گرامر درس اول زبان انگلیسی دهم – دهمی ها – عصر زبان

آتشفشانها دستگاههایی هستند که سطح زمین را با مناطق درونی زمین ، یعنی جایی که بر اثر بالا بودن دما ، سنگها به صورت مذاباند، مربوط میکند و از آن گدازههای آتشفشانی ، مواد آذر آواری و گازها خارج میشود. کوه نمک استان بوشهر یکی از شگفت انگیزترین پدیدههای زمین شناسی است و مواد اصلی تشکیل دهنده گنبدهای نمکی رسوبات تبخیری مانند انواع نمک طعام نمک صنعتی و گچ است که عملکرد فرسایش آبی بر این رسوبات جلوه خاصی به ارتفاعات بخشیده است . دلایل آن تا حدود رابطه میگیرد به موقعیت آن در انتهای غربی هیمالیا، تصادم نیم قاره هند، تشکیل کوههای هندوکش وغیره مسایل میباشد.

این اختلافات مشکلات مرزی هند و همسایگان آن را در منطقه هیمالیا برجسته می کند. سال گذشته، هند به نپال پیشنهاد اندازهگیری مشترک کوه را داد. در همان سال یک تیم اتریشی-آلمانی به سرپرستی کارل هرلیخ کوفر به قله نانگاپاربات رسید. آب و هوا در اورست به ناگاه چنان سرد میشود که سرمازدگی را در پی دارد. بین جنگ های جهانی اول و دوم ، یک ترجیح ملی خاص برای قله های مختلف ایجاد شد: آلمانی ها در نانگاپاربات و کانگچن جونگا ، آمریکایی ها در K2 (در قراقوروم) و انگلیسی ها در کوه اورست و ژاپنی ها در ماناسلو متمرکز شدند.

نانگا پاربات ، و همچنین قله های رشته قراقوروم در شمال ، بین سالهای ۱۸۵۵ و ۱۸۵۹ مورد بررسی قرار گرفتند. این کوه در دسته آتشفشانهای رشته کوه آرارات در ارمنستان است و در شمال غربی دریاچه ارومیه قرار دارد. از این بین 3 آتشفشان تفتان، دماوند و بزمان در زمرهی آتشفشانهای فعال قرار میگیرند. یکی دیگر از بزرگترین و قویترین آتشفشان ها، کوه آتشفشانی پاپاندایان در اندوزی است که در جزیرهی جاوا واقع شده است. طبق گفتهی یکی از همراهان، آنها برای فتح قله، قوی و مصمم به نظر میرسیدند اما به ناگاه در غباری از برف ناپدید شدند.

آقای شرپا گفت:چین سال گذشته و بعد از کاهش شدید شمار کوهنوردهایی که از مسیر شمال به اورست صعود میکردند، گفتههای خود را تغییر داد. ۲۵ میلیون سال پیش این بالارفتگی زمین در نهایت رشتهکوه هیمالیا را تشکیل داد.بالا رفتن و افزایش ارتفاع این رشتهکوه هنوز هم ادامه دارد. از مشخصترین ویژگی های هیمالیا می توان به ارتفاعات سر به فلک کشیده ، قله های دندانه دار و پرشیب ، یخچال های طبیعی آلپی که اغلب دارای ابعاد فوق العاده هستند ، توپوگرافی عمیق بر اثر فرسایش ، تنگه های رودخانه ای به ظاهر غیرقابل تشخیص ، ساختار زمین شناسی پیچیده و مجموعه ای از کمربندهای بلند (یا مناطق) اشاره کرد.

هیلاری و تنزینگ زمانی که در سال ۱۹۵۳ به قله صعود کردند، از کپسولهای اکسیژن استفاده کرده بودند. آقای شرپا معتقد است که تغییر موضع چین در واکنش به کاهش تعداد کوهنوردانی که از سمت تبت به سمت کوه میروند، اتفاق افتاد.راهنمای نپالی در هیمالیا در سال ۲۰۱۱، عکس از کوین فرایر ثبت چند متر ارتفاع بیشتر در گواهینامههای صعود به قله کافی بود که برخی از کوهنوردان تصمیم به تغییر مسیر صعود بگیرند و پول خود را در نپال هزینه کنند. در مسیر حرکت تان در تنگه گاهی چشمتان به چشمه های آب و آبشارهای کوچک و بزرگی می افتد که بر شکوه تنگه افزوده اند.

او میگوید زلزلهی بزرگی که در سال ۱۹۳۴ اتفاق افتاد، باعث کاهش ۶۳ سانتیمتری کوه شد.در قرن نوزدهم، ارتفاع اورست را با اندازهگیری زاویهی بین قلهی کوه و نقاط روی زمین که موقعیتشان نسبت به دریا تقریبا معلوم بود، محاسبه کردند. همچنین نقشه هایی از مناطق هیمالیا توسط جغرافی دانان و نقشه برداران آلمان با کمک فتوگرامتری زمین تهیه شد. کوهنوردان تازهکار زیادی بین ۴۰ هزار تا ۸۰ هزار دلار بسته به مسیر و مهارتهای کوهنورد، هزینه میکنند تا با کمک راهنماهای حرفهای به قله صعود کنند. چون شب فرارسید «یاران غار» از زندان دسیوس گریختند و در بیرون شهر به کوه بیجلوس پناه بردند.

اما آنها را با حروف و اعداد رومی به مظنور متمایز کردن این ارتفاعات بهره بردند. اخیراً شکایاتی مبنی بر تجاریسازی صعود به اورست مطرح شده است. کمپ پایگاه اورست در نپال در ماه آوریل و کوهنوردانی که برای صعود آماده میشوند. اورست دارای دو جبهه صعود اصلی یکی در سمت نپال و دیگری در سمت تبت می باشد. در آغاز پیکار، یکی از جنگجویان مشرکان به نام طلحة بن ابی طلحه مبارز طلبید. ممکن است این یکی از کوه های داغی باشد که دود از آن خارج می شود، اما دمای هوا در ارتفاعات بسیار پایین است. در دامنه بیستون، زمینی بهطول 7کیلومتر به چشم میخورد که در آن قطعه سنگهای بزرگ تراش خورده وجود دارند.

اورست یا ساگارماتا، قطب سوم جهان به ارتفاع ۸۸۴۹ متر در این رشته کوه واقع شده است. بنابراین ، در ابتدا کوه اورست به سادگی “H” برچسب گذاری شد. سپس به نام XV در ۱۹۵۰ تغییر نام یافت. سپس ۶۰ میلیون سال پیش، صفحهی تکتونیکی (Tectonic Plate) هند شروع به حرکت به سوی شمال کرد و به سوی صفحهی اوراسیا رفت. گراهام ، ادعا می کرد در سال ۱۸۸۳ چندین قله را صعود کرده است. سال بعد، تعدادی از اعضای گروه بازگشتند تا برای رسیدن به قله تلاش کنند اما زمانی که بهمن، جان هفت نفر از باربران را گرفت، ادامهی عملیات لغو شد.در سال ۱۹۲۴، جرج مالوری (George Mallory) که در دو تیم اکتشافی بریتانیا حضور داشت، به همراه اندرو ایروین (Andrew Irvine) تلاش کرد تا قله را فتح کند.

همانطور که در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاد ، زمانی که بیش از ۴۰ کوهنورد خارجی در طوفان برفی در نزدیکی آناپورنا از بین رفتند. غالباً در نزدیکی چراغ راهنمایی قرار دارد. دومین کوه مرتفع آفریقا کوه کنیا واقع در کشور کنیا و در 70 مایلی ازشمال نایروبی و 10 مایلی جنوب خط استوا قرار دارد. توریسم داخلی و بینالمللی در مجموع به طور مستقیم یک درصد از کل تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل میدهد و 309000 شغل را در این کشور پشتیبانی میکند. مایلم به خاطر برقراری صلح و امنیت و ثبات در کشور از خون پدرم بگذرم. در سال ۱۸۹۰، کوهنوردی به نام Clinton Dent، در مقالهای تحت عنوان «آیا اورست فتح میشود؟

۳۲۵ میلیون سال پیش، این منطقه در عمق یک دریای قدیمی قرار داشته است. اورست در حدود 50 میلیون سال پیش، هنگامی که هند با آسیای کنونی برخورد کرد و سطح هیمالیا را افزایش داد، شکل گرفت، با این وجود، از نظر فنی همچنان ادامه دارد، سطح آن باید افزایش یابد. با توجه به اینکه در پایان همین بند از فرستاده شدن رونوشتهای «آریایی» به سرزمینهای دیگر یاد شده است، و نیز با توجه به پیدا شدن نمونههایی از آن در بابل و مصر به خط و زبانی که امروزه آرامی نامیده میشوند؛ این گمان نیز وجود دارد که نام اصلی و باستانی متون و کتیبههای آرامی، «آریایی» (در فارسی باستان« آرییا») بوده باشد.

نسخه بابلی که قطعاتی از سنگنگاره را نیز به همراه دارد؛ بر روی سنگ، و نسخه مصری که از جزیره اِلِـفانتین در میانه رود نیل بدست آمده است، بر روی پاپیروس نگاشته شدهاند. در جامعه آریایی فرزندان فرمانبردار به قید و شرط پدران خود بودند و البته پدر به عنوان رﺌیس خانواده مقام قاضی یا داور را در خانه داشت و اجرا کننده آداب و رسوم و آیین های دینی در خانه بود و آنرا به فرزندان خود نیز با دقت می آموخت و از وظایف پدر خانواده می توان به تامین امنّیت و معاش افراد خانواده و حفظ آتش که از عناصر سودمند و لازم در خانه بود را بر عهده داشت .

دیدگاهتان را بنویسید