Minimal Access Mediastinal Surgery: One Or Two Lung Ventilation?

کاراکورام منزلگاه چهار قله بلند کره زمین با ارتفاع بیشتر از 8000 متر است: k2 بلندترین قله ی جهان با ارتفاع 8611 متر، گاشه بروم I و برود پیک و گاشه بروم II است. در پاکستان دره ای بنام گوجال وجود دارد که از یک طرف به منطقه ی مرزی واخان مابین افغانستان-تاجیکستان می رسد و از طرف دیگر بزرگراه کاراکورام که پاکستان را به چین مرتبط می کند و از دره ی گوجال عبور می کند و از طریق خونجراب وارد چین می شود. اما شاخه ای از آریایی ها که وارد فلات ایران شدند در حدود سال 1650 پیش از میلاد وارد بخش شمال خاور فلات ایران شدند و نشانه های حضور آنان پس از سال 1600 پیش از میلاد در جنوب آسیایی صغیر وجود دارد .

کوه پغمان : این کوه شاخه از کوه هندوکش است که به جنوب کوه بابا واقع بوده و با کوه بابا متوازی گفته می شود . هندوکش مرکزی منبع بزرگ چشمه ها می باشد. ساحات کوه بابا مملو از تپههای خاکی است که این تپهها در زمستان آب را ذخیره نموده و در تابستان نیز منبع چشمهها میباشد. گل کوه: این کوه به طرف جنوب غرب غزنی واقع است ، این کوه به دشت هموار ناهور به یک زاویه قائمه سلسله کوه پغمان را قطع می کند . وجود چنين سفره آب شوري يك خوش شانسي طبيعي براي كويرها محسوب مي شود زيرا مي توان از اين آب تحت الارضي كم عمق شور در ايجاد پوشش گياهي كويري و شوره پسند بهره جست و كوير را مهار و كنترل كرد كوير به همان اندازه كه در گسترش و تجاوز به حيات سركش است به همان اندازه در مقابل اراده انسان تسليم است.

از معروف ترین رشته کوه های جهان که از پاکستان آغاز می شود می توان به کوه های هیمالایا، کوه های کاراکورام، کوه های هندوکیش اشاره کرد. و از دیگر ساکنین در حاشیه ی بحر خزر می توان به ( کادوسیان ) ، ( گیل ها ) ، ( تپوریان ) یا ( طبرستانیان ) و ( ماردها ) یا ( آماردها ) که در منطقه ای بین سرزمینهای تحت اشغال و سکونت تپوریان و کادوسیان مسکن داشته اند .

افغانستان یک کشور کوهستانی با قلل پوشیده از برف های دایمی است و می تواند به ذخایر و تنظیم آب در منطقه تبدیل شود و با توجه به نقش آب در توسعه ملی و ارزش اقتصادی آن در تولید برق آبی و تولید محصولات زراعتی خام صنعت در رشد اقتصاد زراعتی بدین لحاظ منافع ثروت ملی و با در نظر داشت ماده نهم قانون اساسی افغانستان به منظور حفاظت منابع آّب و براساس قانون آب و استفاده موثر و دومدار از آن، در تقویت اقتصاد ملی کشور است. با این حال، به نظر رینهولد مسنر کایلاش را صعود کرده باشد.

وجه تسمیه دیوار وز این است که از دیوار باغی که عضدالدوله دیلمی در آن به عیش و طرب مشغول بود به دئاخل پرید و خود را معرفی نمود و وجه تسمیه مسته مرد این است که در آمل به علت مستی زندانی شد و وقتی که جریان را نزد قابوس بیان نمود اورا مسته مرد لقب دادند. سرهنگ خلبان شهید حسین قاسمی شهید نماز و هوا نیروز در آمل به دنیا آمد و از جمله خلبانان بزرگی ارتش و از افتخارات نظام بود و اولین نفری بود که در ارتش به شاگردانش زبان خارجه یاد می داد و به آنها آموزش جنگی بین الملل میداده است، با شروع جنگ تحمیلی همواره در جبهه ها حضوری فعال و چشمگیر داشت.

آیات ملامت در جنگ احد در مورد چه کسانی می باشد؟ به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، لالهزارهای شادیان «مزارشریف»، مجسمههای «بامیان»، «غزنی» و «هرات» باستان و کوههای سر به فلک کشیده هندوکش بخشی از هویت سزمین افغانستان هستند که در سایه جنگ فرصت شکوفا شدن نیافتهاند. البته سرزمینی که اقوام اصلی آریایی ها در آن می زیستند به درستی معلوم نیست ولی برخی آن را شمال کوه های هندوکش و یا اندکی فراتر از آن در روسیه ، حوالی دریاچه آرال و در اطراف رودخانه های جیحون و سیحون تا امتداد شمال خاور افغانستان امروزی و شمال فلات ایران می دانند .

این رشته کوه دره ی آمودریا (جیحون باستان) را به دو قسمت از شمال تا جنوب دره ایندوس ریور تقسیم می کند. هندوکش به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم میشود، هندوکش غربی نسبت به هندوکش شرقی کوچکتر است و دره معروف پنجشیر در دامنه جنوب شرقی آن موقعیت دارد. عنبر کوه: این کوه مابین تالقان و حضرت امام صاحب موقعیت دارد . کوههای پاروپامیز: غربی ترین کوههای افغانستان به حساب می آیند که مابین فیروز کوه و زاویه که بواسطه سرحد سرزمین ترکمنستان و ایران به شمال غرب افغانستان تشکیل شده ، واقع گردیده ارتفاع قله این کوه از 2500 متر تجاوز نمی کند.

مادها در غرب ، پارس ها در جنوب و پارت ها در شمال شرقي فلات ايران ساكن شدند . آریایی ها از دو ناحیه ی مشرق و مغرب ایران وارد این سرزمین شدند که ابتدا گروهی از جنگجویان و بعدها مردمان و اقوام کوچ نشین آریایی وارد این سرزمین شدند . لازم به ذکر است که ورود آریایی ها به ایران در یک نوبت نبود و همه ی آریایی ها همزمان بر این ناحیه وارد نشدند .

آریایی ها در حدود چهار هزار سال پيش از سرزمين اوليه ي خود به دلایل : 1- افزايش جمعيت -2- كمبود چراگاه -3- هجوم اقوام همسايه (( حملات و تجاوزات اقوام ساکن ( ایلیری ) و شبه جزیره بالکان )) -4- سردشدن ناگهاني هوا ( شرایط بد آب و هوایی و افزایش روز افزون برودت هوا و یخ بندان ) كه باعث از بين رفتن چراگاه ها ، انسان ها و دام ها شد مهاجرت كردند و در هزاره ی دوم پیش از میلاد شاخه ای از آریایی ها وارد سرزمینی شدند که امروزه هندوستان نامیده می شود و شاخه ای دیگر از طرف مغرب وارد فلات مرتفعی به نام ایران شدند .

که این شاخه از آریایی ها به شاخه اصلی یا ( هند و ژرمنی ) معروف اند . ولی بطور کلی آریایی ها در هزاره ی سوم پیش از میلاد که اوج زمان مهاجرت آنها به گوشه و کنار جهان است به دو شاخه تقسیم می شوند . رشته کوههای هندوکش به طول 600 و عرض 100 کیلومتر از شمال شرقی به سمت غرب و جنوب غربی افغانستان کشیده شده و به طور تقریبی افغانستان را از وسط به 2 بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است. این ولایت دارای مرز بینالمللی از شمال با تاجیکستان از شرق با چین و از جنوب با پاکستان است.

2. دریای سرخ: از غرب به شمال شرق جریان دارد و سر انجام با معاون خود دریای سیغان به دریای باماین میریزد. کوه قره باتور به کوتل بغلان دو قسمت می گردد: قسمت اول : از آن به طرف شرق شوراب و هزار قاق دور زده تا نهرین واشکمش پیش می رود و در سمت شمال نهرین بار دیگر به جانب جنوب پل علم گیرپیش رفته از سمت شرق به کوههای دوشی وصل می گردد، و پس از آن به طرف جنوب غرب به امتداد خود می افزاید طول رودی اندراب و سرخاب آن را از کوه کیان و نیک پی جدا می کند.

کوه قره باتور: کوه قره باتور در غرب قندوز از سلسله فلات قلعه زال شروع شده ابتدا به جانب غرب و بعدا به طرف جنوب امتداد می یابد. این رشته کوه، منبع تغذیه رودخانههای زیادی است که از طریق آن کشاورزی هزاران افغان تامین میشود. 80 درصد منبع آبی کشور را کوه های هندوکش پرفیض تشکیل می دهد. قسمت های مرکزی کوهای هندوکش و کوه بابا که ولایت های پروان، میدان بامیان، دایکندی، چخچران، پلخمری و سرپل را احتوا نموده است منبع بزرک آبی کشور به حساب می آید.

هندوکش: هندوکش رشتهکوهی در افغانستان است. رشته کوه های هندوکیش قله های پوشیده از برف دارد که بلندترین نقطه ی آن تیریچ میر یا تریچمیر با ارتفاع 7708 متر در چیترال دیستریکت از خیبر پاختونوا در پاکستان است. شباهت بسیار زیادی با کلمه ی کره در فارسی دارد. تبلور نمك حاصل دگرگونی نمك است كه در گنبدهای دیگر هم به طور مشخص قابل مشاهده است. فیلادلفیا نام شهری است که امروزه به آن آلاشهر گفته میشود و در ترکیه امروزی واقع است. امروزه در پنجشیر، افزون بر نقره، کانهای لاجورد، زمرد و نیز سنگهای گرانیت و مرمر به فراوانی یافت میشوند(پهلوان، ۳۹۴؛ گرومف، ۱۱۴).

کانهای نقرهٔ پنجشیر، غنیترین کانهای نقره، در بخش شرقی سرزمینهای اسلامی بهشمار میآمده است(بارتولد، ۱/۱۷۴). باشگاه خبرنگاران جوان – جبهه مقاومت ملی افغانستان با نشر اعلامیهای دیدار شان را با طالبان تائيد نموده است و می گویند که در این دیدار جبهه مقاومت ملی بر اهداف خویش از جمله تشکیل حکومت واقعی اسلامی و همه شمول که در نتیجه اراده مردم افغانستان بهمیان آید؛ تأکید کرده است. حرفهايش بسيار منطقي بود و همه با كمال ميل قبول كردند و شروع كردند با فاصله ، و نفر به نفر ، از روي بهمن عبور كردن .

پیرمرد در آن حال، همه داستان را برای شاگردش تعریف کرد. یک شبانه روز را در بر گرفت تا به قله دشت خونی که ۴۵۰۰ متر ارتفاع دارد برسیم.” آقای حیات گفت که هدف از این کار نشان دادن زیباییهای طبیعی افغانستان به جهانیان است. گیرشمن باستان شناس بر این باور است که توجه به زبانشناسی و پیوندهای زبانشناسی میان زبان و گویش های ایتالیایی ، سلتی ، هند و ایرانی وجود دارد که حکایت از مشترکات نژادی و خویشاوندی قومی این مردمان دارد و اروپاﺌیان هم مانند ایرانیان ( آریایی های قدیم ) به شبانی و دامپروری مشغول بودند و در فنون رزمی و شیوه های جنگی نیز مشترکات زیادی داشتند که در میان آنها مانند سکاها و اشکانیان ( پارتیان ) رسته سواره نظام وجود داشته و نهایتاً مقابر کشف شده در اروپا همانند مقابر ایرانیان باستان شناسایی شده اند .

دیدگاهتان را بنویسید