پیغمبر(ص) فراریان را ملامت مى کرد

در فاصله کمتر از ۵۰۰ یاردی محل کشتی، دهکده ای وجود دارد که اوزون گیلی نام دارد و پایین تر از آن بر روی نقشههای بسیار قدیمی، محلی به نام نیسیر یا نسیر مشاهده میشود. از جنوب و شمال یا افغانستان و قرقیزستان و از خاور و باختر به چین و ازبکستان مرز مشترک دارد. از آنجایی که دو کره هنوز با هم در جنگ هستند مشخص کردن یک مرز رسمی بین آنها تقریباً غیر ممکن است.

خط رسمی تاجیكستان خط سریلیک می باشد که در آسیای مرکزی به دستور شوروی در دو مرحله الفبا تغییر یافت. اعزامشوندگان به اورست قبل از سفر، حدود دو ماه را دور از خانه میگذرانند و در این مدت، تلاش میکنند تا بدن خود را با فشار هوا در ارتفاعات بالا و همچنین دمای هوای مشابه دمای قله اورست تطبیق دهند. وادی فرغانه و دیگر ارتفاعات به وسیله کوه های اطراف از هوای قطبی حفظ می شوند. در کوه های پامیر آب و هوا قطبی نیمه خشک است و هوا به طور موثری منطبق با ارتفاعات تغییر می کند. البته کمی آب و خشکی هوا در اکثر مناطق ایران به ویژه همزمان با ورود آریایی ها مشکلات فراوانی را در امر کشاورزی و اقتصاد برای جامعه آریایی به وجود آورد .

جامعه افغانی، به دلیل تاثیرپذیری از نهاد خانواده روستایی و عشیره ای، تعهد و تقید فوق العاده شدیدی نسبت به دین و مذهب داشته؛ خرافه باورهای سنی غلط در آن به شدت رواج داشته و عموم مردم در فقر و جهل به سر می برند.تنها %30 افغانها با سواد هستند که %18 از مردان و %5 از زنان را در بر می گیرد. 90 درصد مردم تاجیکستان پیرو دین اسلام هستند که تقریبا 85 درصد آنها مسلمانان سنی حنفی و پیرو ابوحنیفه بوده و 5 درصدشان شیعه اسماعیلی هستند و البته 1 درصد از جمعیت کل نیز شیعیان اثنی عشری هستند.

جمعیت اندکی ارتدکس، یهودی، زرتشتی و بهایی نیز وجود دارد. اسکندر بیک در مورد خصوصیات اخلاقی او می نویسد: “در حسن خلق و اوصاف حمیده اش از خوض رود اندکی از بسیار در دیباچه اظھار نمی توان نھاد ریاض آمال ارباب قلم و اصحاب فضل و کمال از رشحات کلک گھربارش مخضر و شاداب است و ارباب قابلیت و استعداد در ظل رأفت و امتنان آن صاحب دولت مسرور و کامیاب”.در مورد این کھ چرا بھ وی “خلیفھ سلطان” می گفتند اقوال متفاوت است.

برای اینترنت میتوانید از نمایندگیهای شرکتهای مخابراتی تاجیکی یک سیمکارت و فلاش مربوطه را خریداری کنید و بعد از اتصال به یو اس بی کامپیوترتان از آن استفاده نمایید. این هتل درون یک باغ بزرگ و سرسبز قرار گرفته و هنگامی که به آن وارد می شوید روحتان پالایش خواهد شد. نخست اينکه اين حادثه در شهر «افسوس» واقع شده و اين غار در نزديکى آن قرار داشته است. غار اصحاب کهف در اردن : غار اصحاب کهف در نزدیکی پایتخت اردن، یعنی شهر عمان و در نزدیکی روستای «رجیب» واقع است. اسماعیل سامانی به زبان و فرهنگ ادبیات فارسی علاقه بسیاری داشته و در این عرصه کوشیده است.

سرعت اینترنت ۱۲۸ کیلوبایت در ثانیه (به صورت واقعی و سرعت خوب) و حجم ۱ گیگابایت میباشد و قیمتش برای یک ماه ۵۰ سامانی یا ۱۰ دلار میباشد و قابل شارژ میباشد. این هتل دارای امکاناتی نظیر اتاق سرگرمی برای کودکان، اینترنت پر سرعت، اتاق کسب و کار، استخر و رستوران های خوب می باشد. بودجه پیش بینی شده برای سال ۲۰۰۶، درآمد بودجه ۱ میلیارد ۴۸۴ میلیون سامانی برآورد شده که بیش از ۴۰ میلیون سامانی کسری بودجه دارند که امیدوارند از محل کمک ها و وامهای خارجی تامین گردد. اسم بانه را از کلمه ای کردی به اسم بان که به معنای بام می باشد گرفته اند، زیرا این شهر در سال های گذشته محل استقرار سربازان بوده است.

دلیل نام گذاری آن این بوده است که در این محل دوشنبه بازار برگزار می شده است. در این دریاچه هیچ نوع ماهی زندگی نمی کند و آب آن نیز نسبتا کمی خنک است. زبان تاجیكی امروزه جای زبان روسی را كه به طور عام در تاجیكستان استفاده می شد، گرفته است. به جای خالی تو ! آب آشامیدنی، دفترچه بیمه، تلفن همراه، داروهای عمومی، پاور بانک، وعده غذایی سبک یا میان وعده، لباس نخی و خنک، کارت شناسایی، چراغ قوه، هدلامپ، کلاه آفتابگیر، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی، کوله پشتی، کیسه زباله و کفش پیاده روی از جمله لوازم و وسایل ضروری هستند که باید در هنگام سفر با خود به همراه داشته باشید.

اگر کفش مناسب پای شما باشد پایتان در داخل آن کاملاً راحت است. مؤسسه تاریخ و باستانشناسی و مردم شناسی احمد دانش دارای موزه است که برخی از آثار به دست آمده در پنج کنت، در آن نگهداری میشوند و کتابخانه آن شامل مجموعه نفیسی از کتابها و اسناد تاریخی است. کوهستان ها، رودخانه ها و مناظر طبیعی بکر و دست نخورده کشور تاجیکستان چشمان هر گردشگری را به خود جذب می کند.

به آثار باستانی دست نزنید، حتی کوچکترین تماس دست میتواند باعث آسیبرسیدن به آثار شود. این ابیات را مردم پنجشیر منتسب به حکیم توس و شاهنامه میدانند در حالیکه در شاهنامه نیامدهاست اما افسانهٔ بالا در آثار علما و شعرای کهن پنجشیر مکرر آمدهاست. ”غار ميرملاس” که در کوه سرسرخين کوهدشت نخستين غاري که بر روي ديوار آن که قسمت هايي از آن نيز فرو ريخته است، رنگين نگاره هايي را يافتند.

مسافرانی که قصد سفر به این شهر را دارند لازم است بدانند که هتل های زیادی در شهر دوشنبه وجود دارد که می توانید بنابر بودجه ای که در نظر دارید یکی از آن ها را انتخاب کنید. کوه تفتان قلههای زیادی داردکه «چهل تن» نام قلهی آتشفشانی آن است. مهمترین گفتههای داریوش در کتیبه بیستون چنین است: معرفی داریوش و گستره شاهنشاهی او؛ داستان شورش گئومات و فرونشاندن آن؛ داستان سرکوب شورشهای گوناگون در سرزمینهای عیلام، بابِل، ماد، پارت، پارس، ارمنستان و مرو؛ تأکید بر راست بودن مفاد سنگ نبشته بیستون؛ مبرّا دانستن داریوش از پلیدی و دروغگویی و تبهکاری؛ درخواست از آیندگان برای نگاهداری کتیبه؛ دعا برای حافظان آن و نفرین بر آسیب زنندگان.

به این گونه که از گردنه باد باید به سمت راست حرکت کرد. خوانده شده اند. واژه تاجیک که گونه های پیشین آن تازیک یا تاژیک است، در آغاز معنی عربی داشته است. این گونه تنها در استان لرستان وجود دارد و به این لحاظ از ذخایر ارزشمند ایران زمین است. این تعبیر چندان دور از حقیقت نیست زیرا كه در حدود شهر دوشنبه قصباتی موسوم به سهشنبه و چهارشنبه نیز وجود داشت.بر اساس منابع تاریخی دوشنبه از لحاظ سكونت به قرن 17م. و وجود قلعه آن در تاریخنامههای ابتدای قرن 18م. برمیگردد.

دیدگاهتان را بنویسید