کوه های افغانستان – دانش

لازم به توضیح هست دریاچه هیرمند بزرگترین دریاچه اب شیرین فلات شرق ایران است که رودخانه هیرمند که از کوههای بابان در افغانستان سرچشمه می گیرد و پس از طی ۱۲۰ کیلومتر وارد ایران می شود رودخانه هیرمند به سه بخش هامون هیرمند که کلا داخل خاک ایران آبهای ان جریان دارد، هامون صابوری که نیمی از آبهای ان داخل ایران جریان دارد و هامون پوزک که تماماً آبهای آن داخل افغانستان است تقسیم می شود. این ناحیه که جز صعب العبور ترین نواحی جهان است، در قدیم کاروان ها و مسافر ان کویری هیچگاه از آن عبور نمی کردند و اکنون نیز هیچ راه و یا روستای کوچکی در آن وجود ندارد و به غیر از محققان که بسیار انگشت شمار می باشند کسی از آن عبور نکرده است .

این گنبد در شرق جاده و بعد از روستای هرمود واقع است. مواد آتشفشانی بزمان منظقهای با مساحت ۱۴۰۰ کیلومترمربع را پوشانده است و براساس شواهد به احتمال زیاد این کوه، جدیدترین آتشفشان ایران بهشمار میآید. کوه آتشفشان در همه جای جهان وجود دارد. گفت: هرگز مرا نخواهی ديد به آن کوه بنگر ، اگر بر جای خود قرار يافت ، تو نيز مرا خواهی ديد. پاسخ: رشته کوه زاگرس در غرب ایران کشیده شده است و جهت آن شمال غربی جنوب شرقی است.

این آزمایش به روش های مختلفی قابل انجام است اما معمولی ترین روش آن استفاده از آمونیوم دی کرومات است که به راحتی فوران آتشفشان را تداعی می کند. برای این که آتشفشان ها را بیشتر بشناسیم ابتدا لازم است در مورد لایه ها ی زمین، شناختی داشته باشیم. گردشگر باید کفش های کوهنوردی بپوشد و به آتشفشان «پاریناکوتا» در نزدیکی مرز بولیوی برود. در جنوب صحرای سینا، کوهی به نام کوه سیناء وجود دارد که در نزدیکی دِیر کاترین مقدس قرار گرفته است.

بهترین و معمولترین فصل برای کوهنوردی ماه های تیر، مرداد و شهریور است. در این بین با رئیس محترم هیئت کوهنوردی شهرستان بوشهر، آقای علیاکبر گلستانی و راهنمای باتجربه قله، آقای حسین زارع آشنا شدیم و قرار شد به دلیل گرمی هوا ساعت ۰۱:۰۰ شب بوشهر را جهت صعود قله بیرمی ترک کنیم. اگر جزو علاقه مندان به ورزش کوهنوردی هستید و همواره در ذهنتان آرزوی صعود به قله های بلند را دارید، بهتر است بدانید که داشتن تجربه کوهنوردی تنها رمز موفقیت در این کار نیست، زیرا بالا رفتن از کوه کاری بسیار پیچیده ایست و قبل از اقدام به این کار حتما باید نکاتی را رعایت کنید، چه از لحاظ جسمانی و چه از لحاظ روانی، زیرا باید جسم و روحتان برای چنین کار دشواری آماده باشد.

«سبحانک تبت الیک و انا اول المؤمنین»:خدایا، تو منزه و برتری از رؤیت و حس جسمانی. در یکی از سیبها اول جوش شیرین را اضافه کنید و بعد سرکه را بر روی آن بریزید، در سیب دیگر ابتدا سرکه را بریزید و بعد جوش شیرین اضافه کنید. چنانچه خود ایشان بعد از درگذشت پدر می فرمود من از فوت پدرم به شدت متأثر شدم، آنهم به خاطر اینکه بعد از آن چه کسی مرا در نماز شب دعا نماید. محمد اولین سالهای زندگی را به سبب مشکلات ناشی از دستگیری پدر و سپس تبعید وی به شهرستان کاشمر به دور از زادگاه و در نهایت ناملایمات روزگار به همراه خانواده در آن شهرستان سپری نمود و بعد از سه سال به شهرستان نقده بازگشت.

سالهای سال مردم اصفهان قابلمههای غذای دسپخت خانم خانه را درون پارچهای میپیچیدند و با شیرینی و میوه و چای به دامن کوه صفه میآمدند تا غذای خوشمزه خانگی را در هوای مطبوع و منظره زیبای کوه همراه خانواده نوش جان کنند. »؛ هنگامى كه موسى مدّت خود را به پايان رسانيد و همراه خانواده اش (از مدين به سوى مصر) حركت كرد، از جانب طور آتشى ديد! به شرحی که در کتب تاریخی مسطور است پس از آنکه حضرت موسی قوم بنی اسرائیل را از ظلم و تعدی فرعون نجات بخشید و آنان را از سرزمین مصر به کنعان و بیت المقدس معاوت داد بنی اسرائیل به عرض رسانیدند که شریعتی دیگر می خواهند تا به مقتضای آن عمل کنند.

بر اساس اطلاعات موجود، 80% کانى زايى در عمق 100 تا 130 متر است و شامل مگنتيت، پيريت و به طور جزئى کالکوپيريت با عيار 3/61% آهن است که بيش از 20% از آن به صورت هماتيت رخ داده است. چون موسی به ميعادگاه ما آمد و پروردگارش با او سخن گفت ، گفت : ای پروردگار من ، بنمای ، تا در تو نظر کنم . بنابر این: حضرت موسی(علیه السلام) برای عبادت کردن و ارتباط با خداوند، به کوه طور می رفته است؛ ولی در باره آن کوهی که خداوند بر آن تجلی می کند و با خاک یکسان می شود، بین مفسران و اندیشمندان قرآنی اختلاف است و برخی آن را کوه عظیم دیگری به نام «کوه زبیر» می دانند.

آن سه قسمت که به مدینه رفتند «اُحُد» و «وَرقان» و «رَضوى» شدند و آن سه قسمت که به مكه رفتند «ثَور» و «ثَبير» و «حِرا» شدند.(9) نظر علامه طباطبایی(ره): «در احادیث اهل بیت(علیهم السلام) چنین آمده که کوه در اثر اندکاک پوسیده شد، و در بعضی دارد که به دریا فرو رفت و تا روز قیامت و در بعضی دیگر تا این ساعت، هم چنان در دریا فرو می نشیند.

بیان تفسیری: کوهی که حضرت موسی (علیه السلام) برای عبادت می رفته است کوه طور بوده ولی آیا این کوهی که خداوند بر آن تجلّی فرموده، همان بوده یا نه، اختلاف است و این گونه نیست که همه مفسران، آن را کوه طور بدانند، بلکه برخی آن را کوه دیگری می دانند که در مقابل موسی بوده و از عظمت و بزرگی، مانندی نداشته است. نکته: اگر امروزه کوهی با نام کوه طور، معروف است، لزوما معنا ندارد که این کوه، عینا همان کوهی باشد که مورد اشاره آیه است. یاد کرده است. برخی مفسران مقصود از «الطور» را همان طور سیناء دانستهاند که «طوی» وادی در پایین این کوه بوده است.

برخی مفسران، این میقات چهلروزه را در طور سیناء دانستهاند. در آیات دیگر نیز تعبیر به «الطور» وجود دارد مفسران منظور از آن را همان، طور سیناء دانستهاند. در آیات قرآن بیان شده که کوه طور با تجلی خدا بر آن، با خاک یکسان می شود؛ اما به نظر می آید این کوه هنوز هم وجود دارد. طور سینا مکانی است که خدا در آنجا با موسی سخن گفت: بنابر آیه ۱۲ سوره طه خداوند در آنجا، به حضرت موسی(ع) دستور داد که کفشهایش را در بیاورد چرا که «إِنَّک بِالْوادِ الْمُقَدَّسِ طُوی؛ تو در سرزمین مقدّس طُوی هستی». آمرزش میخواهم از خدا که معبودی جز او نیست، بخشندهی مهربان، زنده به خود، پاینده و بهسوی او باز میگردم.

کسانی که به این کوهستان شوم سفر داشته اند در طی خاطرات خود عنوان کرده اند که در طی مسیر می توانید با مشاهده سنگ های کوچکی که بر روی قبرهای قربانیان قله اورست مشاهده می شود به شوم بودن این قله پی برد اما باز نمی دانیم چرا صعود از آن یک رؤیا به شمار می آید. حضرت موسی با هفتاد تن از صلحا و سران بنی اسرائیل اجرای امر کرد و از غره ذیقعده تا عشره ذیحجه یعنی چهل روز روزه گرفته سپس به کوه طور بالا رفتند.

دیدگاهتان را بنویسید