 10 نفر راجهت شب مانی دارد .

دره سا، یک تنگه به طول ۸۰۰ متر است که به یک آبشار باشکوه منتهی میشود. طبیعی است کسی که همچون او وارد مبارزه شود و به مصاف پهلوانان و پرچمداران دشمن برود و امواج خروشانِ نیزه داران و تیراندازان و شمشیر زنان را در هم بشکند، از آسیب دشمن در امان نخواهد بود ولو اشجع الناس، علی، امیر مؤمنان باشد. او بسیار زود دریافت که این شیء قایق مانند، بسیار بزرگتر ازحدی است که قبلاً تصور می کرد. تنگه واشی که در شهرستان فیروزکوه و در استان تهران واقع شده در جایی میان جاده دماوند فیروزکوه است.

زیرا در دورة پیش از اسلام این رشتهکوهها را پشتخوارگر مینامیدند و همانگونه که از منابع تاریخی بر میآید، بلندیهای قصران (کوهساران) و حد عمل رَی را دماوند و گاه قارَن و رویان مینامیدند. از دو راهی جاده های دو هزار و سه هزار می گذریم، جاده هایی که مسیر آنها افسانه است، فرح بخش است، انسان در طبیعت بی نظیرش، بخاطر عظمت طبیعت از خود بی خود می شود، با چهچه مهاجران کوچک و نسیم خنک کوهساران و نوای رودخانه ای شفاف، و در پهلویش آبادی های بسیار. جهت دسترسی به این منطقه به انتهای جاده دو هزار و روستای شانه تراش عزیمت نموده و سپس کوه پیمایی را آغاز نموده، متأسفانه به دلیل ساخت و ساز های بی رویه ابتدای مسیر کوه پیمایی روح آزار می باشد، اما با ارتفاع گرفتن و دور شدن از جاده مناظر خوب انسان را شیفته طبیعت می کند.

به پل طولانی و زیبای تیران بروی رودخانه شیرود، شیرود قهرمان، که از بالای آن دره های خرم البرز را تا اعماق البرز می بینیم، البرز همیشه جاوید، البرز سرفراز، جوجه تیغی با نمکی جنب رودخانه ما را به تماشایش دعوت می کند. منطقه میانرود سه هزار مبدأ صعود به قللی بکر و بزرگ است، از جمله قلل کوه لنگری که چهار قله آن با ارتفاع بالای 4000 متر می باشند، مرتفع ترین آن 4324 متر است، قلل هفت خوان، کالاهو 4412 متر، لوی نا 4200 متر، کل جال 4200 متر، قبی شرقی و غربی 4339 متر و 4320 متر تخت سلیمان با یخچال عظیم دائمی آن 4659 متر، و بسیار قلل معروف بالای 4000 متر منطقه تخت سلیمان و علم کوه البرز مرکز که به راحتی قابل دسترسی برای ماجراجویان است، مانند، دندان اژدها، میشور، کلجار بن، سیاه غار، رستم نیش، پیت غار، گرده کوه، سیاه کمان، نام هایی تاریخی زبان فارسی، اگر کوه نورد نیستید به خونه گلی بیایید و با گشتی از نزدیک عظمت ایران را ببینید.

در حال حاضر کوههای تخت سلیمان دارای بزرگترین مجموعه از یحچالهای کوهستانی در ایران هستند. رشته کوههای البرز به طول تقریبی 870 کیلومتر و عمق 25 تا 110 کیلومتر از رودخانه آستارا(واقع در مرز ایران و آذربایجان)شروع شده و به موازات سواحل غربی و جنوبی دریای مازندران ادامه یافته و به کوههای شمال خراسان ختم می شود. شعب مزبور تا عمق هفتصد و يا نهصد متريِ داخل کوه احد ادامه مي يابد و وادي موجود در ميان اين شعب، آب هاي حاصل از باران در درون احد را به بيرون و به سمت فضاي باز جنوب احد; يعني منطقه جُرْف هدايت مي کند.

در جاده دوهزار تنکابن بعد از دو راهی عسل محله به سمت راست رو کرده و پیاده رفته، آنجا منطقه زیبای میان کوه است که مسیر لذت بخش کوه پیمایی آغاز می گردد، راهی باریک و سبز که در کنار دره ای عمیق واقع است، رودی سرد که با شتاب از آن دره می گذرد، این رودخانه خروشان نوشا ست که از کوه های بلند نوشا سرچشمه می گیرد. جنگل های این منطقه بسیار زیبا و چشم گیر هستند، بدلایل مختلف بکر تر از جنگل های سایر مناطق کوهستانی در منطقه تنکابن و رامسر مانده اند، شاید یک دلیل آن صنعتی نبودن چوب این جنگل است.

سه هزار مرکز ثلاث و محال بود که در تمدن های کهن مرکز مبادلات اقتصادی سیاسی و اجتماعی سه بخش مهم طالقان و الموت و تنکابن بود. جهت دستیابی به این آبگرم از پل جاده سه هزار عبور کرده و به سمت راست و روستای لیرسر رفته، و در آنطرف روستای لیره سر، از دو راهی دارکو به راست رفته تا به منطقه فلکده رسیده، می توان این مسیر را با اتوموبیل و یا دوچرخه طی کرد.

کتابهایش در دوران حیاتش بسیار مورد استقبال قرار گرفت و به عنوان کتب درسی از آنها استفاده میشد.پدرش ضیاءالدین عمر از اهالی طبرستان(آمل) بود که به ری سفر کرد.برجستهترین دوره زندگی امام فخر رازی در شهرهرات بوده ودر مجمع درسی اش بیشتر از دو هزار نفر دانشمند شرکت میکردند و حتی در هنگام سواری نیز بیش از سیصد نفر از فقها وشاگردانش برای بهره بردن از دانشش او را همراهی میکردند.وی در اصول و کلام مذهب اشعری و در فروع و فقه مذهب شافعی داشت.

کانسارهای اصلی و شناخته شده زغالسنگ ایران بیشتر در امتداد رشته کوه البرز ، طبس و کرمان قرار گرفته اند . اما برخی از آثار تاریخی کوه بیستون کمتر شناخته شده است که در اینجا به معرفی برخی از آنها می پردازیم. وارد اولین پیچ و خم های رشته کوه البرز میشویم و دیدار تازه با درختان جنگلی و رودخانه ای که از درون جنگل می آید، با خبرهای خوش از برف های کوه، و گربه های وحشی که با کرشمه به راه خود می روند. محمد (ص) جز پیامبر خداوند نیست، پیامبری که پیش از او نیز رسولانی بودهاند، پس اگر او بمیرد و یا کشته شود شما به راه و روش قبلی خود بازمیگردید؟

از میدان هفت تیر یا همان گلیجان خودمان در تنکابن، بسوی جنوب در جاده ای میرویم که باران های لطیف شمال ایران عزیز آنرا شسته و تمیز تر نموده، به جاده ای میرویم که طراوت دارد، شادابی دارد، در هر فصلی و هر روزی و شبی منظره های تماشایی خاص خود دارد. پس از حدود دو الی سه ساعت کوه پیمایی به سراپای کر چل چال رسیده که دور تا دور آنرا جنگل انبوه و تاریک فرا گرفته و چشمه های گورای آن را بسیار جذاب تر می کند. همچنین بزرگترین جاذبه این منطقه آبشار زیبا و جلبکی اینجا است، که آب رودی کوچک در بالا دست را از ارتفاع حدود 20 متری به سمت پایین پخش کرده که به صورت قطره های ریز فرو می ریزد.

در مسیر دلگر بعد از طی جنگل البته به راهنمایی مربیان خانه گلی می توان به سمت شرق ادامه داد و در خطی نیمه جنگلی و زیبا با همان چشم انداز دشتها و کوه ها و شهر ها به روستای دمیرون و سپس روستای سیف کلایه رسید، امامزاده و چشمه آب، نوشیدن و گفتن نیاز ها، سردودن شعر و گرفتن عکسهای بی نهایت زیبا. اما با توجه به اعتدال آبوهوا در فصل بهار مخصوصا دو ماه اول آن یعنی فروردین و اردیبهشت و اسفند ماه که تازه سال به سمت بهار میرود، از اسفند ماه تا اردیبهشت بهترین زمان صعود به کوه تفتان و از پرطرفدارترین زمانهای انتخابی میان کوهنوردانی است که میخواهند این کوه را فتح کنند.

دیدگاهتان را بنویسید