کوههای البرز مرکزی

معرفی داریوش از زبان خود او، دودمان هخامنشی، چگونگی اعاده پادشاهی به هخامنشیان، شیوه حکومت داریوش، مرگ کمبوجیه، طغیان گئوماتا و کشته شدن او در پاییز ۵۲۲ ق م، شورش و طغیان در بسیاری از سرزمینها و سرکوبی آنها و اعاده نواحی بسیاری که از فرمانبرداری سر باز زده بودند، پیروزیهایی که در نوزده نبرد نصیب داریوش شدهاست و از جمله پیروزی مهم و دشوار بر سکاها، چگونگی استقرار آرامش و امنیت در امپراتوری پهناور، رد ادعاهای یاغیان ضدحکومت، هشدار نسبت به دروغگویی، دفاع از راستی و راستگویی، دعای نیک در حق کشور و مردم، سپاسگزاری داریوش از یاریهای اهورامزدا در غلبه بر معارضان و بازگشتن صلح، اندرز به شاهان آینده و کسانی که کتیبه بیستون را میخوانند، نام کسانی که در غلبه بر گئوماتا از داریوش پشتیبانی کردند و اشاره به انتشار متن کتیبه در سراسر قلمرو هخامنشی به خط میخی و سه زبان پارسی باستان، بابلی و ایلامی.

بسیاری به سوی احد گریختند و برخی نیز به هر سوی که توانستند فرار کردند. این گنبد از بزرگترین، فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه به شمار میآید و بهعنوان تنها اثر طبیعی ملی استان بوشهر، در سال ۱۳۸۸ به ثبت رسید.عکس از گوگلمپ (عکاس: Omid M) کوه نمک با دارا بودن چشماندازهای زیبای زمینشناسی، انواع سنگهای مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آنها، آبشارکوهها و آویزههای نمکی نهتنها چشم هر بینندهای را مینوازد، بلکه بهترین محل برای محققان علاقهمند به علم زمینشناسی است. ولی مسیر به دلیل پیچیدگی میتوانست به راحتی هر لحظ گم شود و مدت فرود به طول انجامد.

موقعیت رشته کوه تلخاب در شمال غربی روستای ده نمک و نزدیک به شهرستان گرمسار و در مختصات طول جغرافیایی 52 درجه و 29 دقیقه و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 22 دقیقه واقع شده است ارتفاع این کوه 2290متر است . موقعیت رشته کوه کرجه در شمال روستای ده نمک و در مختصات طول جغرافیایی 52 درجه و 48 دقیقه و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 25 دقیقه واقع شده است ارتفاع این کوه 2750 متر و در فاصله حدود 40 کیلیومتری شمال روستا قرار دارد جهت خود کوه شمال شرقی به جنوب غربی میباشد در دامنه غربی کوه پوشش گیاهی غنی و متنوع و همچنین انبوه درختان مشاهده میگردد .

موقعیت رشته کوه سراسیاب در شمال غربی روستای تاریخی ده نمک و در سمت شهرستان آرادان و در مختصات طول جغرافیایی 52 درجه و 50 دقیقه و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 21 دقیقه واقع شده است ارتفاع این کوه 1375متر و تا شهرستان گرمسار حدود 45 کیلیومتر فاصله دارد جهت خود کوه شرقی به غربی میباشد .نزدیکی کوه به روستا از یک سو و پوشش گیاهان آن از سو ی دیگر منجر به تردد و ایجاد کشاورزی در اطراف زمین های آن شده است . هیئت کوهنوردی وصعودهای ورزشی شهرستان بوشهر طی برنامه ای یک روزه،در تاریخ جمعه دهم دی ماه۱۳۹۵، باشعار”حفاظت ازمحیط زیست یک وظیفه همگانی است” ودرجهت صیانت وحفاظت ازجاذبه های دیدنی استان و همچنین اشاعه فرهنگ وشعار حفاظت از محیط زیست اقدام به برگزاری برنامه ای همگانی جهت بازدیدازجاذبه های کوه نمک دشتی در جنوب استان نمود این برنامه که بااستقبال ۷۰ …

رود پنجشیر از کوهستان هندوکش و نزدیکی گذرگاه انجمن سرچشمه میگیرد و به سوی جنوب شرقی جریان مییابد. به گزارش «تابناک باتو»، گنبد نمکی دشتی در استان بوشهر و در نزدیکی روستای گنخک در فاصله 64 کیلومتری جنوب شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و درکیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و در 144 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان قرار دارد، از جاذبه های اکو توریستی بسیار جذاب استان بوشهر و یکی از بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید.

لایه های زیرین ته نشین که قسمت و بخش های پایینی ته نشین نمک را شامل می شود، در شکل های ساختمانی شکل داده شده و چین خورده ودر جنوب در حال ریخته شدن می باشد. این ته نشین ها متشکل از دو بخش می باشند: توده ی بالایی ته نشین و لایه ی پایینی ته نشین. ماشین های بزرگ و غول پیکر از طریق راهروها و حفاری هایی که توسط معدن چی ها به وجود می آیند، وارد لایه های زیرزمینی شده و با کارکردهای مختلف شروع به استخراج نمک می کنند.

فعالیت های ساختاری کوه های کارپات باعث شد تا لایه های نمکی تشکیل شود، آنها را از زمین جدا کند و آنها را حداقل کیلومترها به سمت شمال تغییر مکان دهد. کوه بیستون یک مکان تاریخی و باستانی است که در شهر بیستون در کنار راه باستنانی و کهن کرمانشاه به همدان در فاصله حدودی 30 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده و یکی از معتبرترین آثار باستانی جهان است. اگر واقعیت را بخواهیم، باید بدانیم که نواحی بکر و زیبا در اطراف تهران بسیار زیاد هستند، اما این که چرا متوجه آنها نمیشویم، به این خاطر است که وقتی در یک جاده با خودرو حرکت میکنیم، هیچ گاه به این فکر نمیافتیم که در همین طول مسیر اگر به یک فرعی یا یک مسیر خاکی وارد شویم، به نواحی بکر و زیبایی خواهیم رسید که غیر قابل تصور است که چنین جایی در نزدیکی تهران بوده است.

در معرفی قله های البرز مرکزی به معرفی شاخص ترین قلل بالای 4000 متر خواهیم پرداخت. معرفی گنبد نمکی جاشکگنبد نمکی جاشک کجاست؟ این گنبد نمکی به دوران نخست زمین شناسی تعلق دارد، اما همچنان بکر هستند. یکی از مهمترین امور مذکور مسئله ایجاد و نگهداری شبکه های آبیاری بوده که این نقش دولت تا عصر حاضر نیز تداوم یافته است.همچنین جلوگیری از تهاجمات اقوام و گروههای مهاجم بویژه چادرنشینان که حضور و تداوم آنها و تضادشان با جامعه شهری و روستائی یکی از موضوعات و خصوصیتهای تاریخ ایران است از عهده قدرتهای محلی و پراکنده بر نمی آمده است.

این افراد اگر با استناد به دروغهای تاریخی چیزهایی در رابطه با واقعه منطقه افشار شنیدهاند، من خودم در همان تاریخ در آنجا حضور داشتم و حوادث را برای دنیا گزارش کردهام و به زودی و در سالگرد احمد شاه مسعود واقعیت های ماجرا را برای اولین بار تشریح خواهم کرد. مسعود تنگستانی به خبرنگار ایسنا گفت: مرکز زمین لرزه امروز بوشهر در حوالی شهر کاکی در شهرستان دشتی بوده است. معاون سیاسی فرماندار دیر در استان بوشهر گفت: در پی زمین لرزه 5.9 ریشتری در 3 کیلومتری “کاکی”، دود سفید از کوه نمک روستای جاشک از توابع استان بوشهر بلند شده است.

مجموع این عوامل سبب شد که بیشتر مسلمانان صحنه نبرد را رها کرده و به سمت قله کوه احد بگریزند. روایات موجود در باب علت پیدایش نخستین شهر مادی(یعنی هگمتانه)حاکی از آن است که این شهر در پی تشکیل اولین نهادهای اداری – سیاسی در کشور و به سبب ضرورت وجود سکونتگاهی جهت استقرار نهادهای مذکور و کارگزاران آن توسط (دیااکو)بنیانگذار شاهنشاهی ماد ساخته شد.همچنین شهرهایی مانند: پاسارگاد و پارسه(تخت جمشید)توسط شاهان هخامنشی و شهرهایی مانند:هتره تیسفون و دارابگرد توسط شاهان پارتی احداث شدند. از طرف ديگر بيشتر سيستمهاي فشار به صورت پرفشار هستند كه سبب ميشوند هواي سرد در روي دريا جهت شمالي يا شمال شرقي پيداكند.

صورت آن معبد ـکه معبد خدای خالدی (Khaldi)در موصصیر باشد ـ بر روی یکی از بارلیف های قصر سارگن در خورساباد (Korsabad) یافت شده نام خدای آرالز (Aralez)که از بین النهرین در اورارتو تصور کرده بود، در آثار مورخان ارمنی و کلاسیک همچون موسی خورنی یا موسِس خورِناتسی و پاوستوس بوزاند نیز آمده است. اشکال انحلالی نمک به صورت متنوع در این گنبد ایجاد شده است . این گنبد نمکی در دل کوه جاشک، در نزدیکی انتهای شمالی آن، جا خوش کرده است و مرتفعترین قسمت کوه را تشکیل میدهد. در فاصله ۳ کیلومتری شمال باختری بخش سیاهو ، گنبد نمکی سیاهو واقع شده است و بخش اعظم آن را نمک تشکیل داده است و غارهای نمکی آن بسیار طولانی است .

بسیار ضعیف و ناتوان شد. در مقابل مخالفان میگویند به هیچ وجه تسلیم نخواهند شد. این جاده شما را به کوهپایههای گنبد میرساند. در اطراف این کوهستان مناطق سرسبز و بسیار زیبایی وجود دارد. البته بیشتر لایههای سازنده کوه آهکی است که از میان کوه نمک سربرآورده و از پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار است. البته زیبایی این کوههای نمکی بیش از آنچه که گفتیم است. اگرچه تمام این گنبد نمکی شگفتانگیز و زیباست، اما منحصربهفردترین بخش آن آبشار جاشک است. معدنچی های ماهر و خبره در این امور می توانند با یک نگاه به نمک متوجه نوع و تفاوت آن شوند اما این کار برای توریست ها و گردشگران سخت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید