پاسخ داریوش رجبیان به ابراهیم عثماناف: «من تاجیکم، یعنی ایرانی

این پل در مسیر یکی از راههای باستانی قرار داشته که سبب ارتباط کرمانشاهیان، ایلام و لرستان (سرطرهان) بوده است. در 12 اگست سال 1949 بین تیرا، افریدی ودیگر مردمان قبائیلی جرگه براه افتاد نظربه فیصلهء جرگه نام پشتونستان ثبت وبیرق اش تعین شد که ازطرف دولت افغانستان پشتیبانی عمیق صورت گرفت. درسال 1949 یک جنرال پاکستانی بنام تورنجنرال خواجه ناظم الدین درپشاورگفت که سرحدازاد از پاکستان یک حصهء جدا ناشدنی است که این حرف دربین پاکستان وافغانستان مشکل نوتاریخی را باز کرد.

تصویر به دست آمده در این مطالعه یک کشتی بزرگ سنگ شده در زیر خاک را تصویر میکند که محققان باور دارند یک کشتی ساخته دست انسان است و همانطور که در کتاب مقدس گفته شده در سه طبقه ساخته شده است. یک پنبه را با استن خیس کرده و به سطح سنگ بزنید. کشور ما معادن و صنایع طیبعی زیاد دارد مانند: ذغال سنگ، نمک، لاجورد، زمرد، بیرایت گازطبیعی، آهن، نفت، مس و غیره که از آن جمله ذغال سنگ و گازطیبعی نقش عمده را در اقتصاد کشور ما دارا میباشد. در جریان جنگهای داخلی گروهی که در کسب مقام خانی ناکام شده است، با مدعی تاج وتخت همدست می شود وبه نفع حزب خویش اورا به قدرت می رساند وخود نیز به نوایی می رسد.

حتمآ بعضی از ولس ها ومردم خان را از نقطه نظر اصالت وبیشتر به سن و تخنیکی و تجربه اش اهمیت میدهند واگر خان بمیرد پسرانش می کوشند درمیان مردم هوا خواهانی بیابند، پس از انتخاب جانیشن خان، هم گروه های ناکام که نامزد این مقام بوده اند، به مبارزه ادامه می دهند وگاهی – بندرت – چنین اتفاقی منجر به انشعاب بخشی از اولس می گردد. طوریکه درمبحث تصمیم گیری ها گفتیم ، گاهی موضوعات کم اهمیت را خان بیدون مشورت با جرگه تصمیم میگرد . درموضوعات ومسایل کم اهمیت یا اضطراری ، خان بیدون مشورت با جرگه تصمیم میگیرد، درهمچو موارد اعضای جرگه نیز بدون مشورت ، عقاید شانرا به بخشهای تابع ابلاغ می کند، اما در موضوعات مهم که شرایط ایجاب کند ، پیش از هر فیصله علایق وتمایلات همهء افراد قبایل ارزیابی میشود.

اداره امور داخلی یک اولس در دست خانان و شورای رهبران بخشها است. رهبران کابل (طرفدار انگلیس) اعلان نمودند که آنها بدون آسیب خود را به هند خواهند رساند، واین تضمین رهبران کابل خشم افغانها را بیشتر برانگیخت، زیرا که آنها این رهبران را به رسمیت نمی شناختند. دیگر رهبران هم در تابیعت از این نوع روش خان خودسر پیروی مینمایند وحتی خانواده علایق را با ریسان بالا تر می گسلند وبه نفع وخواست خودشان عمل مینمایند.

هرشاخه نیز به گروه های دیگر تقسیم میشود که تکرار شده میرود، تا آنکه به چند خانواده محدود میشود. افغانان احتمالآ تا زمانی که شمار خانواده هایشان اندک بود، تحت حکومت مستقیم نیاکان مشترک خویش می زیستند وبا افزایش خانواده ها آن چهار گروه از هم جدا شدند وهر یک تحت فرمان گروه بزرگتر بودند. این نوع نابسامانی ها باتعین یک حکومت موءقت رفع میگردد. درسال 1928 از طرف امان اله خان در پغمان جرگه جورشد که پروگرام اصلاحاتی حکومت را تصویب کرد. ق به دعوت برادرش مشیرنظام که در دربار ولیعهد در آذربایجان خدمت میکرد بدان سبب عزیمت نمود و به خدمت در دربار درآمد.

مقدار قابل ملاحظهای از گازهای آتشفشانی ، هنگام فعالیت آتشفشان با شدت هر چه تمامتر از آن خارج میگردد که مشخص نمودن جنس آنها بسیار مشکل است، زیرا غالبا غیر ممکن است این گازها را که دارای دمای زیاد بدست آورد. یکی از دره های بسیار زیبا و قشنگ هندوکش که مدخل آن به فاصله 80 کیلومتری شمال شهر کابل افتاده است، همین دره سرسبز و خوش آب و هوای پنجشیر است که محاسن طبیعی آن سر زبانها است. شکل خاص دیواره شمالی این کوه، جنس سنگها و خط الراس بسیار فنی بین قلل آن از ویژگی های این مجموعه می باشد.

در دوره پنجم زندگی حضرت موسی علیه السلام که پس از نابودی فرعون و نجات قوم بنی اسرائیل و عبور آن ها از دریا بوده است اتفاقات بی شماری رخ دادند که یکی از آن ها رفتن به کوه طور و دریافت تورات توسط حضرت موسی (ع) است. رئیس یک ولس را خان گویند، که همیشه از اصیل ترین خانواده ها انتخاب می گردد. لسانهای عمده و رسمی افغانستان پشتو و دری میباشد، لسانهای دیگری مانند: بلوچی، ترکمنی، ازبکی، پشه یی، نورستانی و غیره نیز وجود دارد که مردم به آنها تکلم میکنند. این انتخاب یا گزینش غالبآ در صلاحیت شاه است، شاه می تواند یک خان را نظر به عنعنات قبائیل به خواست خود کنار کند و فرد دیگری را از نزدیکان این خان بر کنار شده، جانشین او سازد.

به هرحال متوجه شد که مالکان خانه ها و زمین ها شامل تمام اعضای کابینه به استثنای دوکتور عبدالله عبدالله و اقای سپنتا و تمام روسای ادارات به غیر از من که گرفتن زمین در شیرپور را رد کرده بودم، تمام والی های با نفوذ و بی نفوذ شامل میشد. درمیان اقوام وقبایلی که تابع شاه اند ، تحصیل مالیات شاهی ، تنظیم شبه نظامیان ( ملیشه ها) وحقوق ومواجبی که برای انجام مس گذارد. این گریدها بیشتر از نظر خلوص و شید رنگی با هم متفاوت هستند که هر کدام را برای یک کاربرد مناسب میسازد. به صورت عموم ، یک قوم وقبیله هرچه بیشتر تابع شاه باشد ، بشتر از خان اطاعت می کند .

هرولس چندین شاخه دارد، که تابع رئیس ولس هستند. وجود رقیب نیرومند در خانوادهء خان ، تسهیلاتی که بخش ناراضی قبیله را تابع یک اولس دیگر می سازد وهر موقیعتی که غیرت وحمیت مردم را بر انگیزد ، می تواند منجر به محدود شدن قدرت خان گردد. هرقبیله چندین شاخه دارد ودر قبائیل پرجمعیت تر، این شاخه ها نیز به گروه های دیگر تقسیم شده اند. فرمان سليمان کبريا را بر مي گرد و به سوي کوه قاف، آشيانه ي عنقاي دور پرواز به راه مي افتد، راهي دراز آهنگ و پر حادثه و پر شگفتي، راه زندگي، ديدني ها و گفتني هاي اين راه را به زبان رمز و اشاره و استعاره بازمي گويد.

بیشتر به توطئه ها در دربار ادامه می دهند وگاه عامل جنگ در اولس می شود که حمایت یکی از قبایل دشمن را همراه دارد. وابستگی افغانان درتمام قبایل – به رغم عادت کوه نشینان – به جامعه بیشتر است تابه خان. ازآنجا که هرقبیله برای خود حکومتی دارد، ودر واقع یک جامعه همسودیا کامنویلت را هرقبیله تشکیل میدهد. سکندر مقدونی که یکی از جهانگیران مشهور بود بعد ازینکه حکومت داریوش سوم را سقوط داد وایران را اشغال نمود ظاهرا به بهانه گرفتاری قاتلان داریوش سوم ولی اصلا برای رسیدن به هندوستان طلای ازین گذر گاه مرگ باید عبور میکرد او مدت چهار سال درین معبر جنگید.

شرایطی که قدرت خان به ان وابستگی دارد ، قابل ذکر است. وسعت گنبد در حدود سه هزار و 666 هکتار است که دارای رنگهای مختلفی است که نظر هر بیننده را به خود جزب میکند. • متوسط دمای قله کوه اورست در تابستان منفی ۲۰ و در زمستان منفی ۳۵ درجه سانتی گراد است. این آب گرم پر آب ترین و بزرگترین چشمه آبگرم ایران است که در داخل و مرکز شهر سرعین قرار دارد. نظام حکومتی افغانستان جمهوری اسلامی (متفاوت با پاکستان و ایران) است.براساس ساختار جدید در این کشور ، قوانین این کشور بر اساس تعالیم دین اسلام است.

منابع محلی مستقر در پنجشیر چه میگویند؟ افتادم و بر خاک رسیدم، تو چه کردی؟ به فرمایش حضرت آقا: «ایشان در تعلیم من بذل جهد فرمود و او را بر من حقی است عظیم.»به خداوند سوگند قلم و زبان به ادای شکر محشار نیکی هایی که این مشایخ عظام در حقّ ما نموده اند وافی نیست؛ اگر چه عله العلل و مفیض علی الاطلاق، الله ربّ العالمین استو الحمد لله ربّ العالمین.تالیفات،کتب و رسالههای بسیاری از وی موجود است.

لاجوردیکه در آن بتوان نقاط زر دید و هرچه صافتر و خوش رنگتر و در آن نقاط سفید کمتر باشد، بهتر است. اما شهرت این قله آتشفشانی خاموش به دلیل دریاچه آن است. کاوشهای علمی در سال ۱۳۴۷ شمسی در کنگاور ثابت کرد که معبد آناهیتا تحت نفوذ هنر هخامنشی قرار داشته و بنای اصل معبد آناهیتا چهار ضلعی برپشتهای سنگی ساخته شده است. نمونه یی از اداره و منجمنت اسلامی و افغانی را درجرگه هاییکه در مواقع حساس دایر شده است بر میشماریم. از طرفی ، هرگاه قبیله ، کوچک یا منطقه ان محدود باشد ، سران بخشها – بزرگ وکوچک – غالباء درجرگه جمع می شوند وتمام قدرت اولس متحد میگردد ، چنان که خان نمی تواند ان را زیرا اداره وخواست خویش دراورد.

رقص ملی افغانستان یا اتن که دارای قدمت طولانی بوده و یکی از عنعنات مردم افغانستان میباشد. درتابستان هوای مناطق هموار نسبتأ خشک وگرم میباشد. به صورت عمومی مناطق مرکزی و شمال شرقی افغانستان هوای سرد ونواحی شرقی وجنوب غربی هوای نسبتأ گرم دارند. همچنان صنایع دستی مثل: قالین و گلیم بافی، کرباسی بافی، برک بافی، نمد مالی و غیره رواج دارند. کوههای مشهور افغانستان عبارتند از: هندوکش، سپین غر، کوه بابا، کوه سلیمان، سفید کوه، تیربند ترکستان و غیره. برخی براین باورند که اسکندر مقدونی، در محل پیوستگی رودهای پنجشیر و غوربند، شهری بهنام اسکندریه ساخت تا پایگاهی برای حملهٔ سپاهیانش به کوهستانیها باشد(دوپری، ۲۷۸).گویا سپاهیان وی در گذر از پنجشیرو کوههای هندوکش، دچارسرماوکمبود آذوقه شدهاند، ولی سرانجام ازآنجا گذشته، وشهربزرگ بلخ راگشودهاند.

پدرداماد برای عروس اینده اش تحفه ای می فرستد وازان پس ان دو نامزد شمرده میشود. ولی پس از مدتی که با حرارت عرایضی کردم با کمال تعجب دیدم اعليحضرت چیزی نمیفرمایند. پس بهتر است اول به مطالعه پیدایش وکیفیت کنونی این جوامع همسود بپردازیم. درانان مدیریت وریاست خان درجهت خیرخواهی مردم است وبی گمان این عقیده با مفهوم پدرسالاری امیخته است بازهم برداشت نخستین که بیان شد قوی تر است . دارای خان که امکان داشتن خدمه ومحافظان را فراهم می سازد ومی تواند با پرداخت حقوق به بزرگان اولس فرمان دهد ، نیز از عوامل افزایش قدرت اواست.

دیدگاهتان را بنویسید