موقعیت جغرافیایی و آشنایی مقدماتی با کوهدشت

این کار توسط اشخاص تعلیم یافته اجرامی شود و همانند ((فال قهوه)) نزد مردم ماست که بسیار مهارت و تخیل می خواهد. ارامگاه چنین اشخاص مقدس یا اماکنی که به خاطر زندگی فوق العاده وکا رنامه های انان شهرت یافته است هنوز هم مقدس ومورد احترام است. شمار چنین افراد مقدس اکنون روبه فزونی است وغفلت مردم باعث می شود تا به این افراد نسبت کراما ت بدهند ومعتقد باشند که انان از موهبتی برخوردارند که وقایع را پیش بینی کرده و اینده را می بینند. امام علیهالسلام به آن کوه تکیه زدند و چنین دعا کردند «اَللهُم اَنفَع به وَ بارک فیما یَجعَل فیه وَ فیما ینحت مِنه؛ خدایا؛ به این کوه نفع ببخش و به آنچه در ظروف آن میگذارند و از آن میتراشند، برکت بده.» سپس به سنگ تراشها فرمودند: چند دیگ برای آن حضرت درست کنند، آنها دیگهایی تراشیدند.

با انکه این کار درقران منع شده است امام همچنان به ارش ادامه می داد، پول فراوانی خرچ می کرد وبه معاونش اعتماد کامل داشت. کوههای گنو ، شب و گاوبست از مهمترین ارتفاعات این کمربند در شمال خلیج فارس هستند . چون شرایط سیاسی و نا امنی در مناطق دور افتاده، در کنار نبود دانش استخراج این سنگ ها مهمترین موانع برای رونق گرفتن هرچه بیشتر صنعت طلا و جواهر در افغانستان محسوب می شود.

این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۲ نفر بودهاست. سلاح های ما چند قبضه تفنگ موشکش و چند بمب دستی بود، همین که نیروهای دولتی را در تیررس خود یافتیم، چند بمب دستی به طرف شان پرتاب کرده و تیر اندازی کردیم، آنها به ما تسلیم شدند، در این عملیات از نیروهای دولتی یک نفر زخمی شد. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۶۵ نفر بودهاست. با این همه ، برخی از ماجراجویان از ان گذشته وبه باغی وارد شده اند که همانند ان را ندیده بودند.

همه افغانان به کیمیاگری وجادوگری باور دارند وهندوان را دراین دو پیشه بسیار ماهر می پندارند. این ورزش در افغانستان رایج بوده و همه ساله مسابقات این رشته در ولایات شمالی این کشور راه اندازی میگردد. به همین گونه جناب امیری در جای دگری از نبشتهی خود درفشانی کرده و مصرع از یک غزل را آرورده و چنین گفته: ((این مصراع قطعن که وزن ندارد، گذشته از این که محتوای کلاسیک در تمام غزل اش بیرق بر افراشته است. شد، ديگر چيزي آن صحنه را روشن نميکند؛ لذا هر کسي نور خودش را به همراه خودش ميبرد، کسی که کافر است اصلاً نميداند کجا برود، چون اصلاً نور ندارد، نور را انسان از همين جا ميبرد.

با گرفتن استخوان شانهء گوسفند در برابر نورو معاینهء نشانهء آن آینده نگری می کنند. به نظر من، آینده ایران، مواجهه دو تفکر اعتدالی و تندروست. این شهرستان از جنوب غرب با ولسوالی راغستان، از شرق شمال با ولسوالی کوف آب، و از شمال غرب با دو ناحیهٔ جمهوری تاجیکستان، ناحیه درواز ولایت مختار کوهستان بدخشان، و ناحیه شوراآباد ولایت ختلان، همسرحد میباشد. میگویند که در آن هنگام ((ابلیس|شیطان)) از فراز این کوه بانگ برآورد که محمد کشته شد. شهید جوانمرد، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالکریم هاشمی نژاد، پنجم مردادماه سال 1311، در بهشهر و در خانواده ای متدین و زحمتکش متولد شد.

سال 2006) ايستگاههاي تلويزيوني: 6 ایستگاه ( سال 2006) رسانه هاي نوشتاري و مطبوعات:براساس اطلاعات آماري تا 2 سال پيش 485 نشريه در جمهوري تاجيكستان به چاپ ميرسيده است. اما سه تن از پیرانی را در پشاور میشناختم . هنگامی ((حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله|رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم)) برای نبرد با مشرکان به احد آمد، پنجاه تن از تیر اندازان سپاه اسلام را بر فراز این کوه کوچک، مأمور ساخت تا از سپاه اسلام محافظت نمایند؛ ولی آنان برای جمع آوری غنیمت، از فراز کوه رمات فرود آمدند. این کوه ها رمز و رازهای فراوان در خود دارند و شاهد غم ها و شادی های مردمان چند ده هزار ساله این دیار هستند.

حتی طبقات بالا هم به انان چنین عقیده ای دارند. خرافات پسندی افغانان تنها به باور داشتن به چنین پیران دروغین محدود نمی شود . کوه سبلان که یک آتشفشان غیرفعال هم محسوب میشود، با دلیل داشتن طبیعت تابستانی بسیار دلانگیز و پیست اسکی آلوارس همواره مورد توجه گردشگران و مسافران است. و آن کشیدن تیر بدون دقت و توجه از چلهء کمان است که از شیوهء عبور آن می توانند نشانه هایی از چگونگی وقایع به دست آورند. 3- چینه شناسی جنگل های شمال در این قسمت تقسیم بندی محدودۀ جنگل های شمال بر اساس سازندها (رسوبات و سنگ های) اصلی با توجه به اطلاعات کسب شده در طرح جامع مقدماتی جنگل های شمال (1364) ذکر می شود.

این سنگ ها جزو سری پتاسیم بالا می باشند. اما افغانان می گویند که چون قدری داخل غار پیش برویم صدای هیاهوی باد وشرشر اب از انتهای غار به گوش می رسد وهیچ کس نمی تواند از حد معینی پیشتربرود، زیرا چرخی در پره هایش شمشیر ها تبعیه شده پیوسته در گردش است وهر چیزی راکه پیش رود نابود می سازد. در کنار ملایانی که منصب روحانی دارند، یا از دولت حقوق ومستمری می گیرند (که بحث انان درجایی دیگر بتفصیل خواهد امد ) ملایان روستا ها ازمحصول کشاورزان یا از رمهء دامداران سهمی دریافت می دارند.

انان همچنان به پیشگ.یی از طریق ستاره شناسی وانواع فال بینی ورمالی باور دارند. برخی از طریق تدریس فقه وانجام تشریفات مذهبی امرار معاش می کنند. رئیس امور عشایر کوهدشت در حاشیه افتتاح این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه با حفر دو چاه نیمه عمیق مشکل دو روستای «چیابله» و «چالاو» منطقه هومیان در ۴۵ کیلومتری کوهشت رفع شده است، گفت: این دو روستا پیش از این از بی آبی رنج می بردند و علاوه بر مشکل تامین آب آشامیدنی برای آب دهی به دام هایشان نیز با مشکل مواجه بودند.

این عقب نشینى قریش باعث شد جمعى از تازه مسلمانان، به خیال اینکه دشمن شکست خورده است، براى جمع آورى غنایم، یک مرتبه پستهاى خود را ترک کنند. اما حضور شاه پیوسته درجست وجوی سنگ فیلسفوف بود وهنگام اقامت نویسندهء کتاب در پشاور اوقاتش صرف این کار می شد ویک مسلمان هندی که تازه از مکه بازگشته بود اورا دراین کار یاری می کرد. تازه وارد خبر خلع وزندانی شدن وفادارخان را اورده بود.

دیدگاهتان را بنویسید