موقعیت جغرافیایی و آشنایی مقدماتی با کوهدشت

امروزه هم مسیحیان ارمنی در همین روز تولد مسیح را جشن میگیرند. در قرن اول قبل از میلاد، رومیها آسیای صغیر را تصرف کردند. میگویند در زمانی که آیین زرتشت دین رسمی ایران شد، مهر پرستان در منطقه آسیای صغیر محدود شدند. دیماه و آن را خور ماه هم میگویند. بعد لای دیوان را باز میکند. بیشتر قهرمانهای آن جانوران، دیوان و پریان هستند و برای سرگرمی و خوشایند کودکان گفته و یا نوشته میشوند. معمولا در شبهای یلدا بزرگ فامیل به دیوان حافظ تفالی میزند.

از آنجا که عمده غزلیات حافظ محتوایی عرفانی، عاشقانه و امیدوارکننده دارد، فالها معمولا روحیه بخشند. شاعر در همین قصیده به سرگردانی اش در هندوستان تا زمانی که به قندهار رسیده و ماجراهای سفرش از اگره تا لاهور و مولتان را که به طور طبیعی باید از دهلی هم می گذشت و مدتی را که در آنجا اقامت کرده بود، شرح می دهد. در این لحظه بود که به درگاه و دروازه محلی رسیدند که علیرغم آنکه در مکان بسیار مناسب واقع شده بود، ولی ظاهری بسیار حقیرانه داشت.

بنا بر شواهد انتخاب این تاریخ کنونی بهعنوان میلاد مسیح در قرنهای بعدتر اتفاق افتاده و طبق نقل ابوریحان بیرونی منظور از میلاد و یلدا به تولد خورشید است. رنگ این الماس صورتی رنگ است و به عنوان پشتوانه پول ملی ایران است. این آیین به واسطه اسیران جنگی به تدریج در روم گسترش یافت. مهرپرستی یا میترائیسم، کمکم جای خود را در بین تجار، لشکریان و حتی امپراتوران روم باز کرد؛ تا جایی که در آغاز قرن چهارم، بیش از سیصد معبد میترایی در ایتالیا برپا بود. محل این چاکرا گلو یا حلق بوده و وظیفه آن بیان، ابراز و بودن است.

نوگل سادات (1985) معتقد بود كه حركت گسل هايي كه داراي خميدگي هستند، باعث ايجاد يك منطقه كشش در محل خميدگي گشته و آتشفشان دماوند نيز اثر چنين پديده اي است. هریرود: ابتدا دو دریا هر کدام جداگانه یکی به نام جنگل آب از سمت شرق سفید کوه از منطقه چهل برج و دیگر به نام تنکل از دره جلاب سرچشمه گرفته پس از طی فاصله 176 کیلومتری باهم یکجا شده دریای هریرود را تشکیل می دهند.طول این دریا از شرق به غرب 850 کیلو متر است . این واژهنامه در سال ۱۰۳۰ هجری شمسی نوشته شده و یلدا را اینطور معنی کرده: «یلدا، شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدْی و آخر قوس باشد و آن درازترین شبها است در تمام سال؛ در آن شب یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل میکند و گویند آن شب به غایت شوم و نامبارک است.

خود رشته کوه هیمالیا ۲۵۰۰ کیلومتر طول دارد که از شرق به قله نانگاپاربات (۸۱۲۶ متر) در بخش تحت کنترل پاکستان در منطقه کشمیر تا نامچه براوا (۷۷۶۵ متر) در منطقه خودمختار تبت چین گسترده شده است. در زیر قله ، منطقه ای وجود دارد که به “دره رنگین کمان” معروف است ، پر از اجساد مرده ای است که هنوز هم وسایل زمستانی با رنگ روشن به تن دارد. بطور کلی این سرزمین تا قبل از اسلام فاقد حکومتي مستقل بوده و همواره در معرض هجوم اقوام دیگر قرار داشته است.

ابوریحان بیرونی دانشمند قرن چهارم هجری شمسی در آثار الباقیه دربارهی شب یلدا میگوید: «و نام این روز میلاد اکبر است و مقصود از آن، انقلاب شَتوی (زمستانی) است. در کتاب “کشتی گمشده نوح” آمده نام این منطقه به «تمانین» (Temanin) معروف است که به معنی «هشت» است. و این به علت اقامت طولانی اقوام ماد و پارس در همسایگی و سر حدات اورارتو بوده است. لرک از اجزای اصلی این سفره بود و در واقع ولیمه این جشن به حساب میآمد. آرشیو ملی افغانستان در این منطقه واقع شدهاست. مردی فاضل دکتری توانا ابوالحسن الترنجی الطبری : ابوریحان بیرونی در کتاب «الجماهر» در چند موضع نام این شخص را یاد کرده و گفته از ترنجی خیلی چیزها یاد گرفته ایم و اورا اعظم علما طب می داند.

جالب این که ماه آغازین آن کریست نام داشته که شباهت زیادی با Christ که در انگلیسی به معنای مسیح است دارد. گرفتن فال حافظ شب یلدا به این ترتیب است که مخاطب فال نیت کرده و بزرگ مجلس این جمله یا شبیه به این را میگوید: «ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، من طالب یک فالم، بر من نظر اندازی… قبلتر از آن دور آتش جمع میشدند و الان بخاریها مجلس را گرم میکنند. همچنین ابوریحان بیرونی در کتاب قانون مسعودی ذکر کرده است: «اولین روز از دیماه را خرم روز یا خُره روز مینامند. این موقعیت زمین را انقلاب زمستانی مینامند.

نمک خوردن و نمکدان شکستن به این وضوح را تا به حال شاهد نبوده ام . متأسفانه این رسم نقالی در حال نابودی ست. این جشن را، یعنی روز اول دیماه را، نود روز هم میگویند؛ چون میان آن تا نوروز درست نود روز فاصله است. اصل بنا چهار گوش است که در بالا به هشت ضلعی تبدیل شده است. به گزارش خبرگزاری برنا؛ دکتر علی فرهادی روز یکشنبه گفت: پرداخت مطالبات پرسنل، مشکلی بزرگی بود که با پیگیری های انجام شده این دانشگاه در چند ماه اخیر تا حدودی حل و لرستان به استان های پیشرو تبدیل شده است.

این کوهستان همچون یک دیواره ستبر مانع عبور و شکست دشمنان میشده است. این غار از دو بخش شمالی و جنوبی تشکیل شده که قسمت شمالی آن وسیعتر است. از آن جمله حضرت آیت الله رییس بارها و حتی در حضور دیگر طلاب فرمودند تقلید بر شما حرام است و باید برای ادامه تحصیل به نجف بروید. باید خیلی خوش شانس باشید که در خانوادهتان چنین فردی داشته باشید. اگر علاقمند باشید بیشتر در این زمینه تحقیق کنید، تصاویر و نمادهای مربوط به این موضوع را در پنجمین جلد از این مجموعه آثار، پیدا میکنید.

پامیر مجموعه ای از رشته کوه های متصل به هیمالیاست و در بین بلندترین مناطق کره زمین قرار دارد. در اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی، کوه گامالاما،خاکستر آتشفشانی از خود منتشر کرد که با باران های شدید همراه شد و وحشت بسیاری به همراه داشت. کارل یونگ، روانشناس مشهور سوئیسی دربارهی میترائیسم نظراتی داشت. او در کتاب «نماد تحول» به شکلی گسترده دربارهی اثرات میترائیسم بر مسیحیت توضیح داده است. جزء جداییناپذیر دیگر شب یلدا، شاهنامهخوانی است. دوم: این دسته شامل آثاری اند که درسده نزدهم وآغاز قرن بیستم توسط خاورشناسان غربی جمع آوری گردیده وبنام کشورهای دیگر چون هنرفارس وهند مشهورگشته اند ، مانند آثار هده جلال آباد بنام (هنرهندی) Indian Art ونقاشیهای میناتوری هرات بنام (هنرفارسی)Persian Art و امثال آن که درین مورد باید توجه جدی صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید