کی 2 کجاست؟

بر اساس اطلاعات موجود، 80% کانى زايى در عمق 100 تا 130 متر است و شامل مگنتيت، پيريت و به طور جزئى کالکوپيريت با عيار 3/61% آهن است که بيش از 20% از آن به صورت هماتيت رخ داده است. در مزارشریف، آرامگاهی است باشکوه منسوب به امیر مؤمنان، و روایاتی تاریخی وجود دارد مبنی بر این که پیکر آن حضرت سالها پس از دفن در نجف، به فرمان ائمه به آنجا برده شده است.

درههای بیشمار در دامنه این کوه به وجود آمده که معروفترین آنها از این قرار است: دره واخان، شغنان، منجان، جرم، درایم، کشم، ارسج، فرخار، دره اشکمش، خوست، فرنگ، سمندان، اندراب، دره باجگاه، دره خنجان، دره والیان، دره کیان، دو آب و سر اب در شمال و از طرف جنوب دره پنج، دره نور، دره کرم، دره پشال، باندول، اشپی، اسکین، پنجدره نجراب، دره هزاره، بازارک، پاران ده، شتل، سالنگ، اشاوه، شکاری، کپچاق، چهارده بامیان، سیغان و کهمرد.

سرانجام رسول خدا صلي الله عليه وآله به جايي رسيد که امروزه پل قرار دارد و زمان نماز فرا رسيده بود. دوم جشن تولد بچه خواهرم بود. ولی هر آنچه از سیر و تفرّج است، در دامان طبیعت است، بهویژه در شمال کشور و در جشن معروف «گل سرخ». ولی در افغانستان، سیزدهبهدر آن عمومیتی را ندارد که در ایران دارد. پس از انجام تشریفات گمرکی، ساعت ۱۶ وارد ایران شدیم. این امامزادگان در دو مقطع تاریخی – به هنگام حکومت علویان در طبرستان و طالقان و به هنگام حضور حضرت امام رضا در خراسان – وارد ساوجبلاغ شدند تا با گذر از این منطقه به نواحی یاد شده برسند که به وسیله امویان و عباسیان جان باختند.

در نهایت این دو کشور پس از سال ها اختلاف نظر بر سر ارتفاع دقیق اورست، در سال 2010 میلادی روی عدد 8848 توافق کردند. منطقة شمال شرق افغانستان از دوره تونین به اندازه بالغ بر هفت هزار متر بالا رفته و یکی از شدیدترین حرکات نیوتکتونیک در جهان می باشد. رشتهکوههای هندوکش در بخشی از محدوده کوهستانی “یوروآسیا” قرار گرفته است که از سنگهای دگرگونشده چون سنگ لوح، سنگ مرمر و همچنین از کانیهایی مانند گرانیت و دیوریت از سن و اندازه متفاوت تشکیل شدهاست.

قسمت زیاد بدخشان، پامیر جنوبی و مرکزی نسبت به سطح هموار قبل از دوره نيوجن به اندازه ۵-۶ هزار متر صعود نموده است. میزان بارندگی هندوکش شرقی نسبت به غربی کمتر است اما چون در ساحه مونسون تابستانی قرار گرفته است مقدار اعظمی بارندگی آن بین ٧۰۰ الی ١۰۰۰ میلی متر است که بیشتر در تابستان مشاهده میشود. میزان بارندگی هندوکش غربی نسبت به شرق بیشتر است، چون هوای مرطوب اتلانتیک به آن نفوذ میکند. این کوه افغانستان را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میکند.

تماشای این کوهستان جذاب را به ویژه در هنگام شب به شما توصیه می کنیم. این رشتهکوه مانند کوه های آسیای مرکزی جوان و تازه می باشد که در حال رشد و بزرگ شدن هستند و زلزله های را که از خود بروز می دهد موضوع تجدید و نموی آنرا به حقیقت نزدیک میسازد. سیوهشت سال قبل، روز شانزدهم جوزا، بابای موسیقی که از آسیای میانه، ایران و بالاخره تا سرزمین بزرگ هندوستان به حیث کوه موسیقی شهرت داشت، وفات یافت (روحشان شاد و بهشت برین جایشان). این روستا ضمن اینکه دارای اراضی کشاورزی مستعد و خوبی میباشد ولی کمبود خدمات در آن مشهود بوده و بیشتر خدمات خود را از شهر دریافت میکند.این روستا در دهستان بلده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۱۹ نفر بودهاست.

همینگونه است چهارشنبه سوری که خاص مردم ایران است و ما، هم از نشاط آن محرومیم و هم از خطرات آن در امان. مردم آلبانی از ادیان و اقشار مختلف، از آن زمان پنج روز از سال را (20 تا 25 آگوست) در این مکان مراسم می گیرند و از ارتفاع 2417 متری بالا می روند، ذبح می کنند، غذا می پزند و به نام حضرت قمر بنی هاشم (ع) در میان فقرا و بی نوایان توزیع می کنند.

بولانی بولانی يکی از غذا های مشهور و مزه دار افغانی می باشد که خمير ذغاله شده را گندنه و يا کچالو پر نموده به شکل نيم دايره بالای تابه انداخته در روغن سرخ می کنند. چند مرتبه خواستم فرزندان تو را جمع کنم مثل مرغی که جوجههای خود را زیر بال خود جمع می­کند و نخواستید! فردوسی نیز در شاهنامه یازده بار از کوه هند ویا هندوکوه نام گرفتهاست که قطعه زیر توسط فردریک رویکرت از آلمانی برگردان شده است. چاره سر ،روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. در اینترنت تا جایی که ما سرچ کردیم چنین لیست کاملی معرفی نشده است.

در هومیان (هومیون)، نقشی از گوزن و شکارچی اسب سوار با تیر و کمان به صورت زیبا و کاملی وجود داشته که گذشت زمان قسمتی از سوار و اسب شکارچی را خراب کردهاست. هنوز مسافتی را طی نکرده بود که از دور‚ نگاهی به پایتخت کرد و در فکر فرو رفت. استاد سرآهنگ یگانه نواگر بزم موسیقی پنیاله و شاگرد استاد عاشقعلی خان بود (که در هندوستان شهرت بسزایی داشتند). استاد محمدحسین سرآهنگ که شخص تعلیمیافته، شعرشناس و ادبدوست بود، آشنایی او با اشعار بیدل سبب گردید تا از جمله بهترین شارحان ابیات میرزا عبدالقادر بیدل محسوب گردد.

پایههای آن در دوره ساسانی گذارده شده و در دورههای بعد از جمله دوران ایلخانان و صفویه مورد مرمت قرار گرفته است. در طول حیات هنریشان، استاد سرآهنگ ضمن اشتراک در فیستوالها، کنسرتها و محافل موسیقی داخلی و خارجی دستآوردهای بزرگی را نصیب گردید؛ از جمله در سال ۱۳۲۹ ش در فستیوال موسیقی کشور ما، از طرف شاروالی کابل مدال طلا را به دست آورد، در همین سال لقب پرافتخار استاد را نیز از سوی ریاست مستقل مطبوعات نصیب شد.

پوهنتون چندیگر هندوستان موصوف را کوه بلند موسیقی نامیده بود، پوهنتون کلاکندرا در شهر کلکته هندوستان، استاد سرآهنگ را به القاب ماستر دکتر و پروفیسور یاد کرده بود. استاد سرآهنگ در پی معرفت با عرفان اسلامی و به ویژه اندیشههای عارفانه بیدل، بیشتر به خانقاهها میرفت و اشعار صوفیانه را میخواند. شرکت تعاونی تولیدی زنبورداری کوهدشت خراسان جزء اولین شرکت هایی می باشد که مجوز های مربوط به اداره نظارت بر مواد غذایی استان، اداره استاندارد، دامپزشکی و جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی را دریافت نمود و دارای پروانه بهداشتی تاسیس و بهره برداری می باشد. در منطقه سه هزار از روستای قاضی محله پا کوبی به سمت چپ و جنوب شرق ره می گشاید، و در مسیری از جنگلی با بلندای 1700 متری عبور کرده و ارتفاع می گیریم.

برای رسیدن به قله دماوند، مسیرهای مختلفی وجود دارند که شناخته شدهترین آنها این جبههها هستند: جبهه شمالی؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت میگیرد. اين مواد از طريق درزها و شكاف هايي كه در پوسته ي زمين وجود دارد، خود را به روي زمين مي رسانند. این هفتمیوه با سمنک (سمنو) که زنان با مراسم خاصی میپزند خورده میشود و تخممرغهایی رنگین که جوشانده شده و کودکان آنها را در مسابقۀ «تخممرغجنگی» شکستهاند.

مرکز یا محور این منطقه بلند رفته از شمال شرق بطرف جنوب غرب به امتداد دهليز افغانی، سلسله کوه های هندوکش، بابا و پاراپامیز عبور می نماید. کوه صفه از یک طرف به چشمه و در طرف دیگر به فضای سنگی صاف و صفه مانندی منتهی می شود و به همین دلیل است که نامش را صفه قرار داده اند. تحلیل مناطق فوق الذکر نشان می دهد که قسمت بالارفته هندوکش بیضوی شکل بوده طول ٨۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر را داراست.

تولید مواد آتش فشانی و پدیده های مؤثر در ایجاد آتشفشان از دوره پرکامبرین تا عهد حاضر تغییر چندانی نداشته است و آنچه در این راستا تغییر کرده است، نوع دانسته ها، چگونگی اندیشیدن و نحوه بهره گیری از آنهاست.آتشفشانها پدیده های جهانی هستند و در سایر کرات منظومه شمسی به ویژه سیارات مشابه زمین یک پدیده عادی محسوب می شود و آتشفشان بی شک در کیهان نیز رخ می دهد. اما نوروز در افغانستان در این سالها همواره هم باصفا نبوده است. تعطیلات رسمی نوروزی هم بسیار نیست و از یک روز تجاوز نمیکند. ساعت 5 صدای اذان از تنها گلدسته مسجد همجوار هتل بلند شد.

مرتفعترین قله آن در خاک افغانستان نوشاخ است که ٧۴٨۵ متر از سطح دریا بلند است و در ولایت بدخشان واقع شده است. اوسط ارتفاع آن از ۶۰۰۰ الی ٧۰۰۰ متر میباشد که بلندترین قله آن تیراجمیر، ٧٧٥۰ متر از سطح دریا بلند است و در چترال پاکستان واقع شده است. لازم به ذکر است که: سرعت گریز، حداقل سرعت ممکن برای یک جسم میباشد تا بتواند از میدان گرانشی جسمی دیگر فرار کند. ۳- کوه تیربند ترکستان، درشمال افغانستان واقع است، طول آن ۳۰۰ کیلومتر و ارتفاع آن ۲۵۰۰ متر میباشد. ۴- سیاه کوه که در غرب افغانستان واقع شدهاست.

دیدگاهتان را بنویسید