موقعیت جغرافیایی و آشنایی مقدماتی با کوهدشت

امروزه صدها نفر هر سال، به لطف رشد دانش، تکنولوژی و زیرساختهای جذاب که توسط تورهای تجاری برای صعود به کوههای بلند ساخته شده است و با قبول ریسک و پرداخت هزینه های بالا از طرف این تورها، کوهنوردان راهی کوه میشوند. از ویژگی های امیر مؤمنان علیه السلام ، در کنار جانفشانی و مبارزه با دشمن، مراقبت شدید آن حضرت از جان رسول خدا و انجام وظایفی بود که خود آن حضرت تشخیص می داد و یا از ناحیه رسول خدا صلی الله علیه و آله به انجام آن مأمور می گردید. امام باقر علیه السلام فرمود: دست نمودن انگشتر عقیق انسان را از شرّ سلطان ظالم و هر چه که او از آن می ترسد و می گریزد نگاه می دارد.

در این حمله تاکتیک ارتش سرخ و ارتش کمونیستی افغانستان حمله بر غیرنظامیان و تخریب خانهها بود تا از فشار حملات نیروهای مجاهدین علیه خود بکاهند. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، فرمانده غنی، فرمانده جبهه جنگ اندراب میگوید حمله طالبان بر روستای خج دفع شد و در نتیجه آن 15 طالب کشته و 10 تن اسیر شدند. این فصل از کوهنوردی در اورست، با دستکم ۱۱ کشته جزو مرگبارترین فصلها بوده، درحالیکه تعداد کشتههای سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ فقط ۶ نفر بوده است؛ هرچند که میشد از مرگ برخی از آنها جلوگیری کرد.

در ۳ سمت این تخته سنگ، حجاریهایی را مشاهده خواهید کرد که در آن تصویری از بلاش اول نیز به چشم میخورد. در جنوب شهر اصفهان کوهی مهم قرار دارد که قدمتش به دوران حضور فرقه اسماعیلیه در اصفهان بر می گردد، «صفه» کوهی است که امروزه به یکی از تفرجگاه های اصلی مردم اصفهان برای گذراندن ساعات فراغت از کار و هیاهو و دوری از آلودگی شهر تبدیل شده و پایگاه اصلی کوهنوردی اصفهان نیز به حساب می آید.

کوه بیستون در کنار یک راه باستانی پر رفت و آمد قرار داشته و این راه، مسیر محل عبور کاروان ها و نظامیان از شهرهای بابل و بغداد به سوی کوه های زاگرس و اکباتان بوده که این خود از مهم ترین عوامل گیرایی این منطقه برای نشان دادن قدرت پادشاهان ایران بوده است. یکی از مهمترین نگرانی های کوهنوردان در اورست، وزش باد است. آناپورنا در طول سال سرد و پوشیده از برف است ، علاوه بر این ، در هر فصلی می تواند باد و بارش برف را با سرعت زیاد دریافت کند ، که صعود به کوه را برای کوه نوردان سخت می کند.

علت این مرگها بهمن، کولاک یا بادهای شدید نبود، بلکه کوهنوردان حرفهای و رهبران این صنعت، بهطورکلی علت این پیامد را تعداد زیاد کوهنوردان، بهخصوص کوهنوردان بیتجربه میدانند. پژوهشگران نام و جایگاه کوه قفقاز را الهام­بخش پدید آمدن این افسانه دانسته­اند. علامه طبرسی در تفسیر این آیه می نویسد: خداوند می فرماید: از شرک و گناهان بپرهیزید تا ما درهای برکات و خیرات تکامل بخش را، از آسمان به وسیله آمدن باران و از زمین به خاطر روییدن گیاهان و به وجود آمدن میوه ها نازل گردانیم.

در صورتی که پایین آمدن به روش سنتی 3 روز طول می کشد. دمای هوا قله اورست در ماه ژانویه به طور متوسط ۳۶ درجه زیر صفر است و حتی می تواند تا ۶۰- درجه سانتیگراد کاهش یابد. کوه Wycheproof که در محدوده Terrick Terrick استرالیا واقع شده است ، 486 فوت (148 متر تا سایر نقاط جهان) از سطح دریا ارتفاع دارد ، که از نظر کوههای کوچک بد نیست. سوئیس. شکی نیست که سوئیس یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در سراسر جهان است. در میان نواحی زغالدار در البرز مرکزی سنواحی آلاشت ، گلند رود ، نورد ، سرسنگه ، سرخ آباد و واسیاسر به دلیل شرایط مساعد جغرافیایی با وجود راه آهن مناسب ترین مناطق برای تأسیس معدن می باشند .

جغرافیای نپال شامل زمین های حاصلخیز، تپه های جنگلی دامنه کوه آلپ، و 8 کوه بلند دنیا از جمله اورست (که بلندترین نقطه دنیا به شمار می رود) است. معروف ترین جاذبه کوه صفه قلعه شاهدژ است که در بلندترین نقطه کوه و در شمال غربی آن قرار دارد و آن را با عنوان قلعه دیو نیز می شناسند. اورست حتی دورترین نقطه از مرکز زمین نیز نیست و این افتخار به کوه چیمبورازو در اکوادور با ارتفاع ۶,۲۶۷ متر از سطح دریا تعلق دارد، چراکه زمین در منطقهی استوا کمی ضخیمتر است و قلهی چیمبورازو در مقایسه با اورست، بیش از ۲,۰۷۲ متر از مرکز زمین دورتر است.

«مائونا کیا» (Mauna Kea) در جزیرهی هاوایی، آتشفشانی خاموش با ارتفاع ۴,۲۰۷ متر از سطح دریا است که اگر ارتفاع آن از کف اقیانوس تا قلهی کوه را محاسبه کنیم، حدود ۱۰,۲۱۰ متر میشود. دکتر اد دورینگ از آریزونا، در تمام عمر خود آرزوی صعود به قلهی اورست را داشت؛ اما وقتی چند روز قبل موفق به تحقق رویایش شد، با واقعیتی شوکهکننده برخورد کرد. به علت فقر مالی و کهنگی لباس در مجلس درس داخل نمی شد و در بیرون در گوشه ای می نشست به طوری که طلاب گمان داشتند که او برای تکدی وکسب معاش در مدرس می آمد روزی پاسخ به مسئله ای برای ملامحمد تقی مشکل شد و جواب آن را به روز دوم و سوم موکول کرد ‘ در روز سوم یکی از شاگردان نوشته های ملاصالح را بر روی برگ چنار دید که پاسخ آن پرسش در آن نوشته بود پس از تحقیق معلوم شد که جواب از طرف ملا محمد صالح بود .

مرحوم آيت الله کوهستاني در اين اواخر عمر بسيار نگران آخرتش بود، با همه زهد و ورع، خود را دست خالي مي ديد، از اين رو هرگاه برخي از شاگردان او از قبيل شهيد هاشمي نژاد و ديگر فضلا که از مشهد به حضورشان مي رسيدند، مي فرمود:« سلام مرا به امام رضا عليه السلام برسانيد و بگوييد شيخ محمد دارد مي آيد، ولي دست خالي است. دکتر واندنبرگ با دقت عکس ها را مورد مطالعه قرار داد و اظهار کرد: «من هیچ شکی ندارم که شیء موجود در عکس های هوایی یک کشتی است. چمدان – برای کسانی که به دنبال کشف این شگفتی های طبیعی هستند، در سرتاسر جهان آتشفشان های فعالی وجود دارند که می توان از نزدیک از آنها دیدن کرد.

چون آن ها بخفتند قطمیر دست ها پیش دراز کرد و چنان که عادت سگ باشد دهان به سر دست نهاده در خواب ژرفی فرورفت. هر مؤمن با اخلاصی میتواند امام را ببیند، ولی او را نمیشناسد.» حال چگونه بین غیر ممکن بودن رؤیت و دیدن مشروط میتوان جمع کرد؟ بیمه هم یکی از ضروریات صعود است و هر کوهنوردی که میخواهد پای در این راه پر فراز و نشیب بگذارد، باید این کار را انجام دهد تا خدایی ناکرده اگر اتفاقی افتاد، بتواند از خدمات بیمهای استفاده کند. ارتفاعات موجود در شهر سرعین همان ارتفاعات ساوالان (سبلان) می باشد که که در شهر سرعین هم خودنمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید