کوه احد – ویکی حج

طبق برنامه قبلی ساعت ۳۰ دقیقه بامداد همگی بیدارشده و برای صعودی دلنشین آماده می شدیم و ساعت ۱:۳۰ بامداد به سمت قله زیبا و پوشیده از برف آرارات حرکت نمودیم. از ارتفاع ۴۸۰۰ متر یخ و برف و چند یخچال دایمی است که اگر شرایط جوی نامناسب باشد عبور را سخت می کند و از آنجا که بخت با ما یار بود وضعیت جوی بسیار صاف و آرام بود و نوید صعودی موفقیت آمیز به ما می داد.

این زمان بود که جناب دلنوا همنوردان را دچار سورپرایز نمودند با مهیا نمودن آتش و جوجه کباب! صبح پس از سرو صبحانه در رستوران ساحلی هتل مریت، برخی از همنوردان به دریاچه رفتند و برخی دیگر گردش در شهر را ترجیح دادند. ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به کمپ ۱ رسیدیم و پس از نیم ساعت استراحت به سمت بیس کمپ رهسپار گشتیم. وارد گمرک (حدود) مرزی ترکیه شده و بعد از دو ساعتی معطلی (به علت قطعی اینترنت ترکیه) از مرز رد شدیم. شاخه جنوبی آلپ – هیمالیا از طریق جنوب ترکیه وارد ایران شده و کوههای زاگرس را تشکیل می دهد و به سمت جنوب شرق امتداد می یابد.

چون شرف الدوله وارد بغداد گردید و برادرش صمصام الدوله را از عراق بیرون کرده خود برآن مستولی شد. آن گاه به بغداد رفت و تا پایان عمر در نظامیه تدریس کرد. ایشان به من گفت: پس از تخریب بنای عظیم مشهد حمزه و صحابه در احد، زمین اطراف مقابر حصاری نداشت و مکرر دیده شد سگهای ولگرد آن وادی، از روی قبور رفت و آمد میکردند. پس از آن به اصفهان رفت و از محفل درس اساتید بزرگ و فرهیخته آن دیار استفاده های فراوان و شایانی برد. استاد بزرگ یکی از بزرگان نهاد دادگستری ایران در ۱۲۶۰ تولد یافت.

در این مطلب ۵۵ تصویر زیبای از کوه های جهان و ایران به همراه لینک های خواندنی در اینباره ارایه شده اند. طول این توده سنگی ۵۵ کیلومتر می باشد. به طوری که از آثار اورارتو وکتیبه های آشوری در وصف ساخته های آنان برمی آید، هنر و صنعت اورارتو در ساختن معابد و قصرها و تزیین آنها با مجسمه های سنگی و اوانی زرین و سیمین و مفرغین ملهم از سبک و شیوۀ بین النهرین بوده است.

خب همه ما این داستان را میدانیم؛ اما آیا کوه بیستون همان بیستونی است که فرهاد آن را با تیشه زد؟ فرهاد تراش ،اثری که در جهت غربی حجاری و نقش برجسته مشهور داریوش بر سینه کوه بیستون دیواره ای عظیم به ارتفاع تقریبی ۴۵ متر و عرض حدود ۲۰۰ متر حجاری شده که مربوط به دوره ساسانیان است . مشهورترین ادای احترام به این کوه زیبا را می توان در آیات مربوط به قرن هشتم یامابه آکاهیتو و مجموعه آثار چوبی از مناظر فوجی توسط هوکوسای در اوایل قرن نوزدهم مشاهده کرد.

در پایان ضمن تشکر فراوان از مدیریت باشگاه کوهنوردی اسپیلت جناب آقای ذبیح الله حمیدی که با پیگیریها و همانگی های خود، امکان این صعود زیبا و با شکوه را فراهم آوردند، برای ایشان و باشگاه کوهنوردی اسپلیت آرزوی روزهای درخشان و پر افتخار را دارم. اگر قصد سفر به این شهر را دارید، می توانید در هر جای دنیا که باشید به راحتی از طریق سایت مستر بلیط اقدام به خرید بلیط مورد نظر خود کنید. در سال ۱۳۷۷ش، و در سفر سید محمد خاتمی(رئیسجمهور سابق ایران) به واتیکان این مجموعه تلویزیونی توسط وی به پاپ ژان پل دوم(رهبر کاتولیکهای جهان در آن زمان) هدیه شد.

وی از شاگردان ابوطالب هارونی بود و از او روایت کرده است. این طرز معماری بسیار ممتاز و چیزی نو در فلات ایران به شمار می رود که عیلامیان و آشوریان از آن اطلاع نداشته اند و فقط این سبکِ بنا خاص کشور اورارتو بوده که پارسیان از آنان تقلید کرده اند. به دوستان عزیزم پیشنهاد میکنم که اگر میخواهند راه رفتن روی ابرها را تجربه کنند یه سری به جنگل ابر شاهرود بزنند. سر گلوله ی نخ را مزدورها و بچیکس هایی که برای کندن علف امده بودند پیدا می کنند ، ونخ انها را تا دهانه ی غار می کشاند ، دختر نجات پیدا می کند ، شب هنگام خرس به خانه می اید و در غار را باز می بیند ، زنش نیست و می بیند که فرار کرده است .

و بعضی خصوصیات در آن معماری وجود داشت که ما می توانیم نظیر آن را در نزد پارسیان در پاسارگاد و تخت جمشید، و همچنین در سرزمین هایی که آنان پس از ترک مرز های اورارتو و پیش از فتح نهایی فارس اشغال کرده بودند، ببینیم. سرپرست ما را با نور سین (Latin name) راهنمای ترک آشنا می کند. از نظر زمین ساخت و چینه شناسی ، رشته کوه البرز به سه بخش باختری ( غربی ) ،مرکزی و خاوری بخش بندی می شود.البرز غربی از رودخانه آستاراچای تا دره سپید رود ،البرز مرکزی از دره سپیدرود تا دره فیروزکوه و رود تالار ،البرز شرقی از دره فیروزکوه تا گرگان رود ومرز خراسان کشیده شده است.هم چنین البرز غربی قسمت مهمی از کوه های تالش را د رمی گیرد .این کوه ها از گردنه ی حیران تا غرب شهرستان هشتپر تقریبا به خط راست به سمت جنوب و بعد از آن به سمت جنوب شرقی امتداد پیدا می کند و در جنوب شهرستان رشت به دره سپیدرود می پیوندد.

در کنار کوه رمات هم دو مسجد هست; یکی در رکن شرقی که گفتهاند حمزه در آنجا نیزه خورده است. این تپه می بایست سابقاً مسکن اُمرا و شاهان پارسی بوده باشد که از آن میان هنوز هم سه ایوان بر جای است. بهتر شده بود را در كابين لودر ( بخاطر گرماي كابين ) گذاشتم و درب كابين را بستم ، هنوز در بالاي پلكان لودر بودم و دستم به دستگيره كه احساس كردم ، باد شديدي به صورتم مي خورد و ناگهان برف با فشار زياد مرا در خود غوطه ور كرد ولي در ارتفاع بالاتري نسبت به بقيه بودم ، چرا كه متوجه شدم ميتوانم يك دستم را حركت دهم و اولين كاري كه كردم اين بود كه جلوي صورتم و مسير تنفسم را باز كردم و سپس تقاضاي كمك كردم تا اينكه توسط دوستان نجات داده شدم .

مشیرالسلطنه یکی ازچند رجالی است که در تاریخ مشروطیت به عنوان سمبل استبداد قلمداد شدهاند، در حالی که او احساسات ملی و مذهبی شدید داشت و تحت تأثیر دوست خود حاج شیخ فضلالله نوری مجتهد برجسته عصر (حاج شیخ فضلالله از اجله علماء و فقهاء عصر مشروطه است و اعلم و افقه بر سایر مجتهدین بود و مجاهدین پس از فتح تهران این دانشمند و مجتهد بزرگ را دار زدند). در کتاب “کشتی گمشده نوح” آمده نام این منطقه به «تمانین» (Temanin) معروف است که به معنی «هشت» است. با حضور در ارتفاعات این منطقه میتوانید از دور شاهد نقش برجسته بیستون، سنگ نوشته بیستون، تندیس هرکول، نقش برجسته اشکالی، پرستشگاه مادی، غار شکارچیان و بقایای شهر پارتی باشید.

بدین ترتیب دیواره های این شیء، شش متر از محوطه اطرافش بالاتر قرار گرفت و برجسته تر شد. دستان او به قدرت بقیه سنگنوردان برجسته نیست، اما توانایی جابه جایی در عضلات لگن باعث شده که بتواند وزن بیشتری روی پاها بیاندازد و مرکز ثقلش را به دیواره نزدیک تر کند. واضح است که دیوار گرداگرد با برجستگی ها و فرورفتگی های خود برای دفاع ساخته شده است. این به معنای آن است که در ازای هر سه نفر که به قله این کوه صعود کرده اند، یک نفر جان خود را از دست داده است.

هنگامی که مأموریت به پایان رسید، در میان عکس های او تصویری جلب نظر می کرد که بیشتر شبیه یک قایق بود تا چیزی دیگر، قایقی بزرگ که بر سینه تپه ای، در فاصله بیست کیلومتری کوههای آرارات آرمیده بود. سپس بدبینی ها به خوش بینی مبدل و این سؤال ها مطرح شد: «اگر این جسم عظیم قایقی شکل به طول یک زمین فوتبال، در ارتفاع ۱۸۹۰ متری کوههای آرارات، کشتی نوح نیست، پس چه چیز می تواند باشد؟ سبیلهایش تابیده و ریشش مستطیلی شکل و به شیوهٔ ریش پادشاهان آشور است که ده طره داشته.

626)، معجم البلدان (56/4)، به شکل «قَردا» آمده است. ۵۹۰ در ساعت۴۰۳ دقیقه صبح تیم ۸ نفره ما حرکت از کمپ ۲ به سمت قله را آغاز نمود. ۵۹۰ ساعت ۴۰۱۰ حرکت به کمپ ۲ را آغاز کردیم و ساعت ۱۰۱۳ دقیقه به این کمپ رسیدیم . ساعت سه بعد از ظهر بود که از وان به سمت خوی حرکت نمودیم. بدنبال این زمین لرزه، ران وایت ادعا کرد که شیء مذکور می تواند باقیمانده کشتی نوح باشد. تلاشها برای مکانیابی آراراتِ مذکور در کتاب مقدس به واسطهی نامها و مکانهای متعدد توقفگاه کشتی نوح در زبانها و سنتهای دیگر پیچیدگی یافته است.

با اینکه سنشان به ٩٢ سال رسیده بود، اما هوش علمیشان محفوظ بود؛ یعنی زمانی که قوانین را برای ما تدریس میکردند، بیش از ۴۵ سال بود که از حوزه نجف به آمل مراجعت کرده بودند، اما همچنان بر مسائل اصولی و خصوص قوانین الاصول تسلط داشته و بهرههای علمیشان از حوزه نجف مشهود بود. مسئول صعود آقای پورفرزین بودند که تجربه های زیادی در کوهنوردی، مخصوصا صعود به قله آرارات داشتند.

از بزرگان پژوهش و علم و ادب بود او در شعر شناسی و مفاخر شناسی شهره بود و تالیف ها و مقالات و سخن رانی های زیادی هم داشته است. در طی مسیر بازگشت با گروه های زیادی از کشورهای دیگر همچون آلمان، انگلیس، آمریکا، هلند و… طی مسیر ضمن گرفتن عکس و دیدن مناظر و دشتهای زیبا، قله نیز پیش رویمان خودنمایی میکرد. در ۲۹ می ۱۹۵۳ ، او به همراه تنزینگ نورگی اولین انسانهایی بودند که پا بر قله اورست نهادند.

دیدگاهتان را بنویسید