کوه بیستون (نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ، مجسمه هرکول، فرهاد تراش و)

شهرستان سرعین در دامنه های کوه ساوالان(سبلان) در 30 کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار گرفته است که شهرت جهانی دارد. ارتفاعات موجود در شهر سرعین همان ارتفاعات ساوالان (سبلان) می باشد که که در شهر سرعین هم خودنمایی می کند. نمکهای موجود در این دره با ظرافتی خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته و دارای ابعاد متفاوتی هستند. مساحتی حدود 1400 کیلومتر مربع در پیرامون این کوه، از مواد آتشفشانی پوشیده شده اند و طبق شواهد موجود اینطور به نظر می آید که کوه بزمان جدیدترین آتشفشان ایران است که دهانه آن 500 متر قطر دارد و از قطعات بزرگ گدازه تشکیل شده است.

لازم به ذکر است آب های معدنی این شهرستان با خاصیت درمانی آن شهرت جهانی دارد. ورگهسران روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان سرعین، بخش مرکزی، دهستان آبگرم قرار دارد. کلیشم، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. این آبگرم در مركز شهر سرعین واقع شده است و جریان آب به صورت دایمی و متغیر در فصول مختلف است، بودار و رنگ آن كمی مایل به سبز پستهای است و مزه آب هم كمی ترش میباشد.

اگر قصد دارید با خودروی شخصی به بازدید از گنبد نمکی جاشک بروید لازم است بدانید که این مجموعه فاقد پارکینگ میباشد. و اگر جسم کشتی نوح است، آیا طوفان نوح واقعاً بوقوع پیوسته است؟ اما روش دوم استخراج به روش روباز و البته با مطالعه دقیق و را اگر درنظر بگیریم معدن نمک میتواند دراین منطقه بعنوان مثال منطقه A یا حتی منطقه B را مشخص کند. البته لازمبهذکر است که در دوران پهلوی، آن را به بهیستان و بهیستون نیز نامیدند که امروزه آن را فقطبا همان نام بیستون میشناسیم.

در مورد نام پنجشیر دو نظر وجود دارد. ۵۰۰ متر قبل از خروجی آزادراه قم و گرمسار یک خروجی در سمت راست قرار دارد که برای رفتن به معدن بینظیر کوهدشت کهن میبایست وارد آن شد. حضرت نوح نیز هر یک را در یک طرف از کشتی کوبید. این خرمی بیش از هر چیز وامدار رود خروشان گاماسیاب و چشمه باستانی همیشه جوشانِ بیستون میباشد. برای همین تعداد زیادی از افراد به این محدوده سفر میکنند و به صورت گروهی کنار برکه نمک به مدیتیشن میپردازند تا به پاکسازی جسمی و روحی و کسب آرامش خودشان کمک کنند. دیدن شکلهای عجیب با رنگهای باورنکردنی از بلورهای نمک نیز یکی دیگر از انگیزههای افراد برای سفر به این منطقه خاص است.

در سفر به این منطقه میتوانید بازدید از کاروانسرای ده نمک را نیز در برنامه بگنجانید. دره جنگلی زیبا و دیدنی ایردموسیكه از نزدیكی های سرعین شروع شده وتا روستای نوران كشیده شده با چشم اندازی بسیار زیبا، نهرها و چشمه سارها، چمنزارهای انبوه، باغات میوه، قابلیت ویژه ای جهت گردشگری و استراحت و تفریح دارد، این محیط یکی از کانون های مورد علاقه و استفاده سرعین و گردشگران سایر نقاط و دوستداران طبیعت می باشد. پس از گذشت مدتی که ساکنان این منطقه به شهر خود بازگشتند منطقه ای کاملاً ویران و نابود شده را مشاهده کردند.

مبدا صعود این قله از روستای حسن جون طالقان می باشد که پس از پیچ و تابهای بسیار، عبور از رودخانه و سایر موانع به سمت قله امتداد می یابد. در سمت غرب سرعین تپه ای طبیعی وجود دارد که در زیر این تپه، غاری با ورودی های متعدد قرار گرفته است. گویند که طالب زمانی که به درگاه جهانگیر می رفت از این افیون استفاده کرده و هنگام حضور در پیشگاه جهانگیر، در اثر آن دچار اختلال حواس شده و نتوانست در مقابل بخششها و التفات شاهانه کلمه ای بر زبان آورد.پس بعید نیست که شاعر پراستعدادی چون طالب، به خاطر اعتیاد به افیون دچار مرض اختلال حواس شده است.

اما در گوشه و کنار این منطقه گیاهانی از جمله قیج، گون و گیشدارا به چشم میخورد. از آب آن برای درمان بیماری های چشم استفاده میكنند. جالب است بدانید که این کاروانسرا هنوز هم یک مرکز اقامتی به حساب میآید و امروزه از آن بهعنوان اقامتگاه بومگردی استفاده میکنند. این حجم از نامگذاری بر روی یک اثر ملی شگفتآور است! در میانه این نقش، یک کتیبه صفوی نیز به چشم میخورد، که باعث مخدوش شدن آن شده است. کوه فوجی که اغلب دارای برف است به عنوان نماد و نشان ژاپن شناخته میشود، و در یک روز صاف می توان آنرا از فاصله یک صد کیلومتری مشاهده کرد.

این تصمیم سبب شد که عبدالله بن ابىّ به همراه سیصد نفر (یک سوم سپاه اسلام) از جنگ خودداری کرده و به خانههایشان بازگردند. طول این پل حدود 150 متر و عرض آن نزدیک به 7 متر می باشد. روستای لاطران یکی از روستاهای دامنه سرسبز سبلان نزدیک شهر توریستی و بسیار زیبای سرعین که با چشمه های آبگرم معروف ۳ کیلومتر فاصله دارد که هرساله در ایام نوروز و تابستان هزاران عاشق دلباخته طبیعت را به تماشای خود فرا می خواند.

دولت ترکیه در یکم نوامبر 2004، کوه آرارات و طبیعت اطراف آن را به عنوان 35 اُمین پارک ملی ترکیه اعلام کرد. دره ورنیاب یکی از مکان های بکر جهت استفاده از طبیعت آن بخاطر نزدیکی به شهر توریستی سرعین در بهار و تابستان در اختیار گردشگران می باشد. حتما نکاتی رو برای استفاده بهتر و یادگیری بهتر رعایت کنید. مجتمع آبدرمانی سبلان به عنوان بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه با امكانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچههای آبگرم تحت فشار (جكوزی)، سونای خشك و بخار، دوشها و وانهای انفرادی متعدد، خدمات پزشكی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پاركینگ اختصاصی و سایر امكانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانیهای دنیا درداخل شهر سرعین واقع شده است.

از طرف ديگر بيشتر سيستمهاي فشار به صورت پرفشار هستند كه سبب ميشوند هواي سرد در روي دريا جهت شمالي يا شمال شرقي پيداكند. این مجتمع دارای سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای زنان و یك استخر عمومی برای مردان)، چهار واحد سونای خشك، دو واحد سونای بخار، حوضچههای آب سرد، دوشهای آب سرد و گرم ، چند واحد حوضچه تحت فشار (جكوزی)، بخش فیزیوتراپی با امكانات مجهز، بوفه، رستوران و سالن های انتظار است. زیربنای آن هفت هزار مترمربع و در دو طبقه مجزا جهت پذیرایی و سرویس دهی برای مردان و زنان احداث شده است.

بازدید از آرامگاه بابا کوهی نیازمند حدود دو کیلومتر سربالایی و کوهنوردی است و صعود آن به افرادی که مشکلات تنفسی، قلبی یا زانو دارند، توصیه نمیشود. جنگجویان طالبان از مناطقی که ادعای تصرف بر آن را داشتند و ویدئوهای آنرا منتشر کرده بودند یا فرار کردهاند یا کشته شدهاند و فعلا جبهه مقاومت در مسیر پیروزی گام برمیدارد. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، درگیری های شدیدی در ولایت پنجشیر میان شبه نظامیان طالبان که قدرت را در کشور به دست گرفته اند و نیرو های جبهه مقاومت پنجشیر از سر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید