هزارههای پنجشیر از کتاب «هزاره های اهل سنت»

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان کوهدشت، غار ميرملاس که امروز جز سايباني چيزي از آن باقي نمانده است با فاصله اي حدود 30 کيلومتر از شهر کوهدشت قرار دارد و نقاشي ها و نگاره هايي که بر ديواره هاي جنوبي و شمالي اين غار باقي مانده است بيشتر صحنه هايي از رزم، شکار، انسان و حيوان را نشان مي دهد. کوهدشت در غرب استان لرستان و در غرب ایران عزیزمان قرار دارد.

این کوه در محاصرهی درختان درهم فشردهی بلوط قرار دارد . اين ميراث 12 هزار ساله بشر در مسير نابودي قرار دارد. اين منطقه سرسبز و رويايي همه ساله به ويژه در فصل بهار و تعطيلات سال نو، پذيرايي خيل عظيم گردشگران و مشتاقان طبيعت است. همچنین طی دوره پنج ساله ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰، متوسط نرخ رشد سالانه جمعیت استان لرستان ۰٫۴۴ درصد بودهاست. استعدادهای طبیعی و منابع آبی فراوان سلسله جبال البرز، همچنین خاک حاصلخيز دامنه های البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده و دليل آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسيع و در حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده است.

در بحبوبه بیپولی شاه، در همان ماههای آخر بیست هزار تومان برای کمک به مخارج دربار فرستاد و تمام املاک خود را برای امور خیریه وقف کرد، او در انجام فرایض مذهبی و رعایت احترام روحانیون واقعی هم نهایت کوشش را به جای میآورد. آنگاه هند بر سر جنازه حمزه آمد، شکم او را پاره کرد و خواست از جگر حمزه بخورد که در دهانش سنگ شد. خستگی حسابی از تنمان در رفته بود و فقط حس زیبای صعود به بام ترکیه برایمان باقی مانده بود.

البته ضعیف کش و غریب کش نیستن مث بعضی از جوجه لات ها .این محله ها و مناطق که گفتم یه صدم همدان بود بقیش هم برین از نزدیک ببینین. مردین برین تو ورزش افتخار بیارین .. همش تو خلاف ؟ تو کرج بری روت نمیشه اگر کرمانشاهی باشی بگی کرمانشاهیم .. اصل پهلوونی و کشتی که الان تو کشتی چ حرفی دارین؟ بخدا هر چی کرمانشاهی دیدم میخواد نامردی کنه بهت اصلاا تو شهرشونم رحم ندارن دروغ نگین غیر اینـه؟ هزینه ی زیادی هم لازم ندارد، در غیر این صورت تا ده سال آینده هیچ نشانه ای ازاین آثار بی نظیر باقی نخواهد ماند.

این قله از کن نیز قابل رویت است و نشانه آن تجهیزات مخابراتی روی آن است . امامزاده ابوالوفاء:در 25 ‪کیلومتری شمال کوهدشت می باشد سید محمد ابوالوفاءفرزند زید و زید نیز فرزند زین العابدین مي باشد این امامزاده داری قدرت فوق العاده بوده و شفاء بخشی او زبانزد خاص و عام بوده و ديگر امكانات و جاذبه هاي تفريحي و سياحتي و زيارتي كه در اين روستا وجود دارد باعث شده كه هموطنان استقبال پرشوري داشته باشند. این تنگه بکر و دست نخورده در ‪ ۴۰کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است.

این پهنه از غرب و در شمال تنگه هرمز به زاگرس متصل شده و از شرق به کوههای پاکستان می پیوندد. یکی از جاذبههای گردشگری استان سیستان و بلوچستان که در جنوب شرقی ایران و در 50 کیلومتری شمال شرقی شهرستان خاش واقع شده است، کوهی است آتشفشانی به نام تفتان است. نمیدونم چرا هروقت صحبت این چیزا میشه دو تا شهر هستن بیشتر میان نظر میدن یکی کرمانشاه اون یکی خرم آباد . می خواهم آن را پوشیده دارم تا هر که به موجب آنچه می کوشد جزا یابد».

منطقه شيرز، با اقليمي سرد و کوهستاني در فصل پاييز و زمستان و هواي معتدل و مناسب در فصل بهار و تابستان داراي پوشش گياهي و جنگلي خوبي است که اين شرايط موجب شده زيستگاه مناسبي براي جانوران فراهم شود. شکل خاص ،آب زلال و پوشش جنگلي و گياهي بکر، طبيعت بسيار زيبا و دل انگيز و وجود دره تنگ و صخره اي زيبايي خاصي به اين منطقه تفريحي گردشگري بخشيده است.

فرسايش سنگ ها و کوهها چهره خاصي به اين دره داده که در مجموع آن را به محيطي شگفت انگيز و جذاب براي حضور گردشگران و استفاده از اين طبيعت زيبا تبديل کرده است. داعى پس از آموختن زبان انگلیسى به بمبئى رفت و ضمن فراگیرى زبان اردو مجلهى «دعوت الاسلام» را به دو زبان اردو و فارسى منتشر ساخت و در سمت استادى در دانشکده حیدرآباد دکن نیز به تدریس ادبیات فارسى پرداخت. در این میان خبرگزاری طلوع نیوز در باب درگیری های پنجشیر نوشته که از روز چهارشنبه نبرد میان طرفین تشدید شده و طالبان گفته است که نیروهایش مرکز ولسوالی شتل ولایت پنجشیر و یازده پاسگاه نیروهای مخالف را در اختیار گرفته، انعام الله سمنگانی، یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی طالبها از جان باختن 34 نیروی مردمی نیز خبر داده است، اما به نوشته همین رسانه، نیروهای حامی احمد مسعود این ادعای طالبان را به شدت رد کردند و از وارد کردن تلفات سنگین به نیروهای طالبان می گویند.

ترمینال اتوبوسرانی یکی از راههایی است که به جز ماشین شخصی میتوانید به کوهدشت بروید. ابوذر رضی الله عنه خبر می دهد که با رسول الله صلی الله علیه وسلم در یکی از زمین های سنگلاخ مدینه با سنگ های سیاه همراه بوده که با کوه احد مواجه می شوند و رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: «خوشحال نمی شوم که به اندازه ی این کوه احد طلا داشته باشم و سه روز بر من بگذرد و حتی مقداری به اندازه ی یک دینار هم از آن نزد من باقی بماند؛ مگر به اندازه ای که برای بدهی ام نگه دارم؛ اگر مالک مقداری طلای خالص به اندازه ی کوه احد می بودم، همه ی آن را در راه الله انفاق می کردم؛ و مقداری از آن جز به اندازه ی نیازم جهت رسیدگی به حقوقی که بر عهده دارم و پرداخت بدهی ام نگه نمی داشتم؛ و اگر بیش از این چیزی نزدم بماند، مرا خوشحال نمی کند».

آنها هویت و شناسنامه ی این ملت اند و برای ماندگاری آنها بیشتر از این باید ارزش قائل شویم. آنها نیاز به مراقبت ویژه دارند. ژنرال نیاز محمد هزاره از ژنرالان مشهور هزارههای درۀ هزاره است که فاتح نورستان بوده است. جنس سنگ های این رشته کوه از نوع آهکی سفید رنگ و شاید از نوع متاسوماتیسم Metasomatism باشد که نیاز به مطالعه ی دقیق تری دارد . حضرت علی(ع) با وجود زخم هایی که خود بر بدن داشت، از پیامبر دفاع کرد و ایشان را در این شکاف پنهان نمود. آنها از بهترین سامانه های توسعه ی توریسم و اکوتوریسم هستند که می توانند غبار محرومیت را از منطقه بزدایند و عظمت این ملت را نزد دیگر ملل به نمایش بگذارند.

هرگز روی آنها اثر نگذارید و چیزی اضافه نکنید. مطابق به این طرزدید، توسعه به چیزی بسیار بیشتر از صرفاً توسعه وسایل و کالاها متمرکزمی باشد. با نصب پلاستیک های ضخیم یا تور ی های ریز می توان آنها را از دسترس انسان های نا آگاه حفظ کرد . هرگز آنها را لمس یا خیس نکنید . ایفای نقش کرده است.عباس امیری در مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر ساخته فرج الله سلحشور نیز به خوبی درخشید و در مجموعه تلویزیونی مختارنامه به کارگردانی داوود میرباقری در نقش عامر بن مسعود هم هنرنمایی کرد.وی کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم جایی در دور دست در بیست و چهارمین دوره جشنواره بینالمللی فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) در سال ۱۳۸۴ شد.عباس امیری مقدم ۷ اسفند سال ۱۳۸۹ در اثر تصادف رانندگی دار فانی را وداع گفت.برخی از آثار هنری استاد عباس امیری مقدم:مختارنامه (۱۳۸۹)؛ حضرت یوسف (۱۳۸۶)؛جایی در دوردست (۱۳۸۴)؛سفر به هیدالو (۱۳۸۴)؛به من نگاه کن (۱۳۸۱)؛اثیری (۱۳۸۰)؛تیک (۱۳۸۰)؛قاعده بازی (۱۳۷۶)؛هفت سنگ (۱۳۷۶)؛اعتراف (۱۳۷۵)؛روز شیطان (۱۳۷۳)؛روز واقعه (۱۳۷۳)؛دمرل (۱۳۷۲)؛عصیان (۱۳۷۲)؛حمله خرچنگها (۱۳۷۱)؛افسانه مه پلنگ (۱۳۷۰)؛گرگهای گرسنه (۱۳۷۰)؛عروس (۱۳۶۹)؛آ – منفی (۱۳۶۸)؛ تفنگ های سحرگاه (۱۳۶۷)؛ آتش در زمستان (۱۳۶۴).

در آیه هفدهم به نکته جالب دیگری نیز اشاره شده است. بسیاری به سوی احد گریختند و برخی نیز به هر سوی که توانستند فرار کردند. آتشفشان کوهی است که به یک استخر ماگما راه دارد. قله حراء حدود چهل متر مربع مساحت دارد. این روستا با اقلیمی معتدل و مرطوب و با ارتفاع ۲۷۰ متر از سطح دریا روستایی منفرد و جلگهای میباشد که فاصلهای حدود ۵ کیلومتر از شهر تنکابن دارد. اون حرف رو به خیلی از لاتهای قدیم نسبت میدن ولی حرف علی مردان خان بختیاریه. علی آقاجاویدان لوتی و پهلوان خیلی معروفی بوده ولی کاری به حکومت ندشته سیاسی نبوده.

دیدگاهتان را بنویسید