گزارش برنامه صعود به قله آرارات(ترکیه) – برنامه 58 گروه کوهنوردی ام اس سنتر

مانند کوه آتشفشان حقیقی گاز دی اسید کربن تولید میشود. آزمایش کوه آتشفشان علاوه بر آمونیوم دی کرومات با استفاده از جوش شیرین و سرکه نیز قابل انجام است و می توان به دلیل ایمنی بالاتر آن را در خانه نیز انجام داد. «مسجد الدرع» از یادگارهای غزوه احد دانسته شده و ما پیش از این اشارهای به آن کردیم. در بعضی از روایات «الْحَیُّ الْقَیُّوْمُ» پیش از «الرَّحْمٰنُ الرَّحِیمُ» است و عمل به هر دو خوب است؛ و از روایات استفاده میشود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه «استغفار» است و هرکه در هر روز این ماه «هفتاد مرتبه» استغفار کند، مانند این است که در ماههای دیگر هفتاد هزار مرتبه استغفار بجا آورد.

کف این منطقه به صورت تشتگی به قطر 400 تا 500 متر است و از خاکسترهای آتشفشانی بسیار حفرهدار پوشیده شده است. گدازه های اسیدی به علت درصد Sio2 بالا و درجه حرارت نسبتا پایین دارای گرانروی (ویسکوزیته) بالا و سیالیت پائین بوده و در نتیجه به صورت انفجاری همراه با مواد پرتابی می باشد. همراه داشتن آب ضروری می باشد . این عمل با لرزشهای موضعی شدید همراه است. غلظت گدازه آن به شرایط حرارتی بستگی دارد، از این نظر شکل مخروط آن در هر فعالیت فرق میکند. در داخل حفرههای مزبور گاهی سولفاتهای محلول به صورت زاج طبیعی آلونیت (سولفات آلومینیوم) رسوب مینمایند که از نظر اقتصادی دارای اهمیت است.

سیلیس موجود موجود در محیطهای سیلیکاته نیز به صورت اوپال ته نشین میشود که رنگ آن سفید و دارای حفرههای فراوان است. این نوع آتشفشان ، دارای دهانهای وسیع بوده و مخروط آن شیب کم دارد گدازههای آن غالبا باریک هستند و پس از سرد شدن سنگهایی تیره رنگ ، مثل بازالت ایجاد میکنند. سنگنبشتهٔ بیستون بر سنگهایی از جنس آهک ایجاد شده که از آثار رنگ لعاب قهوهای مانندی که پس از همراه شدن با ذرات اکسیده شده آهک و همچنین بقایای سربی که در چند سطر نخست اثر دیده شدهاست به نظر میآید در پایان کار برای افزایش طول عمر اثر تمام نمای آن را با اندودی ناشناخته پوشاندهاند در اخبار و روایات محلی معاصر ایران اینطور شایع شده است که در کوه بیستون پیکر نه درویش نقش شدهاست.

« فضل بن یحیی» که داستان جزیره خضرا را بدون واسطه از « علی بن فاضل» شنید آن را در کتابی به نام «الجزیره الخضرا» گرد آورد،برخی نقل داستان جزیره خضرا در کتب بعضی علما را دلیل بر فضیلت و وثاقت «علی بن فاضل» دانسته اند. کسی به نام عیسی آمد و افسانهٔ شما را در انجیل خود آورده است. زمانی که ما همنوردان از برنامه و صعودمان مشعوف بودیم تو بودی که دغدغه مند اجرای هر چه بهتر برنامه بودی و بدون شک با وجود دغدغه ای که داشتی لذتی را که برای همنوردان فراهم آوردی، خود نچشیدی!

متشکر از توضیحاتی که داید. بعد فوران گاز شروع میگردد که آبهای زیرزمینی و گل را به خارج پرتاب میکند و پس از باز شدن دودکش آغاز میگردد که قطعات سنگ با شدت به اطراف پراکنده میشود و برش خاصی تولید میکند که به آن برش حفر دودکش میگویند. در پی آزار و اذیت مسیحیان در زمان دقیانوس، اصحاب کهف بعد از مدتی مخفی کردن دین و اعتقاد خود، از ظلم حاکم روزگار به ستوه آمدند و بر اساس الهامی که از خداوند دریافت کردند چون به غار رسیدند. چنانچه در پی اسکان بودید، ایران ماوا محل اسکان مانند اجاره آپارتمان مبله در تهران و اجاره سوئیت در تهران را برای شما در اسرع وقت فراهم می سازد.

از دهانه آن اغلب گدازه های بازیک با سیالیت بالا و مواد پرتابی کم، بیرون می ریزد. در کنار احد، از سمت غرب، راهی است که مدینه را به شام متصل میکند; به همین دلیل باید آن سوی را، جهت شامی مدینه یا به عبارتی جهت شمالی مدینه، درست عکس جهت مکه و قبله مسلمانان دانست. وقتی در یک روز صاف و بدون غبار برفراز آن بایستیم، در سمت چپ تهران و در سمت راست کرج تا کیلومترها معلوم است.

• بدون انفجار : در این حالت قسمتی از پوسته جامد زمین شکافته شده و گدازهها که غالبا غلظتی کم داشته و روان میباشند، به بیرون جاری میشوند. از بین گازها هم بخار آب دارای اهمیت فوقالعاده است. گدازه و خاکستر آن باعث شده است که زمین حاصلخیز شود و خود آتشفشان نیز در تاریخ سلاطین و پادشاهان آن مکان دارای اهمیت بوده است. چین خوردگی ها و گسل های عادی فراوان در آن حائز اهمیت است. شیخ کریم بن عطا الله معروف به شیخ عطاء در قرن هشتم می زیست او استادی توانا در علم نجوم و بحث های ادراکی تحلیل کسوف بود او در سن هشتاد سالگی از دنیا رفت و در شهر کوفه به خاک آرامیده شد به خاطر او دکان ها بسته شد و یک روز عزای عمومی اعلام شد.

جدیدترین بررسیهایی که در مورد گازهای آتشفشانی انجام شده است نشان میدهد که بسیاری از گازهای آتشفشانی منشا ثانوی دارند، چون اتمسفر اکسید کننده است در حالی که در اعماق زمین شرایط احیا غلبه دارد. این مرد مدارج خدمت را در نهایت صداقت و عزت نفس و علو طبع طی کرد و به پاس خدمات صادقانه خود به دریافت تقدیرنامه و نشان پیام از طرف نخست وزیر وقت نائل آمد. این نقل نشان میدهد که نسطاس شاهد همه ماجرا بوده است و تیراندازان را دیده که از کوه رمات پایین آمدهاند. از رسوم مردم حجاز اين بوده و گويا تا اين اواخر و شايد اکنون هم هست که در دوازدهم رجب هر سال به مدينه آمده، شب را به منطقه اُحد، بر مزار حمزه سيدالشهدا مي رفتند و تا صبح در فضاي بازي که در اطراف کوه رمات بوده مي ماندند.

بدان که شیخ مفید و سیّد و شهید(رحمهم الله) زیارت مبسوطى از براى حمزه سیّد الشّهدا(علیه السلام) و سایر شهداى اُحد نقل کرده اند، و بعد از زیارت شهدا گفته اند که بخوان سوره «إِنّا أَنزلناه» را هر قدر که ممکنت باشد، و از براى هر مزورى دو رکعت نماز زیارت کن. 3-7- واحد نوشهر – تالار (سری منظّم) آنچه باعث تفکیک این مناطق با عنوان سری منظم شده، این است که از درۀ چالوس تا درۀ تالار یک نظم چینه شناختی در رسوب گذاری از شمال به جنوب دیده می شود (حوزۀ 40 تا 60) در شمال حوزه ها اغلب، نهشته های دوران چهارم و سپس به سمت جنوب رسوبات دوران سوم و به ترتیب دوران دوم و اول دیده می شود.

انرژی از دست رفته را با خوراکی های مقوی جبران کردیم و مجددا حرکت به سمت کمپ ۲ از سر گرفته شد. شكست در زمين : گفتيم كه گاهي قطعاتي از پوسته زمين دچار شكستگي هاي بزرگ و كوچكي مي شود كه به آن ها گسل مي گويند. این نوع مخروط آتشفشانی اغلب دارای دو شیب است که یکی به طرف دهانه و دیگری به طرف خارج است گدازه مذاب در آن ها به صورت روانه، خیلی کم و نسبتا محدود است. مدت این قبیل فعالیت ممکن است کوتاه و تا چندین سال طول بکشد ولی ترکیب و نوع مواد مذاب یک سال است و تنها یک مسیر ساده برای خروج مواد وجود دارد.

این کوه از محله باغستان کرج براحتی قابل دسترسی است ولی می توان با طی یال شمالی کوه نور هم خود را به قله دو برار رسانید که این مسیر مقداری طولانی تر است . مسلمانان شکست خوردند، ولی یک مسلمان هم به اسارت نرفت، دارالاسلام آسیبی ندید، وجود مبارک رسول خدا (ص) زنده ماند و بهدست دشمن نیفتاد و اسلام به حیات خود ادامه داد. صعود این قله به خصوص در فصل زمستان چالشهای خاص خود را دارد. در این کتیبه علاوه بر موارد گفته شده نکات بسیار مهم دیگری از جمله پیروزی که در ۱۹ جنگ نصیب داریوش شد، طغیان گئومات و چگونگی سرکوب وی و مغان، دفاع از راستی و پرهیز از دروغگویی، پند و اندرز به شاهان و آیندگان که کتیبه را می خوانند، انتشار متن کتیبه در سراسر امپراطوری هخامنش، دعای نیک درحق کشور و مردم و …

روز جمعه پیامبر(ص) با اصحاب درباره چگونگی دفاع مشورت کرد. در سالهای دهه شصت خورشیدی وزارت دفاع افغانستان از این قصر استفاده میکرد. با نشاط آوران همراه باشید تا رازهایی را از دل کوه بیستون بیرون بکشیم. در ماموریت شبیه ساز آتشفشان ، کودک با همراهی شما کوه آتشفشان را شبیه سازی می کند. این ذرات خاکستر، پس از سرد شدن در اطراف دهانه آتشفشان ریخته شده و تولید مخروطی از خاکستر می کند. در تشکیل دادگسترى داور، وى از مشاورین و نزدیکان بود و در غالب کمیسیونها چه براى تدوین قوانین و چه تشکیلات عدلیه، موثر و دستاندرکار بود.

فشار مواد زیرین باعث رانده شدن مواد مسدود کننده به بالا شده ، تشکیل سوزن پله مانند را میدهد. ار تشکیل شده بمعنی کاه آورنده و زاینده کاه وگیاه باشد . در میان ۱۶۱ آتشفشان فعال و جوان در آمریکا، ۱۸ مورد را میتوان خطر جدی برای این کشور و جهان دانست. ایالت آلاسکا در آمریکا بیشترین سهم از کوههای فعال آتشفشانی در این کشور را دارد. ارتفاع هندوکش غربی از هندوکش شرقی کمتر است . عمده فعالیت این نوع آتشفشان در ساحل غربی ایتالیا دیده شده است. در بسیاری از آتشفشانها ، فعالیت به یکباره به اتمام نمیرسد و در اکثر موارد ، مراحل خروج مواد یا مراحل فعالیت آتشفشانها با مراحل آرامش توام است.

شکل مخروط اینگونه آتشفشان ، بر اثر داشتن گدازههای به شکل مایع ، جامد ، ریز و درشت ، در هنگام فعالیت منظم بوده و ارتفاع زیاد و شیب تند دارد و فقط ممکن است انحنای بعضی از قسمتهای مخروط کمی بیشتر باشد. ذوالحجه ۱۰۵۶ ق، از زنان فاضل، پزشک، ادیب و سخنور و موفق ایرانی. این کوه در سال ۱۹۱۵ فوران کرد و تا ۴۵۰ کیلومتر اطراف آن از گدازههای آتشفشانی پوشیده شد. • با انفجار محدود : نمونه آتشفشانهای با انفجار محدود در مونالوآ (هاوایی) که در سال 1949 دیده شده است. مسیر اين قله در ماههای گرم سال عادی و به صورت کوه پیمایی میباشد ، در زمستان دارای برف و مه سنگین و نیازمند تجربه کافی در کوه نوردی زمستانه میباشد .

چشمههای آب گرم غالبا در اطراف نواحی آتشفشانی و حتی در اطراف آتشفشانهای خاموش دیده میشوند. چنان که آتشفشانی کوه وزوو و اتنا. با کمی تاخیر یکی از همنوردان که پیگیر بنر گروه بوده است، ساعت ۱۸:۴۵ دقیقه تهران را بوسیله یک دستگاه اتوبوس ویژه تختخوابشو به مقصد مرز بازرگان ترک نمودیم. هر وقت صحبت از آزمایش علمی است فکر میکنیم برای انجام آزمایش به مواد خاصی نیاز هست. این مواد در سطح زمین پخش گردیده ، برجستگیهای خاصی متناسب با غلظت گدازههای خود تولید مینمایند. او دیوانه شد ، تبر خود را به پایین تپه پرت کرد ، زمین را بوسید و مرد.

دیدگاهتان را بنویسید