M. Nurnazarov Et Al .

3- حزب نهضت اسلامی:این حزب که از مدتها پیش به صورت مخفیانه مشغول به فعالیت بوده در تاریخ 26 اکتبر 1991 پس از ازادی تشکیل احزاب به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر در تاجیکستان حزب کمونیست، حزب بازسازی سیاسی و اقتصادی و حزب خلق و حزب دمکرات تاجیکستان شاخه شادمان یوسف اجازه فعالیت رسمی دارند. پنبه آن هر چند مرغوبیت پائینی در مقیاس جهانی داشت، اما به عنوان اساس اقتصادی باقی ماند. حزب لعل بدخشان که خواستار خود مختاری بیشتر پامیری ها بود، این تظاهرات را بر پا کرد و بلافاصله سه گروه دیگر مخالف نیز به او پیوستند.آنها همچنین به دستگیری شهردار دوشنبه (اکرم اف)که یک اصلاح طلب بود اعتراض داشتند.در واقع این شروعی برای یک رشته تظاهرات بودکه هفت هفته به طول انجامید و موقعیت سیاسی کشور را دگرگون کرد.در ماههای آوریل و مه 1992 مخالفین دولت که عمدتا از مناطق فقیر نشین دوشنبه و قرقان تپه بودند، در مرکز شهر در میدان شهیدان تحصن کردند.درخواست آنان بیشتر سیاسی بود، آنها خواستار استعفای مجلس کمونیستی و انتخابات جدید چند حزبی و قانون اساسی جدید بودند.

در مارس 1992 اولین تظاهرات ضد دولتی در دوشنبه بخاطر برکناری وزیر کشور که یک پامیری بود بر پا شد. فردی از خاندان تخارها که رهبری آنها را به عهده داشت به نام « کوی شانگ» شالوده امپراطوری کوشان را ریخت و از سده اول تا سوم بعد از میلاد یعنی 200 سال قدرت فائقه منطقه بود. اگر میخواهند از طریق سیستم مود روز یعنی دموکراسی مشکل خود را حل نمایند ، که البته دموکراسی کاپی شده و پارسلی ، مانند سوسیالیزم طراز نوین نباشد که دران رهِ صد ساله را یک شبه پیمایند ، بلکه در دموکراتیزه ساختن افغانستان باید برای اساسات راستین دین مقدس اسلام حق اولیت داده شود ، در هر نقطهِ که قوانین و مقررات ساختهِ بشر با دین ما تناقض پیدا میکند بدون توصل به تلاشهای مذبوحانه ، فتوی سازی و مورچه راه جوی کنار گذاشته شود ، سیاستمداران ما باید در گام نخست ، دموکراسی را افغانیزه نمایند ، آنگاه افغانستان را دیموکراتیزه نمایند ، در غیر آن نه وقاری برای دیموکراسی تحمیلی باقی میماند و نه آبروی برای دیموکرات پارسلی.

وی با اشاره به پیگیریهای صورت گرفته برای اختصاص امکانات و تجهیزات پزشکی به این بیمارستان، عنوان کرد: وزیر بهداشت دستور اختصاص این امکانات مانند «ام آر آی»، «سی تی اسکن» و… همچنین طبق توضیحی دیگر که بر اساس تعریف به مکان آن است، با ارتفاعی بیش از ۶۰۰ متر از سطح زمین قرار گرفته است که میزان آن از تپه کمتر میباشد و از این رو به آن کوه میگویند. گروه اکثریت به رهبری «نیازف » است که در اجلاس آلماآتابه سمت رهبر جدید حزب تعیین شد و کماکان در ائتلاف با گروه های مخالف دولت از جمله نهضت اسلامی قرار دارد.

با شروع پیاده روی به سمت بیس کمپ، کارکنان بیس کمپ و ارتفاع در کوه مستقر میشوند و با حمل بارها و آماده سازی مسیر کار را آغاز میکنند. ولایت بدخشان از جمله ولایات شمال شرقی افغانستان بوده که از شمال به اتحاد شوروی از جانب شمال شرق به جمهوری مردم چین واز سمت جنوب شرق به سرزمین پشتونها از جنوب به ولایات کنر، لغمان و کاپیسا واز طرف غرب به ولایت تخار محدود میگردد. هندوکش به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم میشود، هندوکش غربی نسبت به هندوکش شرقی کوچکتر است و دره معروف پنجشیر در دامنه جنوب شرقی آن موقعیت دارد.

نواحی مجاور قطب شمال وکانادا در امریکای شمالی – ونواحی مجاور قطب جنوب درامریکای جنوبی. در سده 6 بعد از میلاد ترکان صحراگرد به تدریج در نواحی صحرایی ماوراءالنهر که مناسب برای نحوه زندگی آنها بود سکنی گزیدند و سپس در سده 9 بعد از میلاد خاندان ایرانی سامانیان در ماوراءالنهر به سلطنت رسید و بر تمام ماوراءالنهر و قسمتی از ایران حکومت کردند. اسکندر اف در فوریه 1992 به عنوان نماینده خلق برگزیده شد سپس در آوریل همان سال به عنوان نایب رئیس شورای عالی انتخاب شد و کفالت ریاست جمهوری را بعد از استعفای نبی اف به عهده گرفت.

در نتیجه نیرو های مخالف دولت تشکل سیاسی پیدا کردند.این جریان با حوادثی که در 1990 به دنبال شورش در شهر دوشنبه (نارضایتی از وضع مسکن و زندگی) رخ داد، شتاب بیشتری گرفت .جناح های مخالف شامل گروه های اسلام گرا و ناسیو نالیستهای سکولار بودند اما علی رغم سیاسی شدن سریع مردم ثابت کردند که آمادگی پذیرش ایده دموکراسی یا یک دولت اسلامی را ندارند. در این زمان رئیس جمهور با تشکیل واحد های حفاظتی متشکل از طرفداران خود در کولاب و توزیع 1800 قبضه اسلحه در میان آنها توانست خود را در مسند حکومت نگه دارد اما برخوردهای مسلحانه شدی، تبدیل به جنگ داخلی شد.

وی توانست به محاصره اقتصادی شهر دوشنبه خاتمه دهد. اوضاع اقتصادی تاجیکستان برنامه اقتصادی و برنامه ریزی دولت تاجیکستان بر سه پایه استوار است: 1- حمایت از تجارت و بازرگانی (متوسط و خرد ) 2- حمایت از بخش دولتی اقتصاد 3- بهبود ساختار اقتصاد کشاورزی نیاز مالی برای خروج از بحران و رفع خسارت و آسیب هائی که بیش از 300 میلیارد روبل تخمین زده می شود از نکات قابل توجه است که این برنامه سعی در برطرف ساختن خرابی ها و آثار جنگ دارد. از آثارش: «احکام القرآن»، در چهار مجلد؛ «شفاء المسترشدین فى مباحث المجتهدین»، در خلافیات؛ «لوامع الدلائل فى زوایا المسائل»؛ «تعلیق فى اصول الفقه»؛ نقض و ردى بر «مفردات الامم احمد،او در حکومت های مرزی ایران نقش بزرگی داشته است.

دو قله مرتفع در خطالرأس البرز مرکزی که یک طرف آن (غرب) دماوند و طرف دیگرش (شرق) چپکرو است. برنامه این حزب در ابتدا برقراری یک جامعه مدنی همراه با حمایت از آزادی ها بدون در نظر گرفتن فرهنگ، مذهب و وابستگی های قومی، برقراری یک سیستم پارلمانی و مخالفت با حضور ارتش روسیه در خاک تاجیکستان عنوان شده است. از دسامبر 1991 حزب کمونیست تاجیکستان دوباره تحت همان نام رسمیت یافت و فعالیت خود را با برنامه ای جدید آغاز کرد.در حال حاضر دبیر کل حزب کمونیست تاجیکستان « شادی شبدال اف »است.

بخشهای مختلف اقتصادی الف- کشاورزی ـ دامپروری و جنگلداری کشاورزی بخش اصلی اقتصاد تاجیکستان را تشکیل می دهد. سالهای 1990-1986 جداول اقتصادی تاجیکستان بالاترین سطح تولید را نشان می دهند. این حزب از اصلاحات اقتصادی و ارجحیت دادن به مالکیت خصوصی، تقسیم زمین میان کشاورزان، تغییر ساختار اقتصاد تک محصولی و برقراری روابط با جامعه بین المللی طرفداری می کنند. دولت در مقام مقابله ،تظاهرات مشابهی با طرفداران خود که آنها را با اتوبوس از کولاب و خجند آورده بودند، برای دفاع از قانون اساسی در میدان آزادی بر پا کرد که این خود بر تشنجات افزود.

قله این کوه بر اساس جی پی اس ۲۸۹۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این حزب مخالف یک رژیم ریاست جمهوری بوده، اعتقاد به تشکیل یک سیستم هدایت جمعی داشته و خواهان برقراری روابط با جوامع پامیری افغانستان و چین و تقسیم زمینها و کارخانجات میان کشاورزان و کارگران است. در این زمان عبدالملک عبدالله جان اف به عنوان نخست وزیر با او همکاری داشت. رهبر آن عبدالملک عبدالله جان اف است.

رهبر این حزب سید عبدالله نوری و معاون اول ان حاج اکبر تورجان زاده است. حاج اکبر تورجان زاده رهبر گروه اسلامی بود و اتهاماتی که گروه مخالف به او وارد می کردند را رد میکرد (اوقصد تشکیل حکومت اسلامی را دارد) در نوامبر 1991 به هنگام انتخابات ریاست جمهوری، گروه های مخالف دولت که شامل نهضت اسلامی حزب رستاخیز و حزب دموکرات می شدند، با یکدیگر ائتلاف کردند و کاندیدای خود (دولت خدا نظر اف) را در مقابل رحمان نبی اف از حزب کمونیست تاجیکستان و از منطقه کولاب حمایت کردند.اما علی رغم این ائتلاف رحمان نبی اف با بدست آوردن دوسوم آرا به ریاست جمهوری انتخاب شد.

نبی اف مجبور به مذاکره با مخالفین برای تشکیل « حکومت آشتی ملی » شد و پس از مدتی جنگ شدیدی در جنوب جریان یافت. تخار ها تمام سرزمین باکتریا را که از این پس تخارستان نام می گیرد به تصرف خود در می آورند. درست در همین زمان امیر بخارا به گسترش قلمرو خود پرداخت و در سال 78-1877 موفق شد «قره تگین» و «درواز» را تصرف کند به این ترتیب پیش از پایان قرن 19 قسمتهای شمالی تاجیکستان در قلمرو حکومت روسیه و جنوب آن زیر فرمان امیر بخارا درامد که خانات بخاراخود تحت الحمایه روسیه بودند. تحقیقات نشان میدهند که در زیر اغلب آتشفشان ها آشیانه های ماگمایی وجود دارد.

تحقیقات جدید زمینشناسی نشان دادهاست که در زمانی که قسمت اعظم سطح اروپا به وسیله یخچالها پوشیده شده بود، فلات ایران یک مرحله بارانی را داشتهاست که حتی درههای مرتفع نیز در زیر آب قرار داشتهاست. به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان اصفهان، امین دهقان کوهنورد اصفهانی یکی از ۵۰ ورزشکار در سطح جهان است که فاتح قله اورست نیز شده است. من منحیث یک نیمه کارشناس محیط زیست با تاید از پشنهاد داکتر یارمحمد من هم دو پیشنهاد به اداره حفاظت محیط زیست افغانستان دارم .

وی ادامه داد: همچنین ایجاد محفظه شیشه ای برای اثر تاریخی سنگ نوشته خرم آباد از دیگر اولویت های این اداره کل است که از محل اعتبارات سال ۹۱ انجام خواهد شد. مقبرهِ مطهر غیاثی در ناحیهِ موسوم به گذر غیاثی در شهر فیض آباد قرار دارد. حزب معتقد به جدایی دین از سیاست بوده و طرفدار برقراری روابط مسالمت امیز با همسایگان بخصوص روسیه به عنوان متحد و ایران به دلیل نزدیکی فرهنگی است. دانش آموزا با تبلت ، لپ تاپ و موبایل می تونن به کلاس درس دسترسی داشته باشن. در پرداختهای روايی گوناگون، اين پرسشها کاملًا يکسان نقل نشده است؛ امّا در همه روايات، يکی از اين پرسشها به اصحاب کهف مربوط است که آيات مورد اشاره در پاسخ به آن نازل شده است.

غار مخوف اصحاب کهف در کجا واقع شده است؟ شناخته می شود. این ارتفاع زیبا در شمال شرقی کشور ترکیه درست نزدیک به مرز کشوهای ایران، ارمنستان و نخجوان واقع شده است. بدخشان در بنتهای گوشه شمال شرق افغانستان واقع گردیده با ممالک مجاور و کلتورهای مختلف آسیای میانه در تماس میباشد . هرساله کوهنوردان زیادی (اعم از مبتدی و پیشرفته) جذب کوه اورست میشوند و با پرداخت مبالغ قابل توجهی به بَلدان تمایل خود را برای صعود به قله نشان میدهند.کوه معمولا خطرات ذاتی خود را نیز دارد که از آن جمله میتوان به بیماریهای ناشی از ارتفاع ، آب و هوا و بادهای هراس انگیز اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید