کوههای آتشفشانی ایران

یک کپسول سایز کوچک هم درون اینها جا می شود. شد، ديگر چيزي آن صحنه را روشن نميکند؛ لذا هر کسي نور خودش را به همراه خودش ميبرد، کسی که کافر است اصلاً نميداند کجا برود، چون اصلاً نور ندارد، نور را انسان از همين جا ميبرد. به هر تقدير چون دست ما خالي است قرآنی حرف ميزنيم ولي مثل مغنی فکر ميکنيم مثل سيوطي فکر ميکنيم، راهي ندارد. تابلوی «بگرام» را میبینم و دوست دارم از زندان آن دیدن کنم، اما راننده میگوید باید مجوز داشت و دیگر مثل آن اوایل رفتن داخل آن آسان نیست.

خاشرود: از نشیب سمت جنوب سیاه کوه سرچشمه گرفته به طرف جنوب جریان پیدا می کند، عرض این دریا در نواحی فراه 108 متر و عمق آن یک متر است در تابستان آب آن خیلی کم بوده ولی در زمستان عبور از آن ممکن نیست. با آنهم آب این دریا هیچ وقت خشک نمی شود و جریان آن خیلی تند است. در بالاي کوه احد محلي است با نام مهراس ، جايي که در دل کوه آب باران در آن جمع شده و حوضي طبيعي به شمار مي آيد. خط اول آن از بزرگراه شهدای صفه تا گردنه باد با طول ۱۸۵۰ متر و ۵۰ کابین ۴ نفره که امکان بازدید از بام اصفهان را برای بازدیدکنندگان فراهم میآورد و مناظر کوه صفه نظیر قلعه شاهدژ، دیدنیهای اطراف شهر و تنگه گردنه باد از جاذبههای طبیعی این مسیر به شمار میرود و خط دوم آن از گردنه باد به سمت قله شاهدژ با طول ۶۵۰ متر و ۶ پایه میانی می­باشد.

فرماندار شهر چون سکه دسیوس بدید گفت که او در شمار «یاران» و از زمان دسیوس است زیرا افسانهٔ ایشان را در انجیل خوانده بود. موسی (ع) در تمام سال هایی که در حال هدایت قوم بنی اسرائیل و مبارزه با فرعونیان و رواج توحید و یکتا پرستی بود، به تبلیغ دین ابراهیم خلیل الله (ع) می پرداخت و پیرو آیین ایشان بود و خود کتاب آسمانی نداشت. آنها یک مقدار انداز (مالیه) می دادند ودرهنگام لشکر کشی های شاه یک قطعه عسکر سوار راعزام می کردند. محمد حسین جعفریان در رابطه با پیام احمد مسعود مرتبط با ترک مخاصمه نیز گفت: احمد مسعود برای نشان دادن حسن نیت خود اعلام کرد که هر چه شورای علمای افغانستان امر کردهاند حاضر به انجام آن بوده و در همین راستا حاضر به ترک مقابله نظامی با طالبان است ولی طالبان اعلام کردند که دیگر فرصت مقاومت پنجشیر برای مصالحه تمام شده است.

قسمت اعظم این سرزمین متعلق به تاجیکستان و قرقیزستان و مابقی جزء افغانستان و پاکستان است. افغانستان با آبهای گرم از طریق پاکستان حدود ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد و ارتفاع نقاط مختلٿ آن از سطح دریا از ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ متر اندازهگیری شدهاست. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر است و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. در کوهپایههای شمالی جنگلهای بلوط و شمشاد دیده میشود. غار ، شامل دو قسمت جنوبی و شمالی است که قسمت شمالی آن وسیع تر است . در این بخش، جبههٔ شمالی البرز سرسبز و جبههٔ جنوبی آن خشک است.

ما داستاننویسان به این ترتیب میخواهیم بگوییم که «ما علیه آنها» وجود ندارد ــ «دیگری»، در حقیقت، برادر یا خواهر من است. الان در سيره حضرت اين کتاب هم هست که وجود مبارک حضرت به خدا عرض کرد: پروردگارا بررسي اعمال امت مرا به خودم واگذار کن که من نزد انبياي ديگر شرمنده نشوم! نام و سبک معماری آن نشان میدهد که در اواخر دوره ساسانی و احتمالا در دوره خسرو دوم، پرویز ساخته شده است. گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد نیز نشان میدهد که سنگهای قیمتی افغانستان، قبل از تراش دارای ارزش مجموعی سالانه پنج میلیون دالر است و این ارزش، میتواند بعد از استفاده فنی و روشهای مناسب استخراج، به مرز صد و شصت میلیون دالر در سال افزایش مییابد.

﴿كُلُّ شَيْءٍ هالِكٌ إِلاَّ وَجْهَهُ﴾؛ وجه خدا و فيض خاص خدا مصون است؛ منتها فيض خدا گاهي به صورتهاي برتر در ميآيد که آن صورتهاي برتر نشان ميدهد اين کوهي در کار نبود، آنچه ما ميبينيم وجه خدا است و گرنه کوهي در کار نيست يا ﴿كَالْعِهْنِ الْمَنْفُوشِ﴾ است يا ذرّات پراکنده است يا سراب است. اما در سوره مبارکه «ذاريات» به جمع قسم ياد کرده است، فرمود: ﴿وَ الذَّارِياتِ ذَرْواً﴾ قبلاً در همين سوره مبارکه «ذاريات» در جريان آيه ۴۲ اين بود که ﴿مَا تَذَرُ مِن شیءٍ أَتَتْ عَلَيْهِ إِلَّا جَعَلَتْهُ كاَلرَّمِيم﴾ اين باد تند که ميآيد اگر به چيزي بوزد او را نرم ميکند، اينجا نفرمود «و الذّاری» فرمود: ﴿وَ الذَّارِياتِ﴾ «حاملات»، «جاريات»، «مُقسّمات» در جريان ذاريات و اينها گفتند اين باد مادامي که متحرک است تحول و کثرتی ايجاد ميکند ميشود «ذاريات» و گرنه خود باد اگر از جايي باشد اثر سوئي يا اثر حُسني ندارد، ولی درباره مقسّمات براي اينکه روشن کند آن کثرتی که در ذاريات است در ابرهايي که حامل بار سنگين است و اموري که جاري مي شود به وسيله آن ابرها، اينها رهبري فرشتهها را به همراه دارد يا بالا سر دارند؛ لذا مقسّمات را به صورت جمع ذکر کرد؛ اما در اين گونه از موارد به جبال سوگند ياد نکرد، به کتب سوگند ياد نکرد، به بيوت سوگند ياد نکرد، به سقوف سوگند ياد نکرد، به بهار سوگند ياد نکرد همه اينها مفرد هستند؛ البته ميتوانند جنس باشند که شامل کثرت هم بشود و تنوينهايی که برای ﴿كِتابٍ﴾ و (مَسْطُورٍ﴾ و ﴿رَقٍّ﴾ و ﴿مَنْشُورٍ﴾ و اينها هست، گفتند تنوين براي تفخيم و تعظيم و امثال آن است.

يعني به زمين و خالق زمين، به آسمان و خالق آسمان، به نفس و خالق نفس، اينها تطوّرات سوگند است، اين موجوداتي که متقن و امثال آن هستند و جمعي در کار نيست به صورت مفرد قسم ياد ميشود؛ مثل «طور». زمين اطاعت ميکند؛ چيزي بخواهد جلوي اين خَسْفِ زمين را بگيرد ﴿ما لَهُ مِنْ دافِعٍ﴾ در حوزه خلقت؛ سوم بيرون از حوزه خلقت هم که چيزي نيست، درون حوزه خلقت هم که سپاه و ستاد الهي هستند، خود آن مخلوق هم که مأمور است جز اطاعت کار ديگري ندارد، فرمود: ﴿يَوْمَ تَمُورُ السَّماءُ مَوْراً﴾ مثل دود يک تحوّل و تموّجي دارد، حرکتي دارد، مگر دود چگونه است؟

اگر بخواهد آبروي کسي را حفظ بکند او «ستّارالعيوب» است و طرزی آبرو را حفظ ميکند کسی که کنار انسان ايستاده است، هيچ خبری ندارد، اگر مسئله رؤيا حلّ شود، تمثيلی که در بعضی از روايات مرحوم کلينی در جلد هشت کافی نقل کرد، توجيه شود، اين رؤيا يک بيانگر خوبی است از صحنه بعد از مرگ؛ منتها در واقع عالمِ خارج اين گونه است. طرزي سخن فرمود که پيغمبر(صلّی الله عليه و آله و سلّم) و مؤمنان در امن باشند، نفرمود «انّ عذاب الله لواقع»، به هر حال «الله» اسم جامع است اختصاص به کسي ندارد؛ اما وقتي وجود مبارک حضرت را مخاطب قرار ميدهد ميفرمايد: ﴿إِنَّ عَذابَ رَبِّكَ لَواقِعٌ﴾ يعني کساني که در تحت تدبير آنها هستي، تحت ربوبيت آنها هستي رسالت او را به عهده داری ما يقيناً عذاب ميکنيم؛ يعنی شما و پيروان شما از تعذيب الهي مصون هستيد: ﴿إِنَّ عَذابَ رَبِّكَ لَواقِعٌ﴾ هيچ چيزي نميتواند جلوي عذاب الهي را بگيرد ﴿ما لَهُ مِنْ دافِعٍ﴾ نه موجودي خارج از حوزه خلقت ميتواند، نه در داخل خلقت؛ خارج از حوزه خلقت چيزي نيست تا جلوي تعذيب الهي را بگيرد.

شيء ديگري که بخواهد جلوي تعذيب الهي را بگيرد و دفع کند آن هم نيست، نه در داخل نه در خارج! محمدی صفه رابخشی از ماهیت شهروندی اصفهان اعلام کرد و گفت: باید حقوق شهروندی در رابطه با صفه رعایت شود و از سویی دیگر نیز باید توجه داشته باشیم که ما حبس کردن و حصار صفه هیچ سودی به جامعه نمیرسانیم. سخنگوی آتشنشانی اصفهان از گرفتار شدن یک جوان ۱۷ ساله در کوه صفه خبر داد. برچيده شدن اينها با چند طايفه است؛ بعضي از طوايف را انسان ميتواند بفهمد برخي از تعبيرها و طوايف، فهم آن بسيار دشوار است؛ مثلاً سؤال کردند: ﴿وَ يَسْئَلُونَكَ عَنِ الْجِبالِ﴾؛ خدا اين کوها را در قيامت چه ميکند؟

مدت پنج سال در این سمت خدمت کرد و بعد ریاست فرهنگ شهرهاى بابل و انزلى و چند بخش فرهنگ تهران را به عهده داشت. در ابتدای فیلم میبینیم که گری تریس لوگان مارشال به همراه همسرش آشا توسط چند فرد دستگیر میشوند و پس از اتفاقی که رخ میدهد گری فلج میشود. چند روزی گذشت تا اینکه فکری به ذهن خان پایین کوه رسید مردم را جمع کرد و به آنها گفت: ما باید قنات درست کنیم. گنبدهای نمکی جاشک از شمال شرقی به سمت جنوب غربی امتداد دارند.

1-توف هاي شيشه اي دره هزار، توف تراكيتي جنوب قله دماوند، توف شيشه اي شمال دماوند و توف شيشه اي پوميسي رينه. نعمت الله یزدانی در گفتوگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد فتح زمستانه و پیوسته قله دماوند از 4 جبهه اظهار داشت: برای نخستین بار در ایران، قله دماوند در فصل زمستان از 4 جبهه فتح شد. 60-70 سال قبل مهری زرافشان اولین زن ایرانی بود که توانست اولین صعود زمستان را بر روی قله دماوند و از گرده آلمانی های علم کوه به نام خود ثبت کند. پسر خان با همین حرفها توانست مردم دهکدهیش را قانع كند و مسیر آب به طرف پایین رود را ببندد.

حالا اگر بنا شود با صاعقه با شهابسنگ با سيل و مانند آن؛ نظير طوفان نوح(سلام الله عليه) بنا شد با خود آب قومي را تعذيب کند، اين آب، عصيان ندارد و اطاعت ميکند. مرحوم کلينی در همان جلد هشت کافی نقل میکند که بشر اوّلی میخوابيد، ولی خواب نمیديد، بشر اوّلی خيلی ساده بود؛ مثل اينکه قابيل هابيل را کشت و اين نعش برادر در دست او ماند، نمیدانست چه کار کند، اين سادگی بشر اوّلی بود.

مرحوم کليني در جلد هشت کافي يعني روضه کافي نقل ميکند که بشر اوّلی میخوابيد، ولی خواب نميديد، رؤيا نداشت. تا او فهميد بدن را بايد در زمين دفن کرد، بشر اوّلی اين گونه بود. پرسش: در بعضی از روايات ذکر شده که برخی از اهل بهشت اهل جهنم را سرزنش میکنند؟ پرسش: در فارسی به اين معناست؟ آسمان فرمود اينطوري ميشود، اين مجموعه راه شيري و نظام شيری، ﴿يَوْمَ تَمُورُ السَّماءُ مَوْراً ٭ وَ تَسِيرُ الْجِبَالُ سَيرًْا﴾ کجا ميشود را آن آيات ديگر مشخص کرد که ﴿فَكانَتْ سَراباً﴾ در اين روز وای به حال کسي که آيات الهي را در دنيا تکذيب کرده است: ﴿فَوَيْلٌ يَوْمَئذٍ لِّلْمُكَذِّبِين﴾.

فرمود من اعمال امت تو را خودم به عهده ميگيرم که حتی آنها نزد تو شرمنده نشوند، اين کار ذات اقدس الهی است. بیایید برای این زوج آرزوی خوشبختی کنیم و برایشان به خاطر همه چیز از جمله شجاعتشان انرژی مثبت بفرستیم. پاسخ: بله همين حق است؛ اما اين حق را ما خيال ميکنيم که برای ما است و در و ديوار است و برای آن است، آن که حق است آن را نميبينيم ما سنگ و گِل را ميبينيم. پرسش: شما قبلاً فرموديد که خداوند عالَم را به حق آفريده ؟ پرسش: در بحث صحرای محشر هم به همين اطلاق میشود؟

در همین شرایط، نام چامولونگما برای قرون متمادی در میان تبتیها و نپالیها رایج بود. آنچه بی هیچ اغماضی از اذهان برون می تراود و بر زبانها جاری است نمایندگان تاکنون برای این دیار ره آوردی دندان گیر به ارمغان نیاورده اند بلکه فرصتها نیز از کف برده اند. همگی از پیشنهاد حمید خوشحال شدیم و در مورد صعود به بام ترکیه نظر می دادیم که اگر محقق می شد، این اولین صعود برون مرزی گروه کوهنوردی ام اس سنتر بود. در ادامه مقاله در نشریه جهان شیمی فیزیک توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه می گردد. اما برای به تصویر کشیدن نموداری مطابق واقعیت از ساختار دنیای ارواح از تشبیه استفاده می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید