کوههای البرز شرقی

به پاس گرامیداشت از خدمات کوهنوردان و یاد و خاطره درگذشتگان این ورزش روز کوهنورد در تقویم های ملی و بین المللی قرار داده شد. چیزی بین یک مستند کوهنوردی و یک فیلم حادثه ای. روز ملی کوهنورد برابر با ۲۹ مهرماه و روز جهانی کوهستان و کوهنوردی مصادف است با ۱۱ دسامبر. کوهستان عرصه بی کران هنرنمایی خالق بی همتاست. هنگامى که سالهاى زیادى از عروج پسر مریم، علیهم السلام، مى گذشت و هنوز جهان متبرک به قدوم مبارک پیامبر اسلام، صلىالله علیه وآله، نشده بود، در عهد دقیانوس، در میان جامعه پرفتنه و اجتماع عصیان گر که دستورات پیامبر خدا را فراموش کرده و از دین خدا رویگردان شده و سر بر آستان بتها فرود مى آوردند، جوانانى در خفا ایمان خود را حفظ کردند و با تحمل سختی ها و مشکلات فراوان بر عهدى که با خالق یکتا بسته بودند وفادار ماندند و از شربت لطف الهى سیراب گشتند.

این کوه بر خلاف زیبایی شگفت انگیزش به عنوان یکی از کوه های آتشفشانی خطرناک شناخته می شود و از آنجا که از دهانه این کوه نیز دود غلیظی خارج می شود، زمین شناسان به گردشگران توصیه اکید می کنند تا از این کوه دور شوند. کوههای گنو ، شب و گاوبست از مهمترین ارتفاعات این کمربند در شمال خلیج فارس هستند . رقص ملی افغانستان یا اتن که دارای قدمت طولانی بوده و یکی از عنعنات مردم افغانستان میباشد.

قسمت های اصلی آتشفشان شامل دودکش (به عنوان مجاری برای عبور مواد مذاب و رسیدن آن ها به سطح زمین است)، دهانه (واقع در انتهای دودکش)، مخروط، سوزن و یا گنبد است. برای آنکه گازهای گوگردی قله اذیتتتان نکند میتوانید از اسکارف یا شال برای بستن دهان و بینیتان استفاده کنید. پس از اینکه در سال ۱۸۴۹ میلادی (۱۲۲۸ خورشیدی) کوه نور بهدست لرد دالهوسی، فرماندار کل هند افتاد، او تصمیم گرفت این الماس را همراه با تاریخچه رسمی آن برای ملکه ویکتوریا بفرستد. بعضی از مدلها دارای رگولاتور هستند که حرارت یکسانی را در طول عمر کپسول ایجاد می کنند که باعث می شود مناسب ارتفاع بالا باشند.

روایت رایج این است که نادرشاه میخواست این الماس را که پادشاه مغول آن را در عمامهاش جا داده بود، صاحب شود، ولی در رد این روایت گفته شده کوه نور قطعه جواهری نبود که که شاه محمد آن را با سهلانگاری و بدون محکمکاری در عمامهاش پنهان کرده باشد و نادر شاه بتواند با زیرکی آن را بدزدد. محمدکاظم مروی، مورخ ایرانی گفته پادشاه مغول نمیتوانست این جواهر را در عمامهاش پنهان کند زیرا در آن موقع این سنگ گرانبها، زینتبخش گرانبهاترین و نفیسترین مبلمانی بود که تاکنون ساخته شده یعنی تخت طاووس شاه جهان که از پادشاهان گورکانی هند بود.

ورود ايشان به حوزه نجف زماني بود که حوزه در اوج شکوفايي علمي و معنوي به سر مي برد و استوانه هاي بزرگ فقاهت و عدالت بر کرسي تدريس تکيه زده بودند و حضور آن بزرگان خود فرصت مناسبي را فراهم آورده بود که آن فقيه والامقام مباني فقهي خويش را هر چه بهتر تقويت و استوارتر سازد. محصول سال ۲۰۱۸ و برنده اسکار در بخش مستند سازی. در سال ۱۸۲۹ اولین فاتح آرارات، «فردریش پراووت» پس از دو بار شکست، آرارات بزرگ را فتح کرد.آرارات از دید زمینشناسان و باستانشناسان هم کوه مهمی است و هرساله محققان زیادی از کشورهای آلمان، انگلیس و روسیه به کاوش در این کوه میپردازند.

در واقع بیشتر گردشگرهایی که به تماشای این الماس در برج لندن میروند از کوچک بودن آن تعجب میکنند، به ویژه هنگامی که آن را با دو قطعه الماس بزرگتر کولینان (معدن الماس در افریقای جنوبی) که در فاصله کمی با کوه نور به نمایش گذارده شدهاند، مقایسه میکنند. در واقع هیچ کدام از الماسهای هند از معدن استخراج نشدهاند بلکه در رسوب بستر روخانههای بیآب، کشف شدهاند. پس از اینکه نادرشاه افشار در سال ۱۷۳۹ میلادی (۱۱۱۸ خورشیدی) هند را فتح کرد، هر ۳ قطعه الماس به عنوان غنایم جنگی از هند بیرون آورده شد که اوایل قرن ۱۹ میلادی و پس از آورده شدن کوه نور به پنجاب اهمیت آن آشکار شد.

آنا در طول ۱۹ روز روی این دیواره به خاطر این صعود درون پرتالج زندگی می گذرانند. پرندگان نیز در این ناحیه از تنوع چشمگیری برخوردار هستند. هوای داخل باد کنک گرم تر می شود و به همین دلیل مولکول هایش از یکدیگر فرار کرده و دورتر می شوند. نواحی ساحلی شمال و جنوب کشور اختالف دما کم تر است. درّه اش عمیق تر… این فیلم به بازگو کردن زندگی مسنر از دوران کودکی تا صعود به بلندترین کوههای دنیا می شود. بد نیست بدانید که اورست، بلندترین نقطه کره زمین هم نیست.

پیادهروی تا رسیدن به کوه هم جذاب خواهد بود؛ چون از میان کوههایی رنگی عبور میکنید و خاکی زیر پایتان نقش میبندد که رنگهایی عجیب و جذاب دارد. فیلم به صعود این دو نفر در یکی از سخت ترین قسمت های ال کاپتان به نام داون وال می پردازد. بر این اساس، بایستی این سیصد نفر که از خواص حضرت هستند، نیز دارای عمرهای طولانی باشند و تا اکنون نیز در قید حیات بوده و پس از حال نیز به زندگی ادامه دهند، تا زمان ظهور فرا رسد .

با توجه به طبیعت بکر کوهدشت و آبوهوای معتدل آن، تولید عسل طبیعی مرغوب و انواع عالی روغن حیوانی که در کنار مزه بسیار مطبوع، دارای خواص درمانی نیز هستند، در کوهدشت رونق بسیاری دارد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مکان در نزدیکی مراکزی مانند رستوران آولی و فروشگاه زنجیره ای شهروند چیذر و مرکز خرید سانا و امامزاده علی اکبر و دفتر سفیر ۷ کامرانیه شمالی قرار گرفته است.

از بسیاری از لحاظ حق این است که مسنر را می تواند پادشاه کوهنوردی دانست. این قلعه در قله «سیله» از کوه «هیزم آباد» کوهدشت واقع شده است و آثار آن نشان می دهد که مصالح ساخت این قلعه بزرگ از سنگ تراش خورده و ملاط بوده است. پنجشیر در دورهٔ صفاریان یکی از مراکز ضرب سکهٔ این دولت بود. کاظم فریدیان در سال 1386 اولین کوهنورد ایرانی بود که موفق به صعود قله کی 2 شد. واقعیت: دانستن اینکه کوه نور در چه تاریخی و در کجا پیدا شده ممکن نیست، به همین دلیل این الماس جواهری پرمعما شده است.

دیدگاهتان را بنویسید