کوه ها و جنگل های شمال ایران

با وجودیکه اداره پولیس در سراسر افغانستان وجود دارد باآنهم نقش قومندانهای محلی در استخراج معادن عاری از اهمیت نیست. ســاحات یاد شده در اثر تحقیقات مـزید از موجودیـت تشــکلات نقره (AU) و طلا (AG) نیز آگاهی می دهد. کسی نمی داند آن سوی قاف چیست؛ برخی می گفتند منزل فرشتگان است و برخی آن را جایگاه اجنه و دیگران آن را سرزمین هایی از طلا و نقره و مشک تصور می کردند.

خب، ما مسئول کشور هستیم؛ از این بندهی حقیر گرفته تا مسئولین دولتی، مسئولین قضائی، مسئولین قوّهی مقنّنه و همینطور سلسلهمراتب مسئولیّتها، همه مسئولیم؛ اگر چنانچه کاری بکنیم که نتیجه آن باشد که «اِنَّمَا استَزَلَّهُمُ الشَّیطان» و پایمان بلغزد و نتوانیم طاقت بیاوریم در آنجایی که باید تاب آورد و طاقت آورد، خطر بزرگی ما را تهدید میکند. این افسانه می گوید که ، در تبعید او بخاطر گناهش ، فرهاد وظیفه یافت تا دور کوه را برای یافتن آب بتراشد ، در صورت موفقیت ، او اجازه می یافت که با شیرین ازدواج کند. مهمترین و بزرگترین معادن سلفر افغانستان، در کوه البرز ولسوالی چمتال ولایت بلخ و معدن سلفر شيرين تگاب ولایت فاریاب می باشد.

این شهرستان با جهشی سریع از دوره روستایی و شهری گذشت و منطقه بسیار وسیعی را در بر گرفت. ابراهیم در آغاز عمر چندى به تحصیل پرداخت و پس از آن به تصوف متمایل شد و چنانکه از لقب او برمىآید معاش خود را از بافتن بوریا و زنبیل و مانند آن مىگذرانید(خوص بگ درخت خرما است که در عربستان براى ساختن بادبزن و سفره و زنبیل به کار میرود).

تا اکنون در افغانستان مانند فابریکه حریق شده حجاری و بتون کابل دیگر کدام فابریکه وجود ندارد که سنگ مرمر را به ظرفیت کشور قطع و پالش کنند. بزرگترین معادن آهن آسیای مرکزی معدن آهن حاجیگک در ولایت بامیان و در ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب کابل قراردارد. آیتالله ملا محمدصالح برغانی: مؤسس مدرسه علمیه صالحیه قزوین و صاحب ۳۰۰ عنوان کتاب، رساله و حاشیه در فقه و دیگر علوم اسلامی؛ کسی که بارها در حضور فتحعلی شاه قاجار مسئله ولایت فقها را مطرح کرد. دوره قاجاریه به ویژه عصر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه کرج به علت همجواری با پایتخت و قرار گرفتن بر سر راه ارتباطی سلطانیه و تبریز مورد توجه سلیمان میرزا قرار گرفت و کاخ سلیمانیه را در انجا ساخت.

بانو میرزا ماه شرف برغانی: متصدی نامه نگاری ای همسر فتحعلی شاه قاجار و استاد خط شکسته. درویش عبدالمجید طالقانی: کسی که خط شکسته نستعلیق را به کمال رساند. بخش مرکزی با ۶ دهستان به نامهای: نسا، آسارا، آدران، کمال آباد، گرمدره از تونل کندوان تا (ماهدشت) یا مرد آباد یا همان شاهدشت قدیم را شامل میشود.بخش اشتهارد که از احمدآباد تا مرادتپه ادامه دارد، تنها یک دهستان به نام پلنگ آباد (رحمانیه) دارد.

نام این استان از رشتهکوه البرز گرفته شدهاست که بخش مهمی از آن از شمال این استان میگذرد. آثار فرهنگی و تاریخی دهستانهای نسا، آسارا و آدران در منطقهای کوهستانی قرار داشته و آبادیهای آنها در درههای پرشیب و یا بر کناره بلند کوهها ایجاد شدهاست. تا فعلا ۱۲ معدن مس چهار معادن طلا، پنج معادن نقره، معادن کروم در ۱۴ محل، سرب وروی در هشت محل، ۴ معدن مولی بودیم ۷ معادن المونیم ۸۹ معادن آهن با فیصدی سایر عناصر، معادن قلعی ونکل درین کشور کشف و مورد مطالعه قرار گرفتهاست. زمخشری مینويسد: در اين آيه مفعول «ضَرَبنا» حذف شده است و منظور اين است که بر گوش آنان حجاب و مانعی قرار داديم تا مانع شنيدن صداها گردد؛ يعنی آنان را به خوابی سنگين فرو برديم.

زائرانی را که قصد رفتن به داخل شعب، به سمت غار داشتند، باز میگرداند. غار شکارچیان، احتمالاً پناهگاهی برای شکارچیان بوده است. غار کنشت هم در کنار راه قریه کنشت قرار دارد و قدمت آن به بیش از ۴۰ هزار سال میرسد. آمار و ارقام احصایوی نشان میدهد که ۸۰ درصد سنگهای مرمر و گرانیت افغانستان به منظور پروسس و پالش به کشور پاکستان به قیمت ۴۰ دالر فی تن منتقل میگردد، که بعد از پروسس با قیمت ۳۰۰ دالر فی تن دوباره بالای افغانستان به فروش میرسد. منرالهای و سنگهای رسوبی باارزش افغانستان عبارتند از فلوریت گانزیت سپایر یاقوت سرخ و کبود، لعل بدخشان گارنیت امارالت اکومارین زمرد بیروچ انواع کورندم میباشد.

مهمترین معادن سولفور افغانستان در ولایت بلخ، اشکاشم بدخشان و نزدیکی ولایت ننگرهار وجود دارد. این بنا در دهههای اخیر به عنوان پاسگاه و زندان مورد استفاده بود اما به منظور ثبت جهانی آثار تاریخی بیستون، تخلیه و مرمت شد.کوه بیستون کوهی در نزدیکی شهر بیستون ۳۲ کیلومتری شهر کرمانشاه شهری تاریخی و به قول خودشون کهن تر از تاریخ در شهرستان هرسین قرار دارد. ارسال برخی از این رونویسها به هنگام پادشاهی داریوش و برخی دیگر در زمان پادشاهان بعدی و از جمله داریوش دوم صورت پذیرفته بود. برخی پژوهشگران معاصر، روایتهای دیگری را به دست دادهاند که ماجرا را به مراتب پیچیدهتر میسازد و روایت داریوش را به چالش میکشد.

در حقيقت امدادگران از ساعت ۴ بامداد روز جمعه با باز شدن جاده از سمت شمشك ، عمليات خود را شروع كردند . Noshaq با ارتفاع ۷۴۹۲ متر بلندتربین قله در افغانستان و بعد از تیریچ میر دومین قله مرتفع هندوکش است. در پای هر کوهی آنجا که نخستین اتراق گاه صعود برپا می شود اغلب سنگ یادبودی از نام کسانی که پا به این مبارزه ی سخت گذاشته اند و با تمام نیرو و مهارتشان در صعود به این قلل مرتفع زندگی خود را داده اند، نصب می گردد. اولین صعود زمستانی به این قله در ۱۹۷۳ توسط یک گروه لهستانی به رهبری آندره زاوارا (Andrej Zawada) و از طریق دیواره ی شمالی صورت گرفت که اولین صعود زمستانی به ارتفاع بالای ۷۰۰۰ متر بود.

خانم الهام احمدي كه شغلش پرستاري بود و مژگان سلطاني با اجازه آقاي ثروت دوان دوان رفتند . همچنین در حدیث است مفضل از یاران و اصحاب امام صادق در احوالات ظهور مهدی موعود از امام پرسش نمود و گفت: آیا پیامبر و علی نیز با ایشان(مهدی و یارانش) خواهند بود. مریم گفت: چگونه مرا پسری باشد و حال آنکه دست هیچ انسانی به من نرسیده و بدکاره هم نبوده ام؟ دو تن از یاران داریوش (هفت تنان)، شامل ویندَفْرَناه کمان دار و گئوبَروَه (گوبریاس) نیزه دار، پشت سر او ایستاده اند، داریوش در دست چپش کمانی دارد، پای چپ خود را نیز بر سینه نخستین دشمنش، گئوماتَ مُغْ گذاشته است و گئوماتَ دست هایش را به حالت التماس به بالا دراز کرده است.

بلندی قامت داریوش در نقش ۱۸۰ سانتیمتر، قامت نیزه دار و کماندار حدود ۱۵۰ سانتیمتر و قامت شورشیان حدود ۱۲۰ سانتیمتر است. 2- ویژگی های مهم البرز و تقسیم بندی آن با توجه به توضیحات داده شده، محدودۀ جنگل های جنوب خزر در داخل زون البرز مرکزی (زیرزون گرگان- رشت) قرار می گیرد. ارتفاع این کوه به 4500 متر می رسد و دائم پوشیده از برف است. چون اُحد در داخل محدوده مدينه است، مشمول همه اين فضايل نيز خواهد بود، زيرا رسول خدا(صلي الله عليه وآله) فرمود: «مدينه از عير تا ثور حرم است.»(1) و ثور کوهي است که در پشت کوه اُحد قرار گرفته و اين حديث در واقع بيانگر حدّ شرقي و حدّ غربي مدينه مي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید