کوه های آتشفشانی ایران

هرچه در مسیر غار رو به جلو حرکت کنید بر ارتفاع سقف غار افزوده می شود. کوه قاف مکان چشمه آب حیات نیز ذکر شده و در ادبیات کنایه از دورترین نقطه جهان است.پیشینیان کوه قاف را میخ زمین میدانستند. از آنجایی که چشمه ای در آن مکان وجود دارد، خروج آب از این چشمه و رسوب شدن مواد محلول آب چشمه با وجود پوشش گیاهی باعث تشکیل سنگ تراورتن (سنگ توفا) می شود و به دلیل جریان داشتن رودخانه این غار تشکیل شده است. اسباب و مقدمات تحصيل فرزندش را خود مهيا مي ساخت و زحمات و دشواري ها را بر خود هموار مي کرد تا طلبه نوجوانش فقدان پدر را احساس نکند و با خيالي آسوده راه پيشرفت و ترقي را بپيمايد.

سرزمینی با طبیعتی استثنایی و چشم نواز و فرهنگی غنی و چند هزار ساله با گویش دلنشین که در طی هزاران سال کمترین تغییر را به خود راه داده است. بلندترین و چشم نوازترین آبشار تنگه به آبشار شیرز شهره است و با غرور و طراوت از بلندای صخره خود را به زمین می کوبد. تنگه چیزی در حدود 5 کیلومتر طول دارد و هرچه به انتهای آن نزدیکتر می شوید صخره ها پرشیب تر می شوند. غار پل خدا در منطقه ی دیدنی تنگه ی شیرز درست در مرز استان های کرمانشاه، ایلام و لرستان واقع شده است.

یکی از این پل ها که در محدود شهر کوهدشت و در حوالی روستای سرطرهان، جایی که ایلام و لرستان سیمره را به اشتراک می گذارند ساخته شده، پل سی پله است. پل سی پله بر روی رودخانه سیمره ساخته شده و بر طبق یافته های باستان شناسی متعلق به دوران ساسانی است. دیوارهای صخره ها به مرور زمان و بر اثر فرسایش شکل و شمایل خاصی پیدا کرده اند و گاه به حالت پله پله در آمده اند لابه لای این صخره های هزاررنگ درختانی زیبا همانند بلوط، چنار، انجیر وحشی و گلابی کوهی بر لب رودخانه روییده اند و سرسبزی از سر و روی صخره ها بالا می رود.

بدینگونه غزوه اُحُد در جهت شمال شرقی شهر و در دامنه جنوبی کوه احد رخ داد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «لطیف پدرام» رهبر حزب کنگره ملی افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری روسی «تاس» از آمادگی نیروهای مقاومت پنجشیر برای مذاکره با طالبان در تاجیکستان خبر داد. تا به اینجا با داستان جالب این غار توسط این مقاله و سایت تریپ ادوایزر آشنا شدی و مطمئنا هنگامیکه به قشم در قالب تورهای مسافرتی زمینی یا هوایی با فارا گشت سفر میکنی دیدار از آن برایت لذت بخش تر میشود.

طایفه ها سال هاست با دامدارای و کشاورزی در پهنه وسیع سرطرهان روزگار می گذارند و گاهی در گشت و گذارتان در پهنه وسیع سرطرهان چشمتان به گله های رمه ها و چوپانان سرطرهان نیز خواهد افتاد. وجود سیمره خروشان و چند رودخانه دیگر در پهنه استان لرستان سبب شده تا پل های فراوانی در طول تاریخ در لرستان ساخته شوند. کوهدشت جادوی تاریخ و طبیعت لرستان است و درست در غرب این استان زیبا جاگرفته است. در غرب استان لرستان شهری زیبا قرار دارد که تاریخی بلندبالا دارد. از آن جا که وي زني لايق و مسئوليت شناس بود با از دست دادن همسر دانشمند خود ضعف و سستي به خود راه نداد بلکه به خوبي از عهده مسئوليت خطير تربيت تنها يادگارش برآمد و در رشد فکري و تعالي روحي او اهتمام ورزيد.

غار میرمالاس تنها نگاره های چند هزار ساله لرستان نیست اگر سری به هومیان بزنید باز نگاهتان به نقش و نگارهای چند هزار ساله خواهد افتاد. اگر به کاوش های باستان شناسانه علاقمندید و یا به دنبال مقاصدی زیبا و منحصربفرد برای طبیعت گردی هستید و یا آب و هوایی مطبوع را جستجو می کنید، کوهدشت مقصد مناسبی برای شماست. کوه قاف مکان چشمه آب حیات نیز ذکر شده و در ادبیات کنایه از دورترین نقطه جهان است. از طرف دیگر فوران آتشفشانها کره زمین را خنک کردهاند و در طول زمان جزایر زیادی را نیز به وجود آوردهاند. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت،با گذشت 24 سال از افتتاح بیمارستان 120 تختی امام خمینی(ره)، همچنان حفرههای درمانی سلامت شهرستان کوهدشت را آزار میدهد، بهطوری که برخی از بیماران مجبور هستند برای درمان با رنج فرسنگها راه به شهرهای دیگر بروند.

اکنون پرسش اين است که نيروهاي تيرانداز مستقر در بالاي کوه رمات، بايد کدام منطقه را حفاظت مي کردند و با تيراندازي خود، مانع از نفوذ دشمن از کدام ناحيه مي شدند؟ فتوای وی در کتب فقهی متأخرین نقل شده است. وی از این محل با نام باپتانا در ناحيه کامبادنا یاد و تصاویر کندهکاری شده را به الهه سمیرامیس نسبت میدهد. اگر جاده کوهدشت به اسلام آباد غرب را پیش رو بگیرید و به سمت دهستان بلوران بروید، چشمتان به دامنه های چشم نواز زاگرس و دشت های وسیع در مجاورت جنگ های بلوط کهنسال بلوران خواهد افتاد که با آب و هوایی مفرح تفرجگاه بسیاری از مردمان منطقه است.

وارد منطقه ای خوش آب و هوا میشویم که میشود عکسهای قدیمی احمدشاه مسعود را روی در و دیوار آن دید. کوههای جغتای در شمال سبزوار ، کوههای چهل تن در شمال کاشمر و تربت حیدریه ، رشته ارتفاعات بین طبس و کرمان شامل کوههای نیزار ، کوه مرغوب و کوه پلوار ، رشید کوه در جنوب دشت کویر ، کوه دربید در شمال شرق یزد و کوه یخ آب در جنوب دریاچه نمک از مهمترین رشته کوهها و ارتفاعات پراکنده ایران مرکزی محسوب می گردند . جنوب مدینه همان قباست; جایی که رسول خدا ـ ص ـ در وقت هجرت از مکه به مدینه از آن ناحیه وارد مدینه شدند.

سیمره نبض زندگی در این دره را متلاطم تر کرده است و بر زیبایی و سرسبزی اش افزوده است. سارگن پس از سفر جنگی که در 713 به اورارتو کرده در کتیبه های خود از آبادانی و ثروت و فراوانی و سرسبزی کشور اورارتو و شهر های حصاردار وبنا های زیبا و با عظمت و رودها و قنات های معموره و استخرها و باغستان ها و رزستان های آن شرح ممتعی نگاشته که حاکی از تمدن درخشان آن مردم است.

پيوسته اين کسالت در شدت و ضعف بود تا آن که در تاريخ هشتم شوال 1391 به پيشنهاد بعضي از ارادتمندان و با تفأل به قرآن کريم جهت توسل به ساحت مقدس حضرت معصومه عليها السلام به قم عزيمت نمودند و پس از معاينات اوليه در بيمارستان آيت الله العظمي گلپايگاني بستري گرديدند و تحت معالجه پزشکان متعهد قرار گرفتند. وي گفته است: پس از تخريب بناي عظيم مشهد حمزه و صحابه مدفون در احد، زمين اطراف مقابر حصاري نداشت و مکرر ديده شد که سگ هاي ولگرد آن وادي، از روي قبور رفت و آمد مي کردند.

در منابع تاریخی آمده است: طلحة بن عبیداللّه از صحابه و یاران معروف رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز در جنگ احد جانفشانی ها نمود و مجروح گردید. نامش را به نام پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم « محمد » نهادند تا به برکت نام آن حضرت، منشأ حرکت سازنده و حيات بخش در جامعه آينده گردد. از آيت الله کوهستاني نقل شده که فرمود: « من و شيخ محمد مهدي درزي، پدر مرحوم حجت الاسلام آقاي درزيان ( امام جمعه فقيد بهنمير ) در مدرسه سقاي بابل هم مباحثه بوديم. المونس فی نزهه اهلالمجلس.رسالهٔ قواعدی چند در معرفت هر حرکت و قوسی.

به هر حال بر اساس فسیل های حیوانی مربوط به کرتاسه کهدر رشته کوه شمالی مشخص شده اند ، سنگ آهک های رشته جنوبی را مشکل بتوان به تریاس مربوطدانست چون آنها خیلی مشابه با سنگ های آهکی کرتاسه در رشته شمالی بوده و در یک منطقه مجاور هم می باشند. در مسیر چشمه های گوارایی بی دریغ تعارف می کنند که بیایید و بنوشید و هر چقدر می خواهید ببرید برای سلامتی و کلیه و کبد مفید است. در این اواخر گروهی از ناسا آمریکا با وسایل اشعه لیزر توانستند معادن عمق کوهها و زمینهای افغانستان را کشف عکسبرداری و تثبیت تقریبی نمود.

خاک سرخ هرمز آن قدر محبوب است که معمولا آن را با این تام می شناسند؛ اما جالب است بدانید در کنار این سرخی هرمز، سفیدی هم به خوبی مشاهده می شود. سراسر سرزمین لرستان به داشتن قدمتی بالا و تاریخی بسیار غنی و فرهنگی اصیل شهره است اما در این میان کوهدشت یکی از شهرهایی است که آثار این قدمت و دیرینگی به وفور در آن یافت می شود. این قلعه مهرتاییدی بر اهمیت استراتژیک این سرزمین در روزگار باستان و قدمت اقامت بشر در این سرزمین است. مایون نیز یکی از فعال ترین کوه های آتشفشانی جهان است که در جزیره فیلیپین قرار دارد.

یکی از زیبایی های شگفت انگیز این غار چکنده ها و چکیده های چند ده متری و قطور است که در طول هزاران سال شکل گرفته اند. این چکیده ها و چکنده ها به دلیل شکل و شمایل ایستاده ای که دارند بیشتر شبیه بت هایی به نظر می رسند که در تمدن های باستانی پرستیده می شده است و به همین دلیل این غار به غار بتخانه شهره شده است. این غار در نزدیکی روستای قرعلیوند قرار گرفته و به دلیل رسوبی بودنش، درب ورودی غار کمی تنگ است.

دیدگاهتان را بنویسید