کوه های آتشفشانی ایران

آیه ۱۴۲ سوره مبارکه اعراف به بخشی از زندگانی حضرت موسی (ع) (رفتن به کوه طور ) پرداخته است که در این مطلب به صورت تفصیلی به آن خواهیم پرداخت. برخی احتمال دادهاند که مقصود از طور سینا، مجموعه ای از کوهها بوده است و وقایع مختلف طور سینا، در مجموعه این کوهها رخ داده است نه یک کوه خاص.همچنین بنابر اعتقاد برخی محققان، استفاده قرآن از دو تعبیر «سیناء» و «سینین» اشاره به همین نکته دارد؛ زیرا یاء و نون در انتها کلمه دلالت بر کوچک بودن دارد و طور سینین در واقع بخشی از طور سیناء است.امروزه در جنوب صحرای سینا، کوهی به نام کوه سینا وجود دارد که در نزدیکی دِیر کاترین مقدس قرار گرفته است.

قرآن یک بار از تعبیر “طور سینا” استفاده کرده و در آن به درختی که درآنجا رشد میکند و روغن میدهد، اشاره کرده است. نام حضرت موسی صد و سی و شش بار در قرآن آمده است و به بخش های مختلفی از زندگی ایشان نظیر تولد، پیامبری، دعوت فرعون به یکتا پرستی و … اگر از شلوغی های مرکز شهر اصفهان فاصله بگیریم و راه مان را به سمت بلوار شهدای صُفه کج کنیم، به تفرجگاهی ناب و جذاب می رسیم که در میان مردم با عنوان کوه صُفه شناخته می شود. مطابق روایات سنتی ادیان ابراهیمی خداوند شریعت را آنجا به بنیاسرائیل عطا کرد.

خداوند کناره راست آن کوه را به بنی اسرائیل وعده داده بود که بدانجا مسکنشان دهد. ساعت 15/18 اتوبوس به طرف تهران حرکت کرد. پس خانواده خود را متوقف کرد و گفت؛ می خواهم به طرف آتش بروم تا پاره ای آتش را به سوی شما بیاورم. من می خواهم به کوه طور بروم تا احکام شریعت را برایتان بیاورم. نزد آنها جائی مشهور است که بالای آن کلیسائی به نام کاترین ساختهاند و گویند «ژوستی نین» امپراطور روم اولین بار بنای آن کرده است.

من از همین حالا برای پاییز و بهارم برنامههایی دارم، ولی اینها مستلزم شرایط مالی است. وی با تاکید بر اینکه طبیعت و همه زیباییها باید در راستای آرامش روحی جامعه باشد و چنانچه سلامت روان پشت میلههای زیست محیطی محصور بماند خیلی شرایط خوشایندی را به ذهن متبادر نمیکند، اضافه کرد: راه صفه و هیچ روزنه طبیعتی نباید به روی انسانها بسته شود. خطر شور شدن اراضي در سواحل دريا به علت برداشت بي رويه از آبهاي زير زميني نيز وجود دارد البته در سواحل درياي مازندران به علت شرایط آب و هوايي مرطوب امكان تجمع املاح محلول در دشت هاي ساحلي بسيار محدود است ولي تجمع نمك در سواحل خليج فارس و درياي عمان در جنوب كشور با توجه به شرايط آب و هوايي بشدت گرم، تبخير بالا و نزولات جوي اندك از طرف دريا بطرف ساحل رو به افزايش است.

برسر سهراهی عظیمی در البرز مرکزی قرار گرفته است که از یک سو به قله خلنو، سوی دیگر به قله سینهزا و سوی سومش به قله نرگسها میرسد. اورارتوـ چنانکه از کتیبه های این قوم پیداست ـکشوری ملوک الطوایفی بوده است. با ماگما و مواد مذاب کوه آتشفشان و چگونگی تشکیل آن ها و همچنین ویژگی های آن در این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک بیشتر آشنا می شویم. و همچنین کلمات” Navigate ” به معنای کشتیرانی و ” Navigable ” به معنای قابل کشتیرانی و کلمه ی ” Naval ” که به معنای وابسته به نیروی دریایی است از همین همین ریشه ی ناو آمده اند.

نزدیک رفت تا مقداری از آن گرما را نزد همسرش ببرد، اما هر بار از هجوم نهیب آتش به عقب رفت. علامه شعرانی در کتاب نثر طوبی در مورد محل این کوه می گوید: بسیاری از علمای نصاری با نهایت دقتی که کرده اند و اشاراتی که از تورات و کتب خود به نشانههای کوه و علائم آن استنباط نمودهاند گویند در نواحی شام و فلسطین موضع حقیقی طور سیناء را به طور یقین تشخیص ندادهایم، اما مردم آن نواحی کوهی را به نام طور سیناء می شناسند. او یکی از پیامبران بزرگ قوم بنی اسرائیل می باشد و نسب ایشان به حضرت ابراهیم خلیل الله بر می گردد.

ملا ابراهیم جزنی: فقیه و حاکم شرع طالقان و ساوجبلاغ در عصر کریم خان زند. موسی (ع) در تمام سال هایی که در حال هدایت قوم بنی اسرائیل و مبارزه با فرعونیان و رواج توحید و یکتا پرستی بود، به تبلیغ دین ابراهیم خلیل الله (ع) می پرداخت و پیرو آیین ایشان بود و خود کتاب آسمانی نداشت. در حال حاضر، به دلیل قرار گرفتن در مرز با «آسیای میانه» و اهمیت انتقال منابع زیرزمینی این کشورها به دنیا از خاک افغانستان، همجواری با ایران و حالت تخاصم ایالات متحده امریکا با آن؛ تولید بیش از یک دوم مواد مخدر جهان در آن و سند پیروزی دیپلماسی سیاسی و نظامی امریکا و جورجبوش پسر در آغاز قرن بیست و یکم و اراده جهانی برای بازسازی آن، طرف توجه محافل بینالمللی و دولتهای همسایه قرار دارد؛ اما آرام آرام این حساسیتها کاسته شده و تنها نقشی محدود در منطقه به آن واگذار میگردد.

البته در سال ۱۹۲۴، یک گروه کوهنوردی بریتانیایی نوعی ملخ در اورست کشف کردند که در حال حاضر نمونه آن در موزه تاریخ طبیعی بریتانیا نگهداری میشود. آیا تا به حال ضرب المثل کوه به کوه نمی رسد آدم به آدم می رسد را شنیده اید؟ این ندا موسی را به بُهت فرو برد؛ سپس این ندا را نیز شنید که فرمود؛ «این چیست که به دست راست داری؟ گردشگاه پایینتر از بقعه واقع شده است و برای رسیدن به بقعه باید راه سربالایی را پیش گرفت که در قسمتهایی نیز تبدیل به پلکان میشود.

به طور کلي نقش همسر شايسته و فداکار در موفقيت و پيشرفت اهداف متعالي شوهر، غير قابل انکار است. افغانستان، در دو قرن گذشته، حائلی میان امپراتوریهای «شرق» و «غرب» بوده است. این دو نشانه دو برهان از جانب پروردگار تو است که باید به سوی فرعون و سران کشور او ببری. همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، قله اورست در مرز چین و نپال واقع شده و ساگارتاما و کومولانگما به ترتیب نام های نپالی و تبتی برای کوه اورست هستند که معنای آن ها نیز به ترتیب (سر آسمان) و (مادر مقدس) است. کوه بزمان از سمت غرب امتداد می یابد و به رشته کوه های بارز در استان کرمان متصل می شود.

قضیه حضرت موسی که به کوه طور رفت و ۳۰ روز تبدیل به ۴۰ روز شد و قضیه سامری چیه ؟ و ما با موسی، سی شب وعده گذاشتیم؛ سپس آن را با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم؛ به این ترتیب، میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد. افغانستان سرزمینی کوهستانی و محاط بر خشکی است، و جز «اردن هاشمی» تنها کشور خاورمیانه محسوب می شود که به «دریا» راه ندارد. اکنون شهری کوچک است که تقریباً دوازده هزار تن جمعیت دارد و در شمال افغانستان واقع است، و قسمتی از آن ایالت جزو خاک افغانستان و قسمت دیگر جزو ترکستان شوروی میباشد.

ساعت24-کوه طور یا آنگونه که در مصر مرسوم است کوه موسی (ع) براساس روایات محلی است که ده فرمان برموسی نازل شد.این منطقه از مناطق مورد توجه جهانگردان از گوشه و کنار جهان است . طور سینا در جنوب صحرای سینا قرار گرفته و صحرای سینا نیز در بخش شمال شرقی کشور مصر و هممرز با فلسطین، اردن و عربستان است. بقایای تاریخی همواره مورد توجه ملل مختلف بوده و به فرهنگ و تاریخ غنا بخشیده و در جلب گردشگر و توجه جهانی نیز مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید