ولایت تاریخی پَروان افغانستان؛ از گذشته تا امروز

هم چنین از ستایش جمشید بر بالای کوه «هُکَر» و از ستایش فریدون در مملکت چهار گوشة «وَرِنَ» و از ستایش گرشاسب در «گوذ» آبشار «رنگها» و از ستایش ائورسار بزرگ در بیشة سفید (اسپی جنگل) و از کیخسرو به عنوان یل ممالک ایران و از ستایش زرتشت در «آریاویج» (در کنار رود) دائیتیای نیک و از ستایش گشتاسب بلند همت روبروی آب دائیتیا و از آتوسا همسر گشتاسب از خاندان نوذر، یاد شده است.

این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۴۵ نفر بودهاست. همچنین این مسیر، اولین مسیر از بین پانزده مسیری بود که تا سال ۱۹۹۶ برای صعود به قله شناخته شده بودند. غصه ندارد که! چند انار خوشرنگ انتخاب کنید و از حیاط خوابگاه مقداری برگ پاییزی بردارید. مراسم به این ترتیب است که همه دور تا دور اتاق مینشینند و پیرزنی بهطور پیاپی شعر میخواند. در این گذشته نچندان دور، مردم برای رفتن به میهمانی چراغی را با خود همراه میبردهاند که به خاطر تعداد زیاد به آن شب چراغ یا چهلچراغ میگفتند.

حدود 15 دقیقه بعد وارد جاده فرعی شدیم و با گذر از روستای شیخُلی «شيخ: به معني روحاني مذهبي، لي: فراواني يك چيز در زبان تركي استانبولي، شيخُلي يا شيخولي هم نوشته ميشود، روستایی که درگذشته به دلیل وجود روحانيون زیاد به این نام معروف گشت» و روستاي الي ساعت 15/7 به انتهای جاده رسیدیم. پس از ۳ ساعت کوهپیمایی ساعت ۳۰۱۵ دقیقه به کمپ اول رسیدیم و پس از مختصری استراحت مشغول برپا کردن چادرها شدیم.

در کتاب اسلامی معجم البلدان آمده است از سنگ لاجورد به منظور ساخت نگین انگشتر و نقاشی نیز استفاده می شده است. هر کس نشانه خاصی را در کوزه میاندازد. دختر بچهای پس از اتمام هر شعر بر یک پارچه نبریده و آب ندیده سوزن میزند. انتخاب ظروف یک شکل یا گوناگون هر کدام جلوهای متفاوت به سفره تان میدهد. انتخاب دیگر، چیدن میوهها در ظروف حصیری ست که با میوهها همخوانی خوبی دارد.

دور هم بودن مهم است که شکر خدا از لحاظ تعداد کسری ندارید. کف را با شیره شکر مخلوط کرده و بعد با مغز گردو و پسته تزئین میکنند. در تویسرکان و ملایر، گردو و کشمش و مویز هم جزء سفره یلدا ست. اگر دربارهی نحوهی اجرای مراسم این شب در محل سکونت شما چیزی را از قلم انداختیم، آن را در قسمت نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. به این ترتیب همه ما میتوانیم از آداب و رسوم یکدیگر در این شب خاطره انگیز آشنا شویم.

یکی از مراسمی که در شب یلدا و در میان خانم ها انجام میشود فال کلوک است. در شهر دیگری از همدان به نام آجین، میوه و تنقلات برای دختری که نامزد شده ازطرف خانواده داماد برده میشود و این از رسوم قدیم به جامانده است. مرکبات و هندوانه برای سرد مزاجها و خرما و رنگینک برای گرم مزاجها بر سر سفره حاضر است. این کار را در محیط سرد انجام میهند تا مایع به کف تبدیل شده و بعد سفت شود. از سالهای دیر بدینسو بنام باز گلی بدخشی ، هنر مند مردمی ، صمیمی و دست ودلباز کشور آشنا بودم ، مردیکه یک عمر با سروده های ناب محلی به مجالس و محافل شور میبخشید ، با حرکات هنر مندانه اش گل لبخند را بر لبهای سرد و یخزدهِ روستاییان کوهپایه های هندوکش و پامیر ببار مینشاند ، در لابلای سروده های ساده و روستای اش دردهای نهفتهِ مردم دیار خود را به تصویر میکشید ، عصارهِ لبخند را درخمیرهِ اندوه میامیخت ، در تنور هنر میپخت ودرخوان فرهنگ میگسترد ، گاه محبوبش بلبل شوریده میشد و او کبک خرامان ، از تنگی فرخار به گزستان میبر آمد ، با معشوق در روی کلفگان جوره میشد وبا عالمی اندوه و حسرت در مشهد نامبرده از هم جدا میشدند ، گاه مظلومانه از محبوب خود تمنا میکرد تا از نوک دیوار نظری بر وی افگند.

مهمانها بنا به ترتیبی که نشستهاند شعرهای پیرزن را فال خود میدانند. یک قسمت این مراسم، سرحمومی بوده که در شب چله انجام میشده است. سرحمومی – در گذشتهی نه چندان دور رسم بوده که مراسم عروسی را در شب چله برگزار کنند. شب چله را به کردی «شهوی چله» میگویند. خراسانیها از قدیم شب یلدا را با نام شب چله یا چلهنشینی میشناسند. بعد آن را در ظرف بزرگی به نام تغار میریزند و مردان با دستهای از چوبهای نازک درخت انار، مایع را چند ساعتی هم میزنند تا به صورت کف سفت درآید.

با زیادهروی در تدارکات شب یلدا، صمیمیت و راحتی این دورهمی را کم نکنید. حتی در این کتیبه، به مرگ کمبوجیه، پسر کوروش نیز اشاره میشود. مدیر منطقه چهار شهرداری اصفهان گفت: در صدد استفاده از ظرفیت سرمایهگذاران بخش خصوصی جهت احداث رستورانهای سنتی، پیست دوچرخهسواری و موتورسواری در ارتفاعات کوه نخودی هستیم. میتوانید با استفاده از ظرف سفالی و صنایع دستی ایرانی هم سفره را رنگ و لعاب دهید. کار سختی نیست؛ میتوانید ژلههای رنگارنگ و حتی ژله هندوانهای تهیه کنید. با هنر حکاکی میوهها را تزئین کنید. حکاکی های هنرمندانه روی هندوانه را قطعا دیدهاید. حکاکی روی میوههایی که پوست نسبتا سفت تری دارند راحتتر است.

وى از سادات نیاکى بود که در لاریجان متولد شد. قلههای آن بهگونهای جدا از هم و همانند خوشه انگورند که در نگاه بیننده مستقل به نظر میرسند. بزکشی، این بازی خشن ولی پرهیجان، خود رسم و آیینی دارد که شرحش مقالهای مستقل را میطلبد. خود عروسی فردا بعد از ظهر انجام میگرفته است. ايشان در اين باره چنين مي فرمود: « وقتي از نجف بازگشتم در فکر بودم که چه کاري انجام بدهم و چگونه وظيفه خود را انجام برسانم؟ داماد و عروس را طی مراسمی به حمامهای مردانه و زنانه میبردند و بعد از شستن و کیسه کشیدن مراسم حنابندان را انجام میدادند.

اگر قصد دارید مراسمی مختصر بگیرید لوازم سفره یلدا را در ظروف کوچکی بگذارید و همه را در مجمعهای بزرگ بچینید. میتوانید با سلیقهای خاص، میوههایتان را درون پوست خالی شده هندوانه بچینید. پوست هندوانه ظرفیت مناسب و جذابی برای هنرنمایی شما دارد. بااینحال، پس از تغییر قانون، مواردی بوده که پدر خانوادهای که دو شهید تقدیم انقلاب کرده یا جانباز بالای ۵٠ درصدی که بین مردم به حسنشهرت شناخته میشود یا فردی مسجدی که همه مردم شهر او را قبول دارند، برای حضور در جمع معتمدان مورد تأیید هیأتهای نظارت قرار نگرفته است.

طرز تهیه آن این گونه است که ریشه گیاه چوبک را در آب میخیسانند و چند بار میجوشانند. کوه اورست همچنین ۲۱۰ نفر هم در کام مرگ کشید که هشت نفرشان در طوفان سال ۱۹۹۶ جان باختند. مهم ترین بخش قلعه شاه دژ، قلعه مرکزی آن است که در شمال شرقی قله کوه صفه قرار دارد. در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم. متمرکز نمود.آیت الله شمس آبادی، بعنوان عالم بزرگ فقه و اصول در سطوح عالی حوزه تدریس می نمود و هم زمان در مقابل انحرافات فکری برخی عناصر انقلابی نما و وابستگان جریان منحرف فکری موسوم به غروی، نیز ایستادگی می کرد و با احساس مسئولیت دینی، به نقد عالمانه ی کتب آنها می پرداخت.عاقبت، اعضای باند مهدی هاشمی، در ۱۸ فروردین ماه سال ۱۳۵۵، طبق نقشه ای قبلی، آیت الله شمس آبادی را صبحگاهان، از مسیر منزل به مسجد ربوده و با بستن دستمالی به گلوی ایشان، او را به شهادت رسانده و جسد مطهرش را در کنار کشتزارها رها نمودند.پیکراین عالم بزرگ و مبارز، با حضور پرشکوه مردم اصفهان تشییع و در ورودی گلستان شهدا، به خاک سپرده شدو بر وی مرقدی نهاده شد.قتل این عالم بزرگوار، از بزرگترین جنایات باند مهدی هاشمی معدوم و جریان وابسته به بیت آقای منتظری بود که ابعاد آن، قبل از انقلاب، با سکوت ساواک و پس از انقلاب، با دستور حضرت امام(ره) ودستگیری و اعتراف مهدی هاشمی،آشکار و نهایتا با اعدام مهدی هاشمی و دیگر قاتلان، در سال ۱۳۶۶ به سرانجام رسید.در محل شهادت این عالم بزرگوار، مسجدی به نام مسجد شهید آیت الله شمس آبادی بنا شده است.

در اثبات نظریه شیعه نیز که ابوبکر را از فراریان می دانند، همان جمله ای که خود ابن ابی الحدید نقل کرد و آن برگرفته از نظریه مورخان ومحقّقان اهل سنّت است، کفایت می کند؛ زیرا اگر کسی در چنان شرایط حساس و در اوج حمله دشمن، در میدان جنگ و در دسترس و در مرئی و منظر او باشد عاقلانه نیست که در معرض هیچ حمله و دفاعی قرار نگیرد، نه کسی را به قتل برساند و نه خودش به قتل برسد و نه بر کسی زخمی وارد کند و نه زخمی بر او وارد شود؟ چندین آژانس کوهنوردی در نپال در قبال دریافت هزاران دلار، به کوهنوردان آموزشهای آمادگی لازم را میدهند که این آموزشها در آژانسهای مختلف، تفاوت دارد.

اين سايت عظيم باستاني كه دكتر اشميت اولين باردر أن حفاري نمود نتايج مهمي را پيش روي محققان گذاشت.كشف معبدي به شيوه وسبك أشوري در اين نقطه دليل برنفوذ وتاثير هنر أشوري بر منطقه لرستان است .در اين عبادتگاه اشياء نذري كه در داخل ديوارهمعبدكار گذاشته بودند كشف شد ,همچنين أيينه هاي برنزي (مفرغي),مهره هاي استوانه ايومجسمه هاي كوچكياز مرد وزن مشاهده وكشف شد. این منطقه در شرق با استان سین کیانگ چین همجوار است و همواره به عنوان محوری ارتباطی میان خراسان و ماوراءالنهربا تبت و چین اهمیت داشته است . و مطالعه دقیق لایه های منطقه میباشد. در بعضی لایه های آن گره هکهای چرتی و فسیل شکم پایان ، جلبک و مرجان دیده می شود.

در این جشن نوجوانان و جوانان با پرتاب کف به همدیگر و مالیدن آن به سر و صورت دوستان مراسم را شادتر میکنند. این مراسم که گاهی تا سحر طول میکشیده مقدمه مراسم عروسی بوده است. درمتون سانسیکرت سوارکارنی راکه ازطریق کوبها (کابل) به حوزه سند، کشمیر وشمال هند میرفتند بنام Aśvakan (اسوه کان) ودرمتون پرکریت که کهنترازسانسیکرت است به تلفظ Avagānā (اوه گانا) یعنی سوارکاران یاد گردیده . جریان بزرگ گدازه از دامنه شرقی قله جریان یافته است.

قسمت شد برنامه ایی را از این قله با ارتفاع تقریبی ۱۹۵۰ متر ( البته صعود قله پر کار و وقت گیر است ) داشته باشیم. این داستانها به من انگیزه داد به این مکان دیدنی بروم و درباره آن گزارشی تهیه کنم. برای بچهها آن همه حجم شیرنی موجود در سفره مناسب نیست. این شورا برای اداره روستا و بهتر شدن وضع آن و اقداماتی از قبیل ساختن یا تعمیر حمام، پل، مدرسه، مسجد، قنات و امور دیگر، تصمیم گیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید