گزارش برنامه صعود به قله آرارات(ترکیه) – برنامه 58 گروه کوهنوردی ام اس سنتر

پس از انقلاب اسلامی، با گسترش سریع و افزایش جمعیت و پیدایش قطبهای جاذبهای، کرج به چندین شهرستان و منطقه تقسیم شد؛ که اینک هر کدام از بخشهای پیشین به یک شهرستان و بسیاری از روستاهای اقماری آن خود به شهر و شهرکهایی تبدیل شدهاند. یکی از محققان ادعا میکند که خود شخصا در ارتفاعات کوه مذکور یک سازه چوبی سنگ شده را کشف کرده که به بخشهای مختلفی تقسیم شده بوده است. بخش شمالی ایران و شمال شهر تهران که در این تصویر پیوستگی فلات خشک مرکزی ایران با مناطق ساحلی مرطوب و سرسبز دریای خزر دیده می شود.

آتشفشان نیمه فعال سهند در فاصله 40 کیلومتری از جنوب تبریز قرار دارد و با آتشفشان های کوچکتر اطراف خود همچون آتشفشان های شمال غرب دریاچه ارومیه و مرکز آتشفشانی ارمنستان که در نزدیکی مرز ایران است، ارتباط دارد. این کوه برعکس بسیاری از کوههای مرتفع در تمام فصول سال پوشیده از برف نیست و تابستانها که هوا در سیستان و بلوچستان گرم و سوزان است، کوه تفتان نیز در ارتفاعات گرم و معتدل است. نزدیکی کوههای تخت سلیمان به دریای مازندران باعث پدید آمدن دره های بسیار عمیق در شمال شرق و غرب منطقه شده و این دره ها اکثرا تا ارتفاع ۲۳۰۰ متری از جنگلهای خزری پوشیده شده اند.

در نتیجه می توان پی برد که آتشفشان های سهند در چند مرحله فعالیت داشته اند و بعد از یک دوره آرامش، مجددا شروع به فعالیت کرده اند. یکی از محققان میگوید ما قصد نداریم که ادعا کنیم این کشتی نوح است اما سوال این است که چگونه یک کشتی در این ارتفاع یافت شده است؟ در مقابل یکی از محققان دانشگاه اکسفورد در واکنش به این گزارش میگوید: «اگر سیل در 2800 سال پیش از میلاد مسیح توانسته قاره اوراسیا (اروپا و آسیا) را کاملا به زیر آب ببرد چگونه است که دانشمندان مصری و بینالنهرینی در قرون پیش سخنی از آن به میان نیاوردهاند.» وی میافزاید که اگر شدت سیل به آن اندازه بوده که یک کشتی عظیم را 4 کیلومتر بالا برده پس باید یک اتفاق زمینشناسی مهم در آن زمان روی داده باشد که از آن اطلاعی در دست نیست.

با این حال تپه یا کوه قلعه حسن علی بزرگترین دهانه آتشفشانی ایران شناخته می شود که قطری نزدیک به 1200 متر و 300 متر عمق دارد. این کوه بر خلاف زیبایی شگفت انگیزش به عنوان یکی از کوه های آتشفشانی خطرناک شناخته می شود و از آنجا که از دهانه این کوه نیز دود غلیظی خارج می شود، زمین شناسان به گردشگران توصیه اکید می کنند تا از این کوه دور شوند. توفان ها از رسوب خاکسترهایی که توسط باد جابجا می شود، به وجود می آیند.

وجود معادن طبیعی و رشد صنعتی ناشی از طبیعت مستعد منطقه بعدها، در طول تاریخ و در عصر آهن و مفرغ نیز سبب شکوفایی استعداد ساکنان این ناحیه شد. لذا این دشت ، ناحیه ای آباد و قابل کشاورزی است . هم چنین گفت که آن حضرت، خمس را بر شیعیان خود مباح کرده است و آن حضرت هر سال حج میگزارد و پدرانش را در مدینه، عراق و طوس زیارت میکند . این گدازه که تازه از دهانه خارج شده دارای دمای ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد بوده و به دلیل دمای بالا به شکل مذاب است.

مواد مذاب یا به صورت فوران های ناگهانی و انفجاری و یا به شکل تدریجی از دهانه کوه های آتشفشانی خارج می شود. اما مسیر شمالشرقی کوه از دوراهی روستاهای سنگان و خنجک میگذرد و به منطقه «گون تختی مسیر» یا «دودکش دره» میرسد. اگر در آن جاده فرعی 30 کیلومتر به سمت شرق برانید، در طول مسیر میتوانید قله تفتان را ببینید و از روستاهای خوشه، تمندان، انجیرک، تمین، ترشاب، سنگان و خارستان بگذرید و به کوه برسید. در 20 کیلومتری این شهر، به طرف زاهدان میتوانید تابلوی «به سمت کوه تفتان» را ببینید. و چشمه آب حیات در تاریکی پشتِ کوه قاف قرار دارد .

۳- دریای اندراب :از کوتل خاواک سر چشمه گرفته از شرق به غرب جریان دارد وقراء ده صلاح اندراب، سنگ پیران، بنودشت، امرد، باجکگاه، خنجان، گازان را سیرآب میکند. همچنین از روستای «کوته» تا قله، تقریبا 10 ساعت طول میکشد و تا چشمه «آب خوش» کوه تفتان در نزدیکی « تنگ گلو» آب شربی وجود ندارد؛ پس حتما برای عبور از این مسیر حواستان به این نکته باشد! اما اگر کوهنورد هستید و قصد صعود به کوه تفتان را دارید، بهترین مسیر صعود کوه از مسیر پناهگاه در قسمت غربی کوه میگذرد. برای رسیدن به کوه، بهترین مسیر و سرراستترین آنها از شهر خاش میگذرد.

زمینلرزه تابستان ۱۸۴۰ میلادی با شدت ۶/۳ ریشتر سبب ریزش کوه، مدفون شدن یک دهکده، یک کلیسا و اقامتگاه کاهنان در زیر آوار ناشی از ریزش کوه و کاهش ۱۸۰۰ متر از ارتفاع قلهٔ آرارات شد و در حال حاضر کوه بزرگ آرارات با ارتفاع ۵۱۳۷ متر از سطح دریا دارای ۴۲۰۰ متر بلندی است. سلجوقیان، که در سال ۱۰۶۴ میلادی شهر آنی، پایتخت ارمنستان، را متصرف شده و اقوام ترک و کُرد محلی را به مهاجرت به سرزمینهای حاصلخیز آن تشویق کرده بودند، جهانگشایی نهایی را در تابستان سال ۱۰۷۱ میلادی آغاز کردند. مواد مذابی که از کوه های آتشفشانی خارج می شود به سه دسته جامد، مایع و گاز تقسیم می شوند.

تفتان، مرتفع ترین کوه استان زاهدان که در جنوب شرقی زاهدان و نزدیک به خاش قرار دارد یک کوه آتشفشانی فعال است که حدود 4110 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. از آنجا که از دهانه این آتشفشان دود و گاز گوگرد خارج می شود به عقیده برخی زمین شناسان احتمال فوران دوباره این آتشفشان وجود دارد. ام کلثوم برغانی: از زنان فقیه و محدثه و صاحب کتاب «تفسیر سوره فاتحه».

تصویر به دست آمده در این مطالعه یک کشتی بزرگ سنگ شده در زیر خاک را تصویر میکند که محققان باور دارند یک کشتی ساخته دست انسان است و همانطور که در کتاب مقدس گفته شده در سه طبقه ساخته شده است. در این اثر روایاتِ جلد اول شرح الأحکام که در اختیار بوده، به آنچه از این کتاب در کتابِ تتمه الاعتصام آمده، ضمیمه شده که شامل ۱۱۴۹ حدیث است که بر اساس ترتیب ابوابِ کتابِ فقهی الأحکام تنظیم شده است. به همین خاطر برای تردد، پلهای متعددی در مسیر رودخانه ایجاد میشدند که امروزه فقط 2 عدد از آنها باقی ماندهاند.

پس از آن حدود 2.5 میلیون سال قبل، گدازه های داسیتی و سپس گدازه های آندزیتی در 2 کیلومتری قله امروزی به سطح رسیدند. سبلان دو قله دیگر به نام های هرم و کسری( آقام داغ) نیز دارد. کوه کایلاش یا کوه مقدس، به ارتفاع ۶۶۳۸ متر، مکانی مقدس برای هندوها، بودایی ها و بعضی ادیان دیگر. کوه آرارات (به ارمنی:ماسیس،Մասիս یا آرارات،Արարատ به ترکی:آغری داغی، Ağrı Dağı) کوهی است واقع در شمال شرقی کشور ترکیه (استان آغری) که در نزدیکی مرز ایران، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع شدهاست. همان طور که می دانیم زمین دارای سه لایه اصلی پوسته، گوشته و هسته است.

بعد از آن، به شهر و زادگاه خود برگشت و از آنجا به خراسان رفت و در مرو شاهجهان به ملازمت بکتش خان استاجلو حاکم این شهر رسید و بنا به روایت فخرالزمانی، مثنوی ای به وزن خسرو و شیرین به نام او سرود و در همان، از بکتش خان اجازه ی بازگشت به مازندران و دیدار خویشاوندانش را خواست؛پس از خارج شدن از مرو که پیش از سال ۱۰۱۷هجری و یا نزدیک به این تاریخ بود، به سوی هندوستان به راه افتاد و بعد از اینکه مدتی در هند سرگردان بود، سرانجام به قندهار و به ملازمت میرزاغازی خان ترخان که به «وقاری» تخلص می کرد، رسید و مدتی در خدمت او در آسایش و رفاه به سر برد و چند قصیده ی مشهورش را در مدح او سرود .که دارای سه مطلع و قصیده ای بسیار طولانی است.

این افسانه می گوید که ، در تبعید او بخاطر گناهش ، فرهاد وظیفه یافت تا دور کوه را برای یافتن آب بتراشد ، در صورت موفقیت ، او اجازه می یافت که با شیرین ازدواج کند. حواریان گفتند: ما یاوران خداییم به خدا ایمان آوردیم و گواه باش که ما تسلیم هستیم. با وجود این در فراست فوق العا ده بود ؛غوامض مسایل هر فنی را که سؤال می کردند به آسانی پاسخ می داد واصول دین ودقائق توحید را از وی سؤال می کردند،یکی از ائمه علمای طبرستان میگفت: از نعمتهای الهی که ما را بدان مخصوص فرمود وجود ابوالعباس است تا هر چیز از اصول دین و دقایق توحید بر ما مشکل شود از او درخواهیم و او حل کند.آن گونه که در نفحات الا نس آمده است ظاهرا ً ابتدا به بغداد رفته وشبلی را ملاقات کرده است وآن جا به مکه ،از مکه به مدینه و از آن جا به بیت المقدس رفته استبرخی از اقوال مشهور او- جوانمردان راحت خلقند نه وحشت خلق .- دنیا گنده است وگنده از دنیا دلی است که به عشق دنیا گرفتار آمده است.- آن جا که خدای بود روح بود بس.در کشف المحجوب آمده است که گویند کودکی افسار اشتری را می کشید که باری گران بر پشت آن بود .

ما میتوانیم از داریوش بخاطر نگاشتن کتیبه تاریخی بیستون، به عنوان کهنترین تاریخنویس شناخته شده ایرانی نام ببریم. زبانهای ایرانی رایج در کوهستان پامیر و پیرامون آن عبارتند از: یغنابی، شغنی، وخی، اورموری، روشنی، برتنگی، اشکاشمی، یزغلامی، پراچی، یدغا، مونجی و سریکلی. افزايش تدريجي درجه شوري آب زيرزميني در دست بهره برداري آغازي جدي براي نمكزايي و نهايتاً تخريب منابع اراضي در جهت كويري شدن ميباشد. از بیشترین میزان گازهایی که از دهانه آتشفشان خارج می شود، بخار آب است که به اندازه ۶۰ تا ۹۰ درصد حجم این گازها را تشکیل می دهد. تحت همین فشار و گرما، آب بیرون رفته و به گوشته نفوذ می کند و نقطه ذوب را در آن جا کم می کند.

به گزارش بام نیوز، بلندترین نقطه افغانستان قله نوشاخ است و ۷۴۹۲ متر ارتفاع دارد. اگر در ذهنتان فکر رفتن و حتی صعود به قلهها را دارید، بهتر است بدانید آبوهوای این کوه در فواصل مختلف سال چطور است. اما مشهور آن است که این نبرد در روز شنبه هفتم شوال سال سوم هجری اتفاق افتاد. ریاست قرنطینه بندر پهلوی آن زمان را مدتی به عهده گرفت و زمانی نیز ریاست بهداری خراسان به او پیشنهاد داده شد که وی نپذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید