کوه بیستون افسانه شیرین و فرهادو معرفی مناطق دیدنی بیستون

زمین شناسان و دانشمندان آمریکایی پنج کوه در این کشور را از خطرناکترین آتشفشانهای فعال در جهان با امکان انفجار شدید میدانند. انفجار آتشفشان آگونگ در این سال نزدیک به ۱۱ ماه طول کشید و بیش از ۱۶۰۰ نفر کشته و ۸۶ هزار نفر بیخانمان در پی داشت. همچنین طبق توضیحی دیگر که بر اساس تعریف به مکان آن است، با ارتفاعی بیش از ۶۰۰ متر از سطح زمین قرار گرفته است که میزان آن از تپه کمتر میباشد و از این رو به آن کوه میگویند. پس از صرف صبحانه و ساعت 10/8 به طرف دامنه کوه حرکت کردیم.

برخلاف انتظار عمومی از گرم شدن زمین در اثر پدیده آتشفشان، تنها در فاصله کوتاهی پس از این پدیده بهدلیل باقی ماندن حجم دود در آسمان و نرسیدن نور خورشید به زمین، مناطق اطراف آتشفشان دچار افت محسوس دما میشوند. در حال حاضر سالهای زیادی از خاموش ماندن آتشفشان سهند میگذرد و هیچ نشانهای از فوران مجدد آتشفشان سهند وجود ندارد؛ البته بهدلیل نقص دانش بشری نمیتوان در مورد آتشفشانهای خاموش بهصورت قطعی نظر داد.

از دیگر کشورهایی که در سالهای اخیر شاهد فوران مرگبار آتشفشان بوده است میتوان کشور فیلیپین را نام برد. از جمله کوه ها و قله های معروف این ناحیه از شمال غرب به جنوب شرق (از سنندج به سیرجان) می توان به : کوههای حسین بک ۳۱۰۰ متر،مجموعه کوههای استان همدان شامل : الوند ، کلاغ لان ،دایم برف ، قزل ارسلان و یخچال را نام برد که همگی بالای ۳۲۰۰ متر ارتفاع داشته و صعود زمستانه آنها بسیار جذاب و زیباست . این کوه واقع شده در شمال غربی و استان اردبیل است که ارتفاع آن چیزی در حدود ۴۸۱۱ متر میباشد.

در فوران آتشفشانی این کوه در سال ۱۹۴۴، شهرهای پمپیی، هرکولانیوم، نوکرانیوم، اوپلونتیس و استابیا زیر گدازههای آتشفشانی مدفون شدند و تا به امروز نیز به همان شکل از آنها نگهداری شده است. کوه «کانلاون» آتشفشان فعال دیگر فیلیپین است که در سال ۲۰۱۶ با فوران دود و خاکستر فعالیت خطوط هوایی گذری از اقیانوس آرام را دچار مشکل کرد. کوه های آتشفشانی به هنگام فوران آتش می توانند جزو خطرناک ترین پدیده های طبیعی قرار بگیرند. در کوه «ماکوشین» نیز آخرین بار در سال ۱۹۹۵ میلادی، فوران آتشفشان اتفاق افتاد.

برای تمام وعده های غذایی در کوه از کنسروهایی که از ایران برده بودیم استفاده می کردیم. اقيانوس هاي سرد ساحلي از نظر منابع غذايي غني هستند. با وجود اینکه این کوهستانها از ارتفاع نسبتن زیادی برخوردار هستند اما در شمار نواحی سرد کوهستانی نیستند . آن حضرت به کسانى که وى را مى دیدند، اجازه تـکـذیب شایعه را نداد، شاید به این منظور که دشمن دست از تعقیب مسلمانان بردارد.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید تا به حال اطلاعات دقیقی از این آتشفشان فعال به دست نیامده است، اما قلههای آن از بخارهای دی اکسیدی سرشار است. از آنجا که محل درگیری در سمت غرب رمات بوده، بدیهی است او باید توجه به مسیر حرکت گروهی از سربازان دشمن داشته باشد که ممکن است از غرب به سوی شرق و سپس از شمال حرکت کرده و از مضیق میان رمات و اُحد بگذرند و بر قرارگاه و یا سپاه مسلمانان یورش برند.

لذا قریش به اهداف خود نرسید و مسلمانان تجربه اندوختند که باید تابع رسول خدا باشند و نافرمانی نکنند تا عنایت الهی مشمول حال آنها بشود. ابن ابی الحدید می افزاید: وامّا راویان و مورّخان شیعه معتقدند که از صحابه در نزد رسول خدا ثابت نمانده است مگر شش نفر: علی، طلحه، زبیر، ابودجانه، سهل بن حنیف و عاصم بن ثابت و بعضی از مورّخان شیعه هم نقل کرده اند که از صحابه؛ اعمّ از مهاجر و انصار چهارده نفر ثابت ماندند و ابو بکر و عمر را از این چهارده نفر به شمار نیاورده اند. حتی نقل شده که کار به جایی رسید که فقط امیرالمؤمنین (ع) با رسول خدا (ص) باقی ماند و همه گریختند.

تا آن تاریخ وزیر خزانه محمد ولی خان نصرالسلطنه به وزارت خزانه منصوب شد. عرض این رشته بین 100 تا 150 کیلومتر بوده و فشردگی کوهها در منطقه مرکزی بیشتر به چشم می خورد. این منطقه زراعی که اکنون بنای آتشنشانی و در پشت آن نخلستانها قرار دارد و در یک سمت آن احد، سمت دیگر آن کوه سلع و مزارع اطراف مسجد قبلتین و سمت سوم آن راه سیدالشهدا واقع شده، منطقهای است که یک نامش «جُرف» و نام دیگرش «عرض» است. زائرانی را که قصد رفتن به داخل شعب، به سمت غار داشتند، باز میگرداند.

برخی پشت کوه قاف را مسکن فرشتگان، برخی کُنام اَجِنِّه و گروهی سرزمین زر و سیم و مُشک هم دانستهاند. در ماه جوزا و سرطان برفهای این کوه ذوب شده و چراگاه خوبی برای کوچی ها است. بیشتر بخوانید: بهترین مناطق و مکان ها برای پیک نیک اطراف تهران کجاست؟ کشور اندونزی کوههای آتشفشان زیادی دارد که در حال حاضر زیر رصد کامل قرار گرفتهاند تا در صورت بروز حادثه بتوانند به سرعت مناطق اطراف را تخلیه کنند.

ارزیابی میزان سهمگین بودن آتشفشانهای معروف جهان بهسادگی ممکن نیست و حجم این حادثه طبیعی در حدی است که دانشمندان بهسادگی قادر به تفکیک میزان خسارتهای وارد شده در نقاط مختلف جهان و مقایسه آنها با یکدیگر نیستند. «کثب» به معنای تجمع و قرب آمده; یعنی به گونهای مجتمع و نزدیک به دشمن. نام تفتان در زبان فارسی به معنای مکانی گرم است و همان طور که در ابتدای مطلب مطالعه کردید، در گروه کوههای فعال قرار دارد. در زبان آرامیِ ترگومهایِ یهودی و در سریانی «کوههای آرارات» به «توره قَردو» ترجمه شده است.

مهمترین و مشهورترین اثر باستانی در این محوطه نقش برجسته و «کتیبه داریوش» بزرگ است، نگارهها و سنگنبشتههای بیستون با سه خط و بیش از ۱۲۰۰ سطر تاریخ گویای دورانی طولانی مربوط به نخستین سال فرمانروایی داریوش اول در سال (۵۲۲ پیش از میلاد) از زبان خود اوست. محل داستان شهری کوچک و باستانی در مکزیک به نام کواوهناهواک و زمان روز جشن مردگان سال 1938 است. روزنامه گاردين در فهرست مشكل فهم ترين كتابهاي ادبيات دنيا از اين رمان نام برده است. ابرهای سفید گفته شده را در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از این کوه هم میتوان مشاهده کرد که منظرهای واقعی از یک کوه آتشفشان فعال را برای شما پدید آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید